A foci és a vírus jövője
Várjuk az esti BL-finálét, miközben már az új szezon küzdelmei is elkezdődtek ebben a kupasorozatban, amely eddig is érdekes helyzeteket hozott, elég csak a szlovák bajnok sorsát figyelni.
Sokan nem kedvelik tájainkon a pozsonyi Slovant, tegyük hozzá, a szurkolóik évtizedek dolgoznak azon, hogy mindez ne is változzék, viszont az, hogy a koronavírusos huzavona miatt végül a második csapatuk sem játszhatott egy percet sem a feröeri bajnokkal, az már csak szomorúnak nevezhető.
A történet hosszú, röviden annyiban foglalhatnánk össze, hogy mivel az első csapatot váltó második keretben is akadt fertőzött, így az elrendelt karantén miatt senki sem léphetett pályára, hiába voltak negatívak a tesztjeik. Az eset pedig nem egyedi, hiszen az Európa-ligában ugyanez történt a Lincoln Red Imps - FC Priština találkozón, a koszovói csapatnál viszont több játékos esetében is pozitív volt a teszt.
A Slovan ügyében holnap lesz döntés, de nagy valószínűséggel játék nélkül búcsúznak a BL-től, ami nem csupán komoly anyagi kárt jelent majd, hanem egy évnyi munka elvesztegetését is. Lehetne persze okoskodni, hogy milyen hibát követett el a menedzsment, amely nem figyelt oda arra, hogy biztosan csak egészséges játékosok utazzanak az első kerettel is, de a történet még valószínűleg néhányszor megismétlődik más együttessel is. A kérdés csak az, az erősődő második hullámban lehetséges-e folytatni a nemzetközi kupákat, vagy le kellene állítani őket.
A mai döntő persze még másról szól. A kérdés az is lehetne, sikerül-e az évek óta százmilliókat költő párizsi csapatnak végre eredményesnek lennie, tegyük hozzá, hogy egy magyar másodedzővel, vagy a fantasztikusan játszó Bayern lesöpri őket is. Utóbbira nagyobb az esély, hiszen láttuk, mire képesek a bajorok, de a szakértők szerint egy gyors francia gól mindent megváltoztathat.
Az üres lelátók előtt zajló döntő bizonyosan emlékezetes látvány lesz, hiszen a profi sport leginkább a nézőkről szól, a kérdés csak az, hogy a tévés közvetítések korában a valódi hangulat hiánya mennyit vesz el az élményből. Este majd mindenki választ adhat erre a kérdésre, az UEFA pedig úgyis eldönti a bizniszen mennyit ront a jelenlegi helyzet, és mi lesz a folytatással.
Az európai harmadik vonal, ahova térségünket könnyedén sorolják nyugaton, csendben nézheti, ahogy a nemzetközi kupákban továbbra sem marad esélye maradandót alkotni a pénz, a lebonyolítás és sok minden más miatt. A kérdés, hogy a túlárazott gazdasági modell, amelyet az ezredforduló környékén a Real kezdett elsőként építeni, mennyire működhet a mostani helyzetben. Ezzel pedig az a focivilág is, amelyben a PSG egy játékosa többet ér, mind korábbi ellenfelének teljes kerete.
Tudjuk, hogy nincs ez rendben, akármennyire is fanatikusak vagyunk a labdarúgás iránt, és azzal is tisztában kell lennünk, hogy a gépezet kisebb hibája sokak számára jelenthet csődöt. Az erre épülő rendszer pedig nem feltétlenül a sportról szól, tehát érdekes lesz figyelni az elkövetkező hónapokat és annak fociját, miközben valamilyen megtisztulást várunk.