2020. február 20., 12:23

A botrányhős Weiss érkezése tovább növelheti a Slovan fölényét?

A Fortuna Liga tavaszi idénye elkezdődött, egy fordulón túl vagyunk, érdekes eredményekből nem volt hiány, és a tékozló fiú is visszatalált az otthonába. A derbik legnagyobbika gól nélküli döntetlent hozott, akadt egy gólzáporos meccs is, és nem feledkezhetünk meg arról sem, hogyan váltak hőssé a megszűnés szélén álló klub fiataljai.

Fotó: skslovan.com

A Fortuna Liga alapszakaszából négy forduló maradt tavaszra. Ebből a négyből az elsőt, a 19. fordulót, már lejátszották. Vegyük végig gyorsan, milyen eredmények születtek. Az utolsók csatáján – Nitra-Pohronie – nem esett gól. Az, hogy a nyitraiak egyszer sem találtak be, nem meglepő, eddig összesen 14-szer céloztak pontosan, amivel megnyernék a legkevesebb gólt szerzők bajnokságát. Radványi Miki csapata nem szakad le, lopott egy pontot a rivális otthonából, folytatódhat a harc a bennmaradásért.

A Szered és a Rózsahegy párharca szintén döntetlennel zárult, az outsider a negyediktől rabolt értékes pontot, pedig az egyik esélyes a kiesésre. A harmadik szombati összecsapás pedig 8-1-re végződött, ami ritka és bizarr végeredmény focimeccsen, főleg az élvonalban. A Trencsén küldte padlóra a Nagymihályt, úgy, hogy a zempléniek álltak előbbre a tabellán. A ghánai Osman Bukari mesterhármast ért el, a horvát Ante Roguljić beérte kettővel. Lehet, hogy Norbert Hrnčár ebből a nemzetközi keretből is varázsol egy ütőképes alakulatot? Mindenesetre a trencséniek jó úton haladnak a felsőházba.

Az első vasárnapi mérkőzésen a Zsolna hozta a kötelezőt a ViOn ellen. Három rúgott, nulla kapott gól, az európai kupaszereplés valószínűleg meglesz, kérdés, beérhető-e a Slovan, amelynek a kerete kétszer többet ér a Zsolnáénál.

És volt még két találkozó, amely egy időben kezdődött. A legnagyobb szlovák derbi kapcsán a 11 ezres nézőszámot érdemes kiemelni. A Spartak-Slovan gól nélküli döntetlennel ért véget, a játék cseppet sem volt fergeteges, a nagyszombatiak továbbra is az alsó- és a felsőház határán egyensúlyoznak, ha fogadni kellene, összejön nekik az első hatos.

És térjünk rá a harmadik gól nélküli döntetlenre az első tavaszi körből, a DAC-Szenicére. Az FK Senica számára az is teljesítmény volt, hogy elutaztak Dunaszerdahelyre, és kiálltak a sárga-kékek ellen. Tulajdonosváltás van a klubnál, télen kizárólag eladtak játékosokat, de egyet sem igazoltak, edzőt is váltottak, Jozef Olejníket néhány nappal a bajnoki előtt kinevezték, majd szombaton már az U19-eseket irányító Eduard Pagáč lépett be az öltözőbe, hogy akkor vele készülnek a másnapi összecsapásra, mert különböző okok miatt Olejníket nem lehet kinevezni vezetőedzőnek. A csapatot feltöltötték U19-esekkel, hogy legalább tizenhatan legyenek nyolc helyett. A fogadóirodák szerint a DAC győzelmére értelmetlen volt fogadni, a döntetlen viszont legalább nyolcszoros szorzót jelentett.

