2023. március 8., 16:41

A Liverpool a hét hetedik napján vágott hetet a Manchester Unitednek

Jürgen Klopp és csapata múlt vasárnap történelmi győzelmet aratott az Anfield Road-on, miközben a Bundesliga kivételével szinte mindenütt lefutottnak látszik a bajnoki címért folytatott harc.

foci
Fotó: TASR

Ez az Arsenal hétvégi formáját látva (bővebben a hétvége mérkőzésénél) a Premier League-re is igaz, annak ellenére is, hogy a címvédő Manchester City 5 pontos hátránya nem ledolgozhatatlan. Az Ágyúsok azonban nem nagyon akarják kiengedni a gyeplőt a kezükből, s erről hétről-hétre tanúbizonyságot tesznek. Egy csapatként, egymásért játszanak, s váratlanul becsúszó rossz eredményeket is könnyedén lerázzák magukról.

Küszöbön a bajnokság döntő szakasza
Szinte ugyanez mondható el a hétvégén második vereségét elszenvedő Napoliról is, amely a szlovák Stanislav Lobotkával a soraiban hazai pályán szenvedett 1-0-ás vereséget a Lazio csapatától.

Ennek és az Inter hétvégi győzelmének köszönhetően Luciano Spallettiék előnye már „csak” 15 pont, miközben a Róma-Milánó tengely közt valóságos vízi birkózás zajlik. Hol az egyik, hol a másik város klubjai buknak felszínre: jelenleg az Inter és a Lazio osztoznak a dobogón, ám az AS Roma és a címvédő AC Milan csupán karnyújtásnyira vannak tőlük.

A hétvégén az FC Barcelona csatlakozott a Napoli, az Arsenal és a PSG alkotta szűk klubhoz, hiszen Xaviék is átlépték a lélektanilag is fontos hatvanpontos határt. Nagyon úgy tűnik, hogy a katalánok a BL-fiaskó után mégiscsak sikeres szezont zárnak majd, hiszen a bajnokságban 9 pont az előnyük a Real Madriddal szemben, és a Spanyol Kupa El Clásicójának odavágóját is megnyerték.

Egyedül Németországban osztoznak testvériesen a pontokon, hiszen az első és második helyezett Bayern és Dortmund (49-49 pont) és az ötödik helyezett Freiburg (42) között még mindig csak 7 pont a különbség.

Április 1-én bajnoki döntővel felérő mérkőzést rendeznek majd a müncheni Allianz Arénában, ahol a címvédő bajorok fogadják majd régi-új kihívójukat, a Borussia Dortmundot. Ugyan a sárga-feketék tegnap este kiestek a Bajnokok Ligájából, még így is elképesztő évet produkálnak, s a Bayern hullámzó teljesítményét látva nem kizárt, hogy 2012 után ismét ők emelhessék magasba a „salátástálat”.

Mégis mi a fene történt az Anfield Road-on?
A hétvégén több említésre méltó dolog is történt a futballpályákon, ám mindent felülírt a Liverpool-Manchester United mérkőzés, ahol az első félidő második felében még a vendégeknek állt a zászló, s 2 perccel a szünet előtt még 0-0 volt az állás. Aztán a januárban igazolt, sokáig gólínségben szenvedő holland válogatott csatár, Cody Gakpo megszerezte a vezetést a hazaiaknak.

A folytatásban Nunez és Salah duplázott, Gakpo ismét eredményes volt, majd Firmino is betalált, megadva a kegyelemdöfést Erik ten Hag csapatának, amely úgy dőlt össze, mint egy kártyavár.

Jó lenne tudni, hogy mi hangzott el a szünetben a manchesteriek öltözőjében, mert a 7-0-ás, történelmi jelentőségű rekordvereségben nem is az eredmény a meglepő, hanem az, hogyan történhetett meg. A „Vörös Ördögök” ugyanis egészen jó formában játszottak az elmúlt időszakban, Marcus Rashford sorra lőtte a gólokat, Christian Eriksen újra magára talált, a Realtól igazolt Casemiro pedig nemcsak a középpálya, hanem gyakorlatilag az egész csapat motorjává vált.

Ezzel szemben Jürgen Kloppék a hullámzó teljesítmény élő példájaként lépnek pályára hétről hétre.

A Liverpool nemrég kiesett az FA-kupából, a Bajnokok Ligájában pedig hazai pályán 2-0-ás előnyről szenvedtek 2-5-ös vereséget a Real Madridtól, így nagy valószínűséggel Európától is búcsúzniuk kell majd. Februárban még becsúszott egy fiaskó a Wolves csapatától, míg a Crystal Palace ellen csak egy döntetlenre futotta Mohamed Salah-éknak.

Szóval adja magát a kérdés: a második félidő elején 5 perc alatt bekapott 2 gól döntötte össze a United elképzeléseit? Esetleg Casemiro vasárnapi rossz formája miatt szaladtak bele egy ekkora vereségbe? Vagy csak arról van szó, hogy a Liverpoolnak minden lépés kijött, míg a manchesterieknek kis túlzással semmi sem jött össze? A válasz talán mindegyik egyszerre, ám a képlet – ahogy azt már megszokhattuk – sokkal bonyolultabb.

A Manchester United az idei szezonban már beleszaladt egy 6 gólos vereségbe a Manchester City ellen – igaz, akkor 3 góllal is szépítettek. Ahogyan arra Jamie Carragher, korábbi Liverpool játékos, jelenlegi Sky Sports szakértő is rávilágított, Erik ten Hag csapatának játéka túlságosan is függ a már említett Casemirotól. Ezt megerősíti az a tény is, hogy a City elleni 6-3-as fiaskón a United a brazil középpályás nélkül lépett pályára. Vasárnap Casemiro ott volt a kezdőben, ám többször is lemaradt az ellenfél játékosairól, s vastagon benne volt a Liverpool második, utólag végzetesnek mondható góljában.

Gary Neville (korábbi Manchester United játékos) és Jamie Carragher a Liverpool hetedik gólja után.

A bevallottan Manchester United-szurkoló sportközgazdász, Dénes Ferenc a Mandinernek adott interjújában úgy fogalmazott, hogy a sikerek hatására Manchesterben kezdték azt hinni, hogy a bab is hús. Roy Keane, korábbi manchesteri játékos is úgy véli, hogy a sikerek (Ligakupa győzelem) hatására a Vörös Ördögök már az elmúlt néhány mérkőzésükön sem voltak koncentráltak, és túl sok helyzetet engedtek át ellenfeleiknek. Ám, míg azok nem büntették meg őket, a Liverpool könyörtelenül kihasználta a lehetőségeket.

A büntetésből Erik ten Hag sem maradt ki, aki nemcsak hogy leteremtette játékosait a csúfos vereség után, de másnap reggel arra kényszerítette őket, hogy meghallgassák a liverpooliak öltözőbeli ünneplését. Hasonló arányban (7-1) egyébként utoljára 1895-ben szenvedtek vereséget a Liverpooltól, ahol szintén új rekordok születtek. Mohamed Salah például az első olyan játékossá avanzsált, aki 6 egymás utáni mérkőzésen is betalált a Manchester Unitednek.
A hétvége mérkőzése

Miután az Arsenal pótolta az Everton elleni, korábbról elmaradt mérkőzését, helyreállt a világ rendje a Premier League-ben is, így szombaton az Ágyúsok 2 pontos előnnyel fogadhatták a Bournemouth csapatát. A vendégek azonban álomszerűen kezdtek, Philip Billing góljával már az első percben vezettek, s az 57. percben ismét ők örülhettek: Marcos Senesi révén már 0-2 volt az állás.

Az Arsenal viszonylag gyorsan megrázta magát, s mindössze 8 perc leforgása alatt egyenlített. A 90. perchez érve még mindig döntetlenre állt a találkozó, s a hazaiak csak ekkor lehettek igazán dühösek a meg nem adott büntetők miatt. Aztán a „soha ne mondd, hogy soha” elve érvényesült, mivel a hatperces hosszabbításon túllépve az Arsenal utolsó szögletrúgásából gól született: a lepattanó labda Reiss Nelson elé került, aki a tizenhatos vonaláról ballal a jobb felsőbe bombázott. Az Arsenal ezzel a sírból hozta vissza a mérkőzést, amelyet végül 3-2-re nyert meg.

A hétvége nyilatkozata
Leginkább az motivál, hogy ha győzünk, nem kell a hülye kérdéseitekre válaszolnom!”

– mondta Jürgen Klopp, a Liverpool vezetőedzője egy újságírói kérdésre válaszolva, a Manchester United elleni rangadót megelőzően.

7 hír 1 mondatban
  • Az AZ Alkmaar a magyar válogatott Kerkez Milos góljával győzte le a Laziót az Európa Konferencia Liga nyolcaddöntőjének első mérkőzésén.
  • Sajtóhírek szerint a Freiburgot erősítő Sallai Roland egyre közelebb áll a négyszeres Európa-liga győztes Sevilla csapatához.
  • A spanyol ügyészség korrupció ügyében vádat emelt az FC Barcelona és annak korábbi elnöke, Josep Maria Bartomeu ellen, miután kiderült, hogy 3 éven keresztül összesen 1,4 millió eurót fizetett a játékvezetői bizottság akkori alelnökének.
  • A 90min.com értesülései szerint a Manchester Unitednél nyáron több játékos is átigazolási listára kerül majd, köztük a klub korábbi csapatkapitánya, Harry Maguire is.
  • Olasz sajtóhírek szerint a Chelsea előrehaladott tárgyalásokat folytat az RB Leipziggel Szoboszlai Dominik megszerzését illetően.
  • A Juventus 28 millió euróért megvásárolta Moise Keant az Evertontól, aki az utóbbi időben kölcsönben játszott Torinóban.Egybehangzó sajtóértesülések szerint Eden Hazard nyáron távozhat a Real Madridtól, miután sérülései miatt az idei szezonban is alig-alig lépett pályára.