A csehek és az osztrákok árnyékában
Lassan elkezdődnek az európai kupaselejtezők, így újfent aktuálissá vált a kérdés, hogy hány szlovák és magyar csapat szerepelhet ősztől az egyes sorozatok csoportköreiben. Az utóbbi években ugyan tapasztalható némi előrelépés ezen a téren, a nyugati szomszédainkhoz képest azonban továbbra is nagy a lemaradásunk.

Július második hetében startolnak az európai kupaselejtezők, melyekben hagyományosan négy-négy szlovák és magyar csapat érdekelt. A DAC valószínűleg nem lesz ott a sorozatban, helyüket a kassaiak veszik át a Konferencia Ligában, a keletiek számára azonban nem nagy jövőt jósolnák a selejtezőben, már az is nagy sikernek számítana, ha a harmadik kört megérnék. Lényegében ott tartunk, mint minden évben.
Az erőviszonyokat figyelembe véve ugyan mindkét csapatnak megvan a sansza a céljai elérésére, a papírforma szerint azonban továbbra is az tűnik a valószínűbb forgatókönyvnek, hogy az EKL-ben vagy az Európa-ligában szerepelhet a két együttes.
A cseh és az osztrák csapatokhoz képest továbbra is elmaradunk. Mindkét bajnokság klubjai az elmúlt években olyan jól szerepeltek az európai kupasorozatokban, hogy ezáltal plusz helyeket ítéltek meg nekik. Vegyük példaként a cseh bajnokságot. A tavalyi évben a Sparta Prága volt ott a BL-csoportkörben (és szerzett négy pontot), az előttünk álló idényben a városi rivális Slavia Prága lesz a soron. Felmerülhet a kérdés, hogy miként kvalifikálja magát évek óta legalább egy cseh csapat a BL-be. A válasz rendkívül egyszerű.
Az elmúlt években kellő mennyiségű koefficiens pontot szereztek ahhoz, hogy az aktuális bajnok automatikus kvalifikálja magát a BL-főtáblára. Ennek köszönhetően még a második helyezett is indulhat a BL-selejtezőben, tehát arra is megvan az esélyük, hogy két csapattal képviseltethessék magukat a legrangosabb kupasorozat csoportkörében.
Emellett két csapatuk az El-selejtezőben indulhat, egy együttes pedig az EKL-ben. Irigykedni lehet, a cseh csapatok azonban megdolgoztak ezért. Szinte minden évben valamelyik klubjuk bejutott a kupaselejtezők kiesés szakaszába, a mögöttünk hagyott szezonban például a Plzeň az Európa-liga nyolcaddöntőjéig menetelt, mellyel rengeteg koefficiens pontot szerzett hazájának.
Az osztrákok helyzete hasonló, annyi különbséggel, hogy még nem sikerült garantált BL-helyet bebiztosítaniuk. Jelenleg a bajnokság első két helyezettje a BL-selejtezőben indulhat, további egy hely van biztosítva az El-, kettő az EKL-selejtezőben. Itt elsősorban a két BL-selejtezős helyet érdemes kiemelni, így ugyanis jóval nagyobb az esélyük arra, hogy legalább egy együttesek kiharcolja a csoportkörben való bejutást.
Az elmúlt évtizedben elsősorban a Salzburg gyűjtögette szorgalmasan a koefficiens pontokat, Szoboszlai Dominik korábbi csapata nem egyszer megfordult a legrangosabb európai kupasorozat csoportkörében.
A Salzburg dominancia a bajnokságban kezd enyhülni, a Sturm Graz személyében új trónkövetelő van a láthatáron. A graziak a BL tavalyi kiírásában hat pontot szereztek a csoportkörben, és bajnokként ezúttal is jó esélyekkel vághatnak neki a BL-selejtezőnek.
A magyar-szlovák és az osztrák-cseh bajnokságok között ugyan nem beszélhetünk szakadéknyi különbségekről, a leírtak azonban jól mutatják, hogy csapatainknak van hova fejlődniük, és elsősorban a nemzetközi porondon kellene maradandót alkotniuk (gondolok itt például egy győzelemre a BL-csoportkörben). Addig viszont marad a számolgatás és a filozofálgatás, hogy vajon idén sikerülhet-e.