A tavaszi nyitányon kevesen vártak igazán látványos focit a csallóköziektől. Ismerve a felkészülési időszak eredményeit, csodát sem vártak az új edzőtől. Hétezren láthatták élőben a helyszínen, hogy a sárga-kékek játéka finoman fogalmazva is döcögött a kezdetektől. Ha nem vagyunk visszafogottak, akkor be kell látnunk, hogy a DAC csapnivalóan játszott az első perctől. A keménymag először egy molinón emlékezett meg a távozó Hyballáról és csapatáról, de úgy nagyjából negyed óra után felfogta, hogy az a valami, amit a pályán lát, csak nyomdafestéket nem tűrő módon tudja értékelni, de ezt azért követte a „harcoljatok” és a „hol a csapatunk” skandálása, ezt koronázta meg az első félidőben a DAC labdajáratása közbeni gúnyos ollézás és a csapat kifütyülése. A szünetben az állás lehetett volna akár 0-2 vagy 0-3 is, ha az erdőhátiak az ellentámadásaikat pontosabban fejezik be.

Olyan érzése támadt az embernek, mintha Hélder rosszul mérte volna fel a saját csapata erejét és az ellenfelet is. A második félidőben akadtak helyzetek hazai részről is, de a DAC védelme továbbra is óriási lyukakat biztosított az ellenfélnek, a pályán lévők tehetetlenül passzolgattak jobbra-balra, mint akik most rúgnak először labdába. Két hónap alatt hogyan felejthetett el focizni az a csapat, amely ősszel legyőzte a Slovant, a Zsolnát és a Nagyszombatot is?! A Szenice a téli szünet után a lehető legnagyobb esélyessé lépett elő a kiesést illetően. Ezzel a gárdával nem tudta felvenni a harcot a DAC, színvonalon aluli futballal állt elő, amely ezek szerint alig üti meg az élvonal szintjét. Ha történetesen a Slovan az ellenfél, vagy akár csak egy tapasztaltabb alakulat, hatalmas pofonba szaladhatott volna bele a Dunaszerdahely.

Pagáč kommentárja ez volt a meccs után: „Rövid leszek. Számunkra ezek a játékosok hősök, ahogy ma játszottak. Nincs értelme mást hozzátenni.” A DAC valóban beleszaladhat méretes zakókba, ha ugyanezzel a játékkal rukkol elő a következő találkozókon. Rózsahegy, Zsolna és Nagyszombat, ez a három csapat vár a szerdahelyiekre. És ahogy egyesek megfogalmazták, érdekes kérdéseket vethetnek fel a vezetés felé is, ha elmaradnak a jó eredmények.

A rangadó után ifj. Ivan Kmotrík bejelentette, hogy szerződést kötöttek ifj. Vladimír Weiss-szal. A 66-szoros szlovák válogatott ingyen érkezett a Slovanba. A katari Al-Gharafánál már lejárt a szerződése, és saját bevallása szerint a szurkolók miatt választotta a fővárosiakat, illetve Kmotrík miatt. Ne kételkedjünk a szavaiban, Kmotríkkal nemcsak egy korosztályba tartoznak, mindketten harmincévesek, hanem jó barátok, ahogy a szülők is azok. Weiss hat év katari kiruccanás után tér vissza Európába. A pozsonyi Inter neveltjeként először a Manchester Cityben pallérozódott. Az angolok többek közt kölcsönadták a Rangersnek és az Espanyolnak is, majd az olasz Pescarába igazolt, egy szezon után pedig az Olimbiakószba. És érdemes megjegyezni, hogy egyesek már huszonnégy évesen kiöregednek, és elmennek levezetni olyan gazdag országok bajnokságaiba, mint például Katar. Először a Lekhwiya foglalkoztatta, majd az említett Al-Gharafa. És azt is tudjuk, hogy egyesek már huszonnyolc évesen visszavonulnak a válogatottól, mert nem kedvelik az új szövetségi kapitányt. Weissről elmondható, hogy imádja a pénzt és a feltűnősködést, mindig felhívta magára a figyelmet valamilyen botránnyal, a sportteljesítményét kevésnek vélte rendszerint. A transfermarkt 2,5 millió euróra becsüli a piaci értékét. Hogy mikor lép pályára először a Slovan szerelésében, még bizonytalan. A szurkolók reakcióját is érdemes lesz figyelni, hogyan fogadják majd a vélhetően legtöbbet kereső játékosukat.

20. forduló: február 22., 14.00: Nagymihály-Nyitra, Pohronie-Zsolna, Rózsahegy-DAC, Slovan-Trencsén, ViOn-Szered; február 23., 15.00: Szenice-Nagyszombat.