85 éves a kisújfalui labdarúgás

Kisújfalun a sportegyesület megemlékezett megalakulásának 85. évfordulójáról. Természetesen ifjúsági és felnőtt focimérkőzésekkel, ünnepi műsorral, fotókiállítással. Ennek apropóján beszélgetünk Fűri Imrével a sportszervezet mindenesével, a kisújfalui csapat sok évtizedes edzőjével.

Galéria
+5 kép a galériában

Fűri Imre világéletében lelkes rajongója volt a focinak. Egészen fiatal korától rúgta a bőrt, később a kisújfalui csapat edzője lett. Elmondta, szeretetett futni, ezért középpályásként érezte magát elemében. A hetvenes években jegyzeteket írt minden egyes mérkőzésről egy füzetbe, melyeket olvasva az ember átélheti a régvolt mérkőzést.

Fűri Imrének az idén nyáron a község önkormányzata ”Kisújfalu fejlődéséért” díjat adományozott - a kultúra és a sport terén kifejtett tevékenységéért és a közösség építéséért.

Pillantsunk bele egyik 1978. II. 12-én kelt Kisújfalu – Bajta meccs leírásába, melynek a „Megérdemelt hazai győzelem” címet adta.
 „… Az első félidőt is végig támadta csapatunk, mégis a vendégek szerezték meg a vezetést. A 2. félidőben fordult a kocka. A 60. percben Varga G. ívelt be egy szabadrúgást, amit Csanda L. közelről a hálóba fejelt. Öt percen belül Csandát fellökték a tizenhatoson belül. A játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Csanda lőtte a hálóba.  A 75. percben addig ügyetlenkedtek a vendégek védői, amíg Mészáros ellopta a labdát, és a tehetetlen kapus mellett belőtte csapatunk 3. gólját. Nem sokkal később Kovács T. addig cselezgetett, amíg a vendégek ellopták tőle a labdát. Lefutották védőinket és a kapusunkon átemelve lőtték 2. góljukat. Ezzel lett 3 : 2 és maradt is a végeredmény.”

Megsárgult füzet tele a régi meccsek leírásával

Fűri Imre nagy tisztelője a sportegyesület megalapítójának, Zámbó Istvánnak.

Róla elmondta, annak idején mind fodrász- és borbélymester nagy ismertségnek és tiszteletnek örvendett. Inaséveit Budapest elegáns műhelyeiben töltötte, elsajátítva a legmenőbb haj- és szakállvágási technikákat. A Fradi focistáival is mind borbélylegény találkozott és rajongója lett nem csak a Ferencváros csapatának, de magának a focinak is. 1933-ban visszatért Kisújfalura és társaival rögtön a focicsapat szervezéhez fogott. Egy év múlva már meg is alakult a faluban a Labdarúgók Egyesülete. Kialakították az első focipályát és a kisújfalui fiúk is bekerültek Párkány járás focistái közé, ahol járási 1. és 2. osztályt játszottak.

Később a focipálya bekerült a faluba, ´60-ban megszűnt Párkány járás, így a sportszervezetek is Érsekújvárhoz kerültek. Több csapat, így Oroszka, Nyírágó, Nagyölved, Bese, Csata, Kéty a lévai járáshoz kerültek, így a továbbiakban csak barátságos mérkőzések alkalmával találkoztak. Más járás, más kihívások, más lehetőségek – ezeket meg kellett szokniuk a focistáknak.

A sportvezető sorolta, a sikeres éveket kevésbé sikeresek követték, csakúgy, mint mindenütt. Nem csak az 1960-as években, de 1970 és 1980 között is két alkalommal ünnepelhettek bajnokcsapatot. 1995 – 2002 között hosszabb időt tölthettek el a járási II. osztályban, majd 2006-2011-ig újra a II. osztály résztvevői a felnőttek. Két éve a 8. ligában játszik Kisújfalu. Az idei nyár hozta meg számukra azt a lehetőséget, hogy feljebb léphettek a 7. ligába.

Fűri Imre átadja az emlékplakettet Zajos Istvánnak

Fűri Imrétől azt is megtudjuk, az utánpótlás nevelést se hanyagolta el soha az egyesület. Bár 2003-ban megszűnt az ificsapat, de rögtön megalakult a diákcsapat, amely 2009-ig állt fenn. A diákcsapatban már lányok is játszottak. Két év kihagyással U-12-es csapat alakult és játszik mind a mai napig.

A megemlékezésen kiosztottak 14 emlékplakettet azok körében, akik a legtöbbet tették a klub érdekében. Ezen kívül három tehetséges ifjú focistát – Kovács Dávidot, Lukács Krisztiánt és Varga Barnabást – díjazták.