Olimpiai álmokat sző Bukor Ádám, a Széchenyi-egyetem világbajnok sportolója
Hatszoros világbajnok, hatszoros Európa-bajnok és négyszeres világcsúcstartó – Bukor Ádám az uszonyosúszás kiemelkedő tehetsége. A fiatal sportoló hosszú szlovákiai karrierje után két éve Győrben talált új otthonra: itt él, itt edz és itt tanul. A még mindig csak 22 éves felvidéki fiú már a jövő évi Világjátékokra készül, de igazi álma, hogy – immár hagyományos úszásban – magyar válogatottként kijusson az olimpiára. A júliusi tomszki vb-n arany- és bronzérmet szerző versenyzőnek az egyetem nevében dr. Gyömörei Tamás, az intézmény Testnevelési- és Sportközpontjának vezetője gratulált.
Uszonyosúszás – az olvasók közül sokan talán most hallanak először erről a sportágról, holott több mint száz éve rendeznek uszonyosúszó-versenyeket. A századforduló idején még ősi egységben fejlődött a versenyúszás és a búvárkodás; aztán, ahogy zajlott a sport evolúciója, a különböző ágak eltérő utakat jártak be. Az úszás elvált a búvársporttól, és kialakultak a mára már klasszikusnak tekinthető számok, mint előbbi esetén a pillangó vagy a mellúszás, utóbbi esetén pedig a felszíni úszás (egy lábuszonnyal) és a gyorsúszás (két lábuszonnyal).
– avat be érdeklődésünkre a sportág rejtelmeibe interjúalanyunk, Bukor Ádám, akivel a győri Aqua Sportközpont uszodájában találkoztunk. Beszélgetésünkből kiderült, Ádám hatéves korában húzott először uszonyt a talpára, akkor még Vágsellyén, a szülővárosához legközelebb eső uszodában.
– elevenítette fel a kezdeteket Ádám.
Vágsellyén akkoriban csak uszonyosúszó-edzéseket tartottak, így került Ádám a sportágba – amiben aztán rendkívül tehetségesnek bizonyult. Ahogy teltek-múltak az évek, a kisfiúból tinédzser lett, aki sorra nyerte az eleinte regionális, majd országos, még később nemzetközi versenyeket.
Mindössze 13 éves volt, amikor – messze a legfiatalabbként – junior világbajnokságon szerepelt.
Olyan gyorsan fejlődött, hogy két évvel később már édesapjával úgy készült a világbajnokságra, hogy a cél három távon (1500, 800 és 400 méteren) is az aranyérem volt.
– emlékezett vissza Ádám, aki ezután vég nélkül sorolta az eredményeit. Újabb és újabb világ- és Európa-bajnoki győzelmek, mi több, világcsúcsok szegélyezték útját a felnőtt mezőny felé. A junior és felnőtt kategória közötti váltás 2017-ben történt meg – nem teljesen zökkenőmentesen.
– mosolyodott el Ádám.
– mesélte.
A purparlét követően Ádám először Gyöngyösre igazolt, ám ez nyúlfarknyi állomásnak bizonyult pályafutásában. A végső lökést Győr felé egy baleset adta meg: a vágsellyei medence, ahol Ádám gyerekkora óta edzett, megrongálódott, leszakadt a teteje. Nem volt mit tenni, váltani kellett. Felmerült lehetőségként Pozsony és Besztercebánya is, de minden tekintetben Győr lett a favorit.
2019 októbere óta itt is él. Mint mondja, az új közeg sokat lendített a teljesítményén, a koronavírus előtti utolsó versenyeken csúcsformában volt, élete legjobb ideit úszta. A lehető legrosszabbkor jött a pandémia: az edzésmunka elakadt, a versenyeket törölték. A második hullámban már zökkenőmentesen folyhatott a felkészülés, így a júliusi tomszki világbajnokság volt Ádám első