2019. május 31., 18:10

A DAC történelmi szezonja

Az elmúlt héten kiütéssel felérő győzelemmel zárta a 2018-2019-es szezont a DAC, de milyen is volt az elmúlt tíz hónap.

DAC-Zsolna mérkőzés és himnuszbotrány szurkolói és játékosszemmel - VIDEÓ
Fotó: szurkoló, Ma7

A dunaszerdahelyiek számára edzőváltással kezdődött a szezon, a magyar válogatott élére kinevezett Marco Rossit a német-holland Peter Hyballa váltotta. A remek évadot záró sárga-kékek az olasszal vágtak neki az Európa-liga selejtezőjének, és a grúz Dinamo Tbiliszit még kiejtették az első körben.

Az európai kupaporondra negyed évszázad után kilépő DAC július 22-én már Hyballával az élen állt ki a Fortuna Liga nyitányára a Zólyombrézó otthonában. A rajt jól sikerült, 1-2-re nyertek a csallóköziek. Majd jött a Dinamo Minszk elleni párharc az El-selejtezőben, és a kiábrándító 1-3-as hazai vereség. A szlovák ligában a Nagymihály elleni hazai 4-1 következett, amelyet a fehérorosz fővárosban elszenvedett 4-1-es fiaskó halványított el.

A DAC tudása két fordulóra volt elegendő az Európa-liga selejtezőjében.

Augusztusban nem talált legyőzőre a Fortuna Ligában a csapat, igaz, négy bajnokiból csak egyet nyert meg, a szlovák kupában (Slovnaft Cup) pedig továbbjutott. A szeptember ismét négy bajnokit és egy kupamérkőzést hozott. A kupában menetelt tovább az együttes, a bajnokságban a három döntetlen után a Szered elleni hazai 5-0 volt soron, majd a válogatott szünet után jött a két derbi az „S-szek” ellen. A Slovan otthonában 3-2-re kikapott a DAC, a Spartakot viszont 3-2-re felülmúlta hazai pályán.

Októberben folytatódott a remeklés, a Varannót a kupában búcsúztatták Kalmárék, a ligában a ViOnt és a Zólyombrézót is hazai pályán verték. A hónap második fele viszont nem várt meglepetésket tartogatott. Huszonharmadikán a kupa nyolcaddöntőjében a Fortuna Liga sereghajtójához, Szenicére látogatott a csapat.

A 4. percben már vezetett a DAC, ezután viszont jókora pofont kapott a Hyballa-alakulat. Az erdőhátiak 5-1-re lemosták a szerdahelyieket, majd a bajnokság 13. fordulójában, Nagymihályban is egy újabb kudarc következett, 2-1 a zemplénieknek. A ligában elszenvedett második vereség ellenére megtartotta a második helyét a tabellán a csapat. Az őszi idény hátralevő öt fordulóját veretlenül hozta le az együttes, 3 győzelem és 2 döntetlen. A DAC történelme legjobb őszét produkálta, a második helyen, 38 ponttal várta a tavaszt.

A téli átigazolási időszak szintén történelmi jelentőséggel bírt.

A huszonkét éves Vakoun Issouf Bayoért a Celtic jelentkezett be, és az ősszel 10 gólig jutó elefántcsontparti csatárt 2,23 millió euróért eladta a DAC a skótoknak. Ekkora összeget még egyetlen játékosért sem kapott a klub. A tavasz februárban kezdődött, méghozzá két rangadóval. A Slovan elleni hazai 0-1 után a nagyszombati 3-1 következett, majd két győzelem márciusban a bajnokság akkori két leggyengébbje, a Szenice és a ViOn ellen az alapszakasz utolsó két fordulójában. A DAC a harmadik helyen zárta a huszonkét fordulóból álló alapszakaszt.

A rájátszást a Rózsahegy elleni hazai 1-1 nyitotta, március utolsó napján pedig 3-1-es vereség a Slovan ellen az új Tehelné polén. Az április viszont hibátlanra sikerült, négy bajnoki, négy győzelem, négy kapott gól nélküli összecsapás. Zsolna (1-0) otthon, Szered (0-5) idegenben, Nagymihály (0-2) idegenben és Slovan (1-0) otthon. A veretlenségi sorozat átnyúlt májusba, a Zsolnát másodszor is legyőzte a rájátszásban a DAC, ezúttal 1-2-re. Három fordulóval a vége előtt bebiztosította a második helyét a tabellán a csapat, az Európa-liga is megvolt.

A pazar széria megszakadt ezután a Szered elleni 3-4-es hazai botlással, úgy, hogy már az első percben vezettek a szerediek, a 13.-ban pedig 0-2-re. Az utolsó előtti fordulóban Rózsahegyen újabb vereség következett, 1-0, ezt a két csorbát sikerült kiköszörülni a 32. körben a Nagymihály elleni 5-0-s diadallal. Igazi leveztő mérkőzést láthatott 10 294 néző. A DAC a második helyen végzett, ami történelmi eredmény, az eddigi legsikeresebb idényeket, az 1987-88-ast, az 1993-94-est és a 2017-18-ast múlta felül. Mindhárom esetében bronzérmes lett az együttes.

Soha nem lőtt ennyi gólt egy bajnoki idény alatt a DAC, az 1993-94-es 62-t eggyel toldotta meg. A pontok számát illetően is rekord született – 63 –, ahogy a győztes meccseket tekintve is, 19. Nézőcsúcsról is beszámolhatunk, a februári Slovan elleni derbit 12 135-en látták, ami új klubrekord, és az 1986-87-es idény átlágát is túlszárnyalta a klub, az akkori 8 265 után most 8 445 az átlagnézőszám.

A DAC legjobb góllövője a 11 gólig jutó Vida Kristopher lett – ezzel ötödik a Fortuna Ligában – , megelőzve a 10 gólos Bayót és a 8 gólos Kalmár Zsoltot. A dunaszerdahelyiek az El selejtezőjében a nem kiemelt csapatok közé kerültek, ami azt jelenti, hogy akár olyan alakulatokkal is összsorsolhatják az első fordulóban, mint a Legia, Steaua (FCSB), Malmö, Fehérvár, Rangers, de akár a tavalyi két ellenfelével is.

A Rossit váltó Hyballa támadó szellemben küldte pályára az övéit, a DAC időnként kifejezetten szép focit játszott, viszont a támadósorból hiányzott egy klasszikus gólvágó, a védelem pedig olykor jókora űrt hagyott maga mögött.

Az Európa-ligában a Szerednél, Szenicénél vagy a Spartaknál jobb csapatokkal akadhat össze a DAC, amelyek a könnyedén adódó lehetőségeket ki fogják használni. Az El-ben július 11-én kezdi meg szereplését a gárda, kérdés, addig kik távoznak és érkeznek. Amit ugyancsak érdemes kiemelni,

az akadémiáról egyetlen játékost sem sikerült beépíteni az alapemberek közé,

a nemzetközi szereplés sikeressége mellett ez is fontos cél lehet az elkövetkező idény előtt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.