2025. július 10., 18:21

A DAC kizárásának margójára

Nehéz időszakon mennek keresztül a sárga-kékek, a tavalyi felemás szezon végén ugyan sikerült kiharcolni a Konferencia Ligában az indulást, ami, mint később kiderült, semmit sem ért. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) ugyanis szankcionálta a DAC-ot (és valamilyen szinten a Világi-családot), és kizárta a klubot az EKL-selejtezőjéből.  

MOL Aréna
Fotó: dac1904.sk

Az UEFA döntött, a DAC fellebbez. A dunaszerdahelyieket összeférhetetlenség miatt zárták ki, mivel a klub tulajdonosa Világi Oszkár egyidejűleg a Győri ETO tulajdonosa is, és a győriek szintén kvalifikálták magukat a nemzetközi kupasorozatba. AZ UEFA szabályai azonban tiltják, hogy közös tulajdonban lévő klubok indulhassanak ugyanabban a sorozatban, és korábban már több csapatot is kizártak emiatt. 

Mivel a magyar bajnokság magasabb koefficiens pontszámmal rendelkezik, mint a Niké Liga, így a két klub közül végül a Győr indulhat a sorozatban. A kisalföldiek tavaly jutottak vissza az OTP Bank Ligába, és óriási meglepetésre már az első szezonban kiharcolták az indulást az EKL-selejtezőben. Ez a remek teljesítmény talán még a klub tulajdonosát is meglepte, így nem volt felkészülve arra az opcióra, hogy a DAC és az ETO is kvalifikálja magát a nemzetközi kupaporondra. 

Pár fordulóval a bajnokság vége előtt a Győr biztosította 4. helyét, a sárga-kékeknek azonban még selejtezőt kellett játszaniuk az indulásért, amelyet sikerrel vettek a Zólyombrézó ellen. Először június közepén merült fel a hír, hogy kizárhatják a csallóközieket az EKL-ből, és ugyan a sorsoláson még megkapták a lehetséges ellenfelüket, az UEFA-nál gyorsan döntöttek. Nem egész két hét leforgása alatt hivatalossá vált, hogy nem indulhatnak a sorozatban. 

Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a klub fellebbezett a döntés ellen, hivatalos közleményükben azzal indokolták fellebbezésüket, hogy a DAC és a Győri ETO két külön jogi és gazdasági szervezet, amelyek különböző kedvezményezettek által irányított alapítványokon keresztül működnek. „A DAC esetében Világi Oszkár, az ETO esetében Világi Réka a végső kedvezményezett. A klubok működését szigorú jogi szabályok és elkülönítő mechanizmusok biztosítják, amelyeket az ETO megvásárlását követően – és még az UEFA hivatalos, 2025. március 1-i határideje előtt – hoztunk létre, felkészülve erre a helyzetre” – áll az indoklásban.

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) egyelőre nem bírálta el a fellebbezést, aligha várható azonban pozitív fejlemény. Világi Oszkár klubtulajdonos is megszólalt, aki bizakodását fejezte, hogy a jogi érvekkel sikerül majd meggyőzni a CAS-t, és július 17-én kedvező döntést hoz.

Megfigyelhető egyébként, hogy a szlovákiai futballberkekben célponttá vált a DAC. A vádaskodás lényege, hogy korábban is tudták, kizárhatják a klubot az EKL-ből, így lényegében elvették egy szlovák csapattól a nemzetközi kupasorozatban való indulás jogát. Ráadásul azt is feltételezik, hogy „a DAC-nál tudatosan jártak így el, nem szerették volna, hogy szlovák csapat induljon helyettük”. Arról viszont sokan hajlamosak megfeledkezni, hogy a DAC az elmúlt években hány koefficiens pontot szerzett Szlovákia számára. 

Nos, a szlovák hazafiaknak nem lett igazuk, a Ligás Klubok Uniója (ÚLK) helyettes csapatot keresett a DAC helyére, amennyiben érvényben marad a kizárásuk. Két csapatra, a Zólyombrézóra és a Kassára lehetett szavazni, végül a többség az utóbbi mellett tette le a voksát, így a sárga-kékek kizárása esetén a kassaiak indulhatnak az EKL második selejtezőkörében. Jelen állás szerint tehát úgy tűnik, hogy a DAC hat szezon után nem lesz ott egyetlen nemzetközi kupasorozat selejtezőkörében sem.

Megjelent a Magyar7 2025/27.számában.

Megosztás
Címkék