2019. szeptember 23., 20:59

Tarics Sándor, aki két kézzel lőtte a gólokat

A magyar sportnak számos legendás alakja volt, de Tarics Sándor a maga módján egyedülállónak számított. 1936-ban a berlini olimpián a magyar vízilabdacsapat tagjaként aranyérmet szerzett, és amikor 2011-ben az addig legidősebbnek számító olimpiai bajnok elhunyt ő lépett a helyére. 103 éves koráig, 2016. május 21-én bekövetkezett haláláig ő volt a világ legidősebb olimpiai bajnoka. Életéről, sokoldalú munkásságáról viszonylag keveset tud a magyar közvélemény, hiszen 1948-tól az Egyesült Államokban élt.

tarics-sandor-mti.jpg
Fotó: MTI

Tarics Sándor 1913. szeptember 23-án (106 évvel ezelőtt) Budapesten született. Már gimnazistaként vízilabdázott, bár elmondása szerint nem volt különleges tehetség, de rájött, hogyan tudna egyedi lenni ebben a sportban: megtanult balkézzel is lőni, így mindkét kezét használhatta játék közben és ezzel nemcsak a védőket, hanem a kapusokat is meg tudta téveszteni.

Komjádi Béla figyelt fel az egyik vízipólómeccsen a szemfülességére: az elmélázó kapus kezéből kiütötte a labdát és gólt szerzett a csapatának. Így került a Magyar AC csapatába és lett a válogatott tagja is. Közben Budapesten elvégezte a Műegyetemen az építőmérnöki szakot és főállásban tanársegédként oktatott. A válogatottnak csak hat ízben volt a tagja, de ott volt Berlinben, amikor a csapat a németek legyőzésével olimpiai bajnok lett. Érdekes, hogy Magyarországon csapatával egyszer sem szerzett bajnoki címet. A berlini olimpián egyébként még egy magyar aranyérem megszerzésében játszott fontos szerepet. Harangi Imre ökölvívó barátjának a fejbőre felrepedt a döntőben és fenyegetett az a veszély, hogy az ellenfele majd azt a pontot fogja állandóan támadni, hogy leléptessék. Tarics azt javasolta az edzőnek, hogy úgy kössék be a Harangi fejét, hogy ne derüljön ki, hol is van sérülés. Ezután Harangi már magabiztosan öklözve megnyerte a döntőt.

Befejezve aktív sportpályafutását elsősorban az oktatói munkára összpontosított: 1941-ben amerikai tanulmányúton járt, 1943-ban doktori címet szerzett, majd már a háború után, amerikai kapcsolatainak köszönhetően 1948-ban ösztöndíjasként ismét az Egyesült Államokba utazhatott, és ott le is telepedett, amikor hazájában a kommunisták átvették a hatalmat.

1953-ban a nagyhírű California Institute Technology professzora lett, később a Berkeley Egyetemen tanított. Építőmérnökként is a szokatlan megoldásokat kereste. Olyan épületeket, tetőszerkezeteket tervezett, amelyek első ránézésre instabilnak tűntek, de a pontosan kiszámított alátámasztási helyeknek, az egyedi szerkezeti megoldásoknak köszönhetően még a nagyobb földrengéseknek is ellenálltak. Ő dolgozta ki azokat a „pogácsaszerkezeteket”, amelyek a különböző erőhatásokat, különösen a földrengések során fellépő lengéseket és nyíróerőket csillapították és biztosították az építmények stabilitását. Felismerte, hogy ha a szén és a gumi rétegeket úgy illesztik egymáshoz, hogy minél vékonyabbak legyenek, akkor egy idő után speciális tulajdonságú anyag keletkezik, amely földrengésbiztossá teszi a velük alátámasztott épületeket.

Ennek az anyagnak a szabadalmaztatása legalább olyan szemfülességet igényelt, mint az előállítása. Szerencsére akadtak magyar barátai, akik nem követelték meg, hogy az anyag képességeit szélsőséges körülmények között kelljen igazolni, mert enélkül mások biztosan megtagadták volna az engedélyeztetését. Tarics Sándor biztos volt a dolgában és a gyakorlat is őt igazolta. Japánból rengeteg megrendelést kapott, és amikor ellátogatott oda agyonhalmozták őt a szeretetükkel, és – mint nyilatkozta később – jól meg is fizették, így sosem kellett nélkülöznie.

Egyszer megkérdezték tőle, mire büszkébb: a sportsikereire vagy a földrengésbiztos épületeire? Ő nagyon szerényen ezt válaszolta:

„A kettőt nem lehet összehasonlítani. A sportsiker az egy játék. A másik viszont arról szól, mennyi jót teszel az emberiségnek. Hiszek abban, hogy amit teremtünk, az megbecsül bennünket.”
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.