A kieséses szakaszhoz érkezett a női foci-Eb
A svájci női labdarúgó-Európa-bajnokságon befejeződtek a küzdelmek a csoportkörben, huszonnégy lejátszott mérkőzés után a kieséses szakasz hét nagy csatája következik. Hogyan írhatnánk le az eddig látottakat szalagcímekben? Meglepetések nélkül zajlik a női foci-Eb... A világbajnok spanyolok számítanak továbbra is a legnagyobb favoritnak... Pályára lépett a világ legismertebb női focistája...

Az A csoportban a harmadik fordulóra egy fontos kérdés maradt megválaszolatlan (de az is lehet, hogy kettő): Finnország vagy Svájc jut tovább Norvégiával együtt a negyeddöntőbe? Mindkét válogatott 3 ponttal várta a genfi ütközetet, amelyre több mint 26 ezren voltak kíváncsiak a helyszínen.
A döntetlen a hazaiakat repítette volna tovább, és egészen a 79. percig úgy tűnt, a vágyott forgatókönyv megvalósul. Csakhogy az északiak büntetőhöz jutottak, amelyet Natalia Kuikka értékesített, vagyis a finnek karnyújtásnyira kerültek a továbbjutáshoz. Finnország sem olimpián, sem világbajnokságon nem járt eddig, Eb-n viszont ötödször, és rögtön az első alkalommal, 2005-ben az elődöntőig verekedte magát.
A 2009-es hazai tornán a negyeddöntő jelentette a végállomást, azóta 2013-ben és 2022-ben a csoportkör után búcsúztak. Ezúttal sem történt másképp, a 92. percben ugyanis a tíz perccel korábban csereként pályára lépő Riola Xhemaili kiegyenlített, az 1-1 pedig a jobb gólkülönbséggel bíró svájciakat juttatta tovább. Mi volt a másik megválaszolatlan kérdés? Vajon a világ legismertebb női focistája kap-e szerepet a kontinensviadalon? Alisha Lehmann a 82. percben a későbbi gólszerzővel együtt kapott néhány percet, a Lehmann-rajongók tehát szintén megnyugodhattak. A párhuzamosan játszott Norvégia-Izlandon a biztos negyeddöntős skandinávok 4-3-ra nyertek, Norvégia 9, Svájc 4, Finnország 4 pontot szerzett, Izland pont nélkül maradt.
A B csoportból a spanyolok két kör után továbbjutottak, a belgák már tét nélkül játszottak a portugálokkal, a portugálok és az olaszok azonban a másik negyeddöntős helyért harcoltak. A portugál továbblépéshez elsősorban nagy arányú győzelemre lett volna szükség, illetve arra, hogy a spanyolok elpáholják az olaszokat.
Portugália azonban 1-2-es vereséget szenvedett Belgiumtól – a belgák a 3. perctől a 87.-ig 0-1-re vezettek –, miközben a világbajnokok 1-3-ra diadalmaskodtak a berni Wankdorf Stadionban majdnem 30 ezer néző előtt. Spanyolország 9 ponttal, 14-3-as gólkülönbséggel zárt a csoport élén, Olaszország 4, Belgium 3, Portugália 1 pontot szerzett. A C jelű négyesből a két 6 pontos, Németország és Svédország már két forduló után továbbjutott, Zürichben a csoportgyőzelemért zajlott a július 12-i csata. A németek hét perc játék után ugyan vezettek, de a 12. percben a skandinávok kiegyenlítettek, a szünetben már 3-1-re elhúztak, végül 4-1-re győztek. A luzerni lengyel-dánon kisebb meglepetésre 3-2-re nyert Lengyelország, ezzel Svédország 9, Németország 6, Lengyelország 3, Dánia 0 ponttal fejezte be a csoportkört.
A D csoportban a tegnap esti mérkőzéseken az angolok 6-1-re lemosták a pályáról a walesieket St. Gallenben, miközben Bázelben a hollandoknak legalább három góllal nyerniük kellett volna a franciák ellen, ha tovább szerettek volna jutni. Ez nem sikerült, a francia válogatott 2-5-re diadalmaskodott, és 9 ponttal, csoportelsőként jutott a negyeddöntőbe.
Anglia 6, Hollandia 3 pontot szerzett, Wales pont nélkül távozik a tornáról. Az első negyeddöntőt július 16-án Norvégia és Olaszország játssza Genfben, 17-én Zürichben Svédország Angliával csap össze, 18-án Spanyolország-Svájc mérkőzést rendeznek Bernben, 19-én Franciaország Németországgal találkozik Bázelban. Mindegyik negyeddöntő 21.00-kor kezdődik. A norvégok 2013 után jutottak tovább a csoportkörből, igaz, akkor ezüstérmesek lettek, ahogy az olaszok is 2013 után jutottak be ismét a legjobb nyolc közé. A svédek a 2022-es Eb-n elődöntősök, a 2019-es és a 2023-as vb-n bronzérmesek voltak, Rióban és Tokióban olimpiai ezüstérmesek. A címvédő angolok a 2023-as vb-n kikaptak a döntőben, a németek Párizsban bronzot szereztek, a 2022-es angliai Eb-n a döntőben vereséget szenvedtek. Svájc 2017-ben szerepelt először Eb-n, ezúttal sikerült továbbjutni a csoportkörből, míg a spanyolok a világbajnoki címvédők.