2018. július 12., 07:22

A horvátok ámulatba ejtő sikere

A magyar és a csehszlovák válogatott után harmadik kelet-európaiként a horvát jutott döntőbe a világbajnokságok történetében.

horvát öröm
Fotó: TASR/AP

Az angolok és a horvátok emlékezetes elődöntőt játszottak. Az angolok úgy vágtak neki a meccsnek, hogy ők az esélyesek. Anglia fiatal, lelkes, de egyszerű focit játszó alakulata ennek megfelelően az első félidő elején vezetést szerzett. Mi másból hozhatták össze a gólt, mint pontrúgásból.

Trippier szabadrúgása, csavard be, mint egykor Beckham, után az angolok irányították a játékot, még úgy is, hogy a horvátok többet birtokolták a labdát. Horvátország pontatlanul játszott, a szélekről érkező beadások egyszer sem voltak jók, az angol hátvédek könnyedén szabadítottak fel. Azonban egyértelműen jobb focit láthattunk, mint a belgák és a franciák egymás elleni meccsén. Igaz, helyzetekben ez alig mutatkozott meg.

A második félidőben mintha minden folyt volna tovább az addigi leosztás szerint. Az angolok az ellentámadásaikban bíztak, míg a horvátok a labdatartásban, az elképzelésükben és a beadásaikban. Bizonyára sokan gondoltak ekkor arra, hogy egy gól dönt ismét, de Vrsaljko beadása után érkezett Perišić, és Ibrahimović karaterúgását utánozva, Walker elől elkanalazva a labdát, egyenlített.

A horvátok a huszonötödik beadásukból tudtak kihozni valamit. Ezt követte az a szakasz, amikor az angolok olyan bokszolóra emlékeztettek a ringben, aki bekapott egy kemény ütést, megtántorodott, sőt, padlót is fogott, és csak az ellenfélen múlt, hogy nem vitte be a mindent eldöntő kiütést. Perišić kapufát lőtt, ő lehetett volna az angolok végzete, de minden helyzetet kihagytak a horvátok.

Kane láthatlan volt, az angolok szenvedtek, a kapura tartó lövések aránya 7:1 volt a horvátoknak. A hosszabbításban az angolok gólt szerezhettek volna, Stones fejesét Vrsaljko fejelte ki a gólvonalról. Majd Mandžukić helyzete következett, Pickford azonban mentett. Majd Perišić gólpasszt fejelt a Juventus támadójának, aki bevágta a hosszúba, mint Šuker. A horvátok két ballábas góllal jutottak a döntőbe.

A tapasztalt horvátok harmadszor is hosszabbításban nyertek, ami azt jelenti, hogy egy teljes plusz meccs van a lábukban. Soha azelőtt még nem jutott egy csapat sem úgy döntőbe, hogy háromszor is a hosszabbításban harcolta ki a továbbjutást.

Káprázatos meccs után ötödször játszik kelet-európai csapat a döntőben. A bronzmeccsen Belgium-Anglia, a döntőben Franciaország-Horvátország mérkőzést rendeznek. A horvátok tizenharmadik nemzetként játszhatnak döntőt, és ők lehetnek a kilencedik győztes, ha összehozzák.