2025. július 12., 20:05

A furcsa világbajnokság

Az amerikai FIFA-klubvilágbajnokság az elődöntőknél tart, amit már kijelenthetünk, nagy meglepetést nem hozott a torna. Az egyik ágon a Fluminensét és a Chelsea-t, a másikon a Paris Saint-Germaint és a Real Madridot találjuk. Azt, hogy mi marad meg a szurkolók emlékezetében, a legkevésbé fontos, a történet dübörög tovább, a 2029-es kiadás megrendezésére több érdeklődő is akad.

 

psg_bayern_munich_soccer
Fotó: TASR

Fogalmam sincs, mit gondoljak erről a tornáról. Ezt a mondatot, természetesen színes jelzőkkel tarkítva, valószínűleg rengeteg szurkoló kimondta már hangosan. Tényleg, mit gondoljunk erről a furcsa „világbajnokságról”? Azt rögtön leszögezhetjük, hogy a legkevésbé világbajnokságra emlékeztet. Kinek, melyik csapatnak szurkoljunk? A Real, a Bayern vagy a Juventus megszállottjai talán boldogan bámulják – vagy inkább bámulták – a közvetítéseket, ahogy a Boca vagy a Flamengo hívei is őszinte rajongással figyelték, ahogy a Boca Juniors 2-1-re kikap a Bayern Münchentől, majd 1-1-et játszik az Auckland Cityvel, és a csoport harmadik helyén végezve búcsúzik a pazar tornától, a Flamengo szintén 1-1-et játszik a Los Angeles FC-vel, majd csoportgyőztesként 4-2-es vereséget szenved a bajoroktól a nyolcaddöntőben.

Ki tudja, talán a Buenos Aires-i és a riói elkötelezettek is csak a vállukat vonogatták, mondván, „na és, ez csak egy nyomorult torna a gazdagoknak, hogy még gazdagabbak legyenek”. Persze a mondat durvább szavakat tartalmazhatott, Gianni Infantino, a FIFA (Nemzetközi Labdarúgó-szövetség) elnöke meg egymaga képviselhette a gazdagokat a mondatokban, mert a drága olasz–svájci úriember lelkesen magyarázta mindenkinek, hogy erre a csodás tornára szüksége van a világnak. Főként azok után, hogy láthattunk a negyeddöntőben egy brutális sérülést, amely a Bayern kiválóságának hosszú kényszerpihenőt okozott.

Kedves Gianni, a világ, benne a fociszurkolók, vidáman meglennének e nemes viadal nélkül, de azért jót nevettünk azon, hogyan sikerült „kijuttatni” az Inter Miamit, vagyis Messit a „vb-re”. „Házigazda”, mi? Ennyi erővel a Philadelphia Union, az Atlanta United vagy az Orlando City is lehetett volna „házigazda”, de érthető, Leo az Leo, mégiscsak igazi világbajnok, Beckham Inter Miamija viszont mindennel eldicsekedhet, csak bajnoki címmel nem, de kellett egy húzónév, mint a fesztiválokon. Ronaldót nem sikerült elcipelni Rijádból a tengerentúlra, az argentin csodagyerek meg helyben volt. Miamiba persze sok argentin turista érkezett, meg brazil és mexikói is, de a stadionok túl gyakran kongtak az ürességtől. Ezt is ügyesen kommunikáltátok, tényleg nagyon profin, ettől még az amerikaiak érdektelensége tény marad.

Gianni Infantino persze nem olvassa el vagy hallgatja meg a szurkolók üzeneteit, inkább a labdarúgás szent ügyét szolgálja, és a jövőre gondol. Arra a jövőre, amely másokat is érdekel, például a klubvilágbajnokság 2029-es kiadása. A „sikertörténetnek” ugyanis biztosan lesz folytatása, mint egy izgalmas kriminek vagy szappan-operának. Ki hitte volna? A hírek szerint négy komoly kérője is van a FIFA-nak. Brazília az egyik, amely a legtöbb (négy) csapatot indította az idei viadalon. A másik kérő Marokkó, a harmadik Spanyolország, a 2030-as vb házigazdái, a negyedik Katar, amely olyan varázsszavakkal bűvöli a FIFA-t és a nagyérdeműt, mint karbonsemlegesség, mert az amerikai tornán túl sokat kellett utazni, míg ők a 2022-es világbajnokság stadionjaiban szívesen lebonyolítanák a klub-vb-t is – apróság, ismét télen, decemberben. De ki nyeri meg a 2025-ös klubvilágbajnokságot?

Az írás megjelent a Magyar7 2025/27. számában.

 

Megosztás
Címkék