2019. január 5., 16:55

Sportnaptár, avagy mi vár ránk 2019-ben?

A tavalyi év a sportvilág három legnagyobb eseménye közül kettőt is felvonultatott, a téli olimpiai játékokat és a labdarúgó-világbajnokságot. A legnagyobb, a nyári olimpia még odébb van, azonban 2019-ben is bőven akad nagyszabású rendezvény. Magyarország és Szlovákia pedig több Európa- és világbajnokságnak ad otthont.

sportnaptár 2019
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Archívum

A két ország nemcsak egyedül rendez nagyobb volumenű sporteseményt, hanem közösen is.

Az augusztus 23-tól szeptember 8-ig tartó harmincegyedik női röplabda Európa-bajnokság több szempontból is különleges lesz. Az 1949 óta íródó történetében először lesz négy házigazdája a tornának, emellett tizenhatról huszonnégyre emelkedik a résztvevők száma. Magyarország és Szlovákia mellett Lengyelország és Törökország a további társrendező. A 24 csapatot négy csoportba sorsolják – a selejtezők még zajlanak –, az A csoport küzdelmei Ankarában, a B csoporté Łódźban, a C jelű hatosé Budapesten, a D párharcai pedig Pozsonyban lesznek. A csoportokból az első négy jut tovább a nyolcaddöntőbe, a végjátékra Ankarában kerül sor. Esélyek? A törökök odaérhetnek az érmes pozíciókig, a magyaroknak a nyolcaddöntő reális cél, míg a szlovákok Európa top húsz válogatottja közé tartoznak.

Szlovákia a röplabda-Eb-nél sokkal jobban várja a május 10–26. közti jégkorong-világbajnokságot, amelyet 2011 után ismét Pozsonyban és Kassán rendeznek.

Ami jelentős változás a nyolc évvel ezelőtti vb-hez képest, hogy a szlovák válogatott ezúttal Kassán játssza a mérkőzéseit, míg Pozsonyban elsősorban a cseh és az osztrák szurkolók jelenlétében reménykednek. A 2018-as vb döntősei, a svédek és a svájciak, illetve a phjongcshangi téli olimpia bajnokai, az oroszok is a B csoportban harcolnak, elkerülve a házigazdákat.

Negyedszer is Szeged

A magyarországi eseményeket nehéz rangsorolni. Augusztus 21–25. között Szegeden rendezik a negyvenötödik gyorsasági kajak-kenu világbajnokságot, amely a 2020-as tokiói olimpia kvalifikációjaként is szolgál. Szeged, egyben Magyarország negyedszer (1998, 2006, 2011) látja vendégül a világ legjobb kajak-kenusait, és előreláthatóan magyar éremeső lesz. Ugyancsak kvalifikációs viadal lesz a július 15–23. közötti budapesti vívó-világbajnokság, amelyet a BOK Csarnokban bonyolítanak le. Szintén Budapesten rendezik az öttusa-világbajnokságot, amelynek az eredeti időpontja július 23–29. lett volna, de ez több eseménnyel is ütközött, például a vívó-vb-vel, ezért szeptember 3–9. közé helyezték át. Mondani sem kell, ez is kvalifikációs torna a tokiói nyári olimpiára. A negyedik olimpiai kvalifikációs világbajnokság a sorban az április 21–28. között megrendezésre kerülő ötvenötödik asztalitenisz egyéni világbajnokság. Helyszínül a Hungexpo kiállítási csarnokai szolgálnak. Magyarország (Budapest) 1929, 1931 és 1950 után negyedszer ad otthont egyéni vb-nek.

Fotó:  Archívum

Nagy László visszatért

A magyar és szlovák rendezésű Európa- és világbajnokságok után nézzük, milyen jelentősebb sporteseményekre kerül sor 2019-ben.

Januárban természetesen a férfikézilabdáé a főszerep. Páratlan év, tehát világbajnokság, január 10–27. között.

Dánia két és Németország négy városa a rendező. A 24 résztvevő között ott vannak a magyarok is, akik a 2017-es torna bronzérmesét, Szlovéniát ejtették ki a selejtezőben. A nemrég kinevezett új szövetségi kapitány, Csoknyai István által vezetett válogatottba visszatért a harminchét éves Nagy László is, aki ott lesz Koppenhágában. A magyarok a svédekkel, a katariakkal, az argentinokkal, az egyiptomiakkal és az angolaiakkal kerültek egy csoportba. Az első három jut tovább a főcsoportokba, erre reális esélyük van a magyaroknak.

Minden páratlan év februárja hagyományosan az alpesi- és északisí-világbajnokságainak időpontja. Az alpesisízők a svédországi Åreban találkoznak február 4–17. között, ahol Petra Vlhová éremesélyes műlesiklásban. Az északisízők pedig február 20. és március 3. között az ausztriai Seefeldben versenyeznek. A március még részben a téli sportokról szól, a biatlonosok világbajnokságát rendezik ekkor, március 6–17. között a szintén svédországi Östersundban. A szlovákok éremesélyei valósak. A téli sportoknál maradva: a műkorcsolya- és jégtánc-Európa-bajnokságot január 21–27. között Minszkben tartják, míg a világbajnokságot március 18–24. között a japán Saitamában. Szintén márciusban, de 8–10. között rendezik a rövidpályás gyorskorcsolyázók vb-jét is, méghozzá Szófiában, ahol a magyarok ismét esélyesként szállnak harcba, Liu Shaolin Sándor a 2018-as montreali vb-n ezüstérmet szerzett összetettben.

Vízi sportok magyar esélyekkel

Az úszókért és a vízilabdásokért július 12–28. között szoríthatunk a dél-koreai Kvangdzsuban rendezendő világbajnokságon.

Ne feledjük, a 2017-es budapesti vb-n a magyar pólósok ezüstöt szereztek, az úszók között pedig Hosszú Katinka mellett Milák Kristóf, Kapás Boglárka, vagy a nyílt vízi úszók között a kétszeres Európa-bajnok Rasovszky Kristóf is a világ legjobbjai közé tartozik. Az év egyik legnagyobb sportrendezvénye a szeptember 27. és október 6. közötti atlétikai világbajnokság lesz, amelynek a katari Doha ad otthont. Az őszi időpont nem a véletlen műve, az arab hőség kikerülése miatt helyezték ilyen kései időpontra a legalább kétezer atlétát felvonultató eseményt.

A csapatsportok közül érdemes kiemelni a kosárlabdát. Még az atlétika nézettségét is felülmúlhatja a férfiak világbajnoksága, amelyet Kína nyolc nagyvárosa rendez augusztus 31. és szeptember 15. között, a vb-k történetében először 32 csapat részvételével. A résztvevők számának emelkedése mellett újdonság az időpont is, hiszen az utolsó tornát 2014-ben bonyolították, de a labdarúgó-világbajnokságokkal való konkurálás elkerülése érdekében páratlan évekre tolták ki a FIBA vezetői. A mezőny majdnem teljes, de még zajlik például az európai selejtező is. Magyarország akár ott is lehet a kínai vb-n, igaz, ehhez az olaszokat és a horvátokat kellene legyőznie. A férfiröplabdások Európa-bajnokságát szeptember 13–29. között rendezik, hasonlóan a nőkhöz, négy országban és 24 résztvevővel. Franciaország, Belgium, Hollandia és Szlovénia a házigazda. Az évet a női kézilabda-világbajnoksággal zárhatjuk november 30. és december 15. között, Japánban. A 24 résztvevőből 14 már ismert, az, hogy a magyarok kijutnak-e, júniusban dől el, amikor az osztrákokkal játszanak kiütéses meccset a lányok.

A felsorolt események mellett természetesen szinte minden sportágban rendeznek valamilyen nemzetközi tornát. Kiderül például, mely válogatottak jutnak ki a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokságra, júniusban pedig megtudjuk, ki nyerte a Nemzetek Ligája első kiírását. Júliusban a Tour de France-ra figyel a sportvilág, míg szeptemberben birkózó-vb-t rendeznek Asztanában.

Az írás megjelent a Magyar7 2019/1. számában.

sportnaptár 2019
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.