2024. augusztus 1., 11:06

A Fradi és a Slovan már biztosan főtáblás

Ami biztos, hogy a Ferencváros és a Slovan is ott lesz a Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörében, vagyis a magyar és a szlovák bajnok a legrosszabb esetben a Konferencia Liga „csoportkörében” köt ki. Persze lehet ebből még főtábla a BL-ben vagy az Európa-ligában is, és akár további magyar és szlovák klubok is csatlakozhatnak hozzájuk.

Fradi
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Kettős győzelemmel (5-0, 2-1) jutott tovább a Ferencváros a Bajnokok Ligája második selejtezőköréből, a harmadikban pedig a walesi The New Saints után a dán Midtjylland vár a magyar bajnokra. A Slovan a szlovéniai 1-1 után 5-0-ra nyert Pozsonyban a Celje ellen, a ciprusi APOEL valószínűleg erősebb ellenfél lesz majd a harmadik körben.

Ha a Fradi vagy a Slovan búcsúzik a BL következő selejtezőköréből, akkor az Európa-liga rájátszásában folytatja, ahonnan a győztesek számára az EL, a vesztesek számára a KL ligaszakaszába vezet az út. Magyarán mindkét alakulat biztosan főtáblás lesz a 2024-2025-ös idényben, csak a kupaszéria kérdéses. Az FTC sorozatban hatodszor szerepelhet valamelyik európai kupasorozat „csoportkörében”, míg a Slovan negyedszer.

A pozsonyiak esetében elmondható, hogy mindannyiszor a Konferencia Ligában landoltak, a Ferencváros viszont egy BL-főtábla mellett három alkalommal az Európa-ligában, utoljára pedig a Konferencia Ligában kötött ki. Az utolsó két kiírásban még a továbbjutás is összejött a csoportkörből Dibuszéknak.

A 2024-2025-ös szezontól a csoportkört felváltja a ligaszakasz, amely a BL és az EL esetében nyolc mérkőzést jelent nyolc különböző ellenféllel, a KL-ben marad a hat forduló hat különböző ellenféllel. A Fradi tehát azzal a herningi/ikasti gárdával találkozik, amely a 2017-2018-as idényben az Európa-liga második selejtezőkörében kettős győzelemmel (2-4, 1-3) ejtette ki a budapestieket. A Midtjylland az idei BL-selejtezőben az andorrai Santa Colomát búcsúztatta (0-3, 0-1) eddig, és bármelyik csapat jut tovább a dán és a magyar bajnok csatájából, a rájátszásban kiemelt lesz. Nem kerülhet össze a Dinamo Zagrebbel, a Crvena zvezdával, a Young Boysszal és a PAOK-Malmö párharc továbbjutójával. A lehetséges ellenfelek közt találjuk a Galatasarayt, a Qarabağ-Ludogorec, a Slovan-APOEL, a Bodø/Glimt-Białystok és a Sparta-FCSB viadalok győzteseit.

Az Európa-ligától jó eséllyel elköszön a Rózsahegy is, miután a második selejtezőkörben 0-2-es vereséget szenvedett odahaza a Trabzonsportól. Törökországban persze történhet csoda, de valószínűbb, hogy a KL harmadik körében folytatja a szlovák kupagyőztes.

A DAC a bakui 4-0 után ma 20.30-tól, Dunaszerdahelyen a lehetetlent próbálja meg a Zira ellen a Konferencia Ligában. A Nagyszombat tegnap 3-0-ra legyőzte az FK Sarajevót, és mivel idegenben gól nélküli döntetlennel zárult a találkozó, a Spartak ott lesz a KL harmadik selejtezőkörében. Az ellenfél a Rapid Wien-Wisła Kraków párharc vesztese lesz, mivel az EL-ből kieső csapattal kerül össze a szlovák bajnokság bronzérmese. A DAC-Zira továbbjutója feltehetően az Eszékkel mérkőzhet meg a harmadik körben, a Ružomberok (vagy a Trabzonspor) a Hajduk Splittel vagy a HB Tórshavnnal.

A Fehérvár a tegnapi 0-0-val lépett tovább a Konferencia Ligában, mivel az odavágón 1-2-re nyert Szumgajitban. A harmadik körben az Omónia vagy a Torpedo Kutaiszi (3-1-re nyertek a ciprusiak az első összecsapáson) lesz a fehérváriak ellenfele.

A Puskás Akadémia játék nélkül jutott tovább – hivatalosan két 3-0-s győzelemmel –, mivel az ukrán Dnyipro-1 időközben megszűnt, a Zimbru Chiṣinău vagy az Ararat-Armenia (0-3 az első meccsen) biztosan kiáll a harmadik selejtezőkörben. A Paks 3-0-s első mérkőzés után várja a ciprusi visszavágót az AEK Larnaca ellen. A továbbjutó a montenegrói Mornar Barral csap össze a KL-ben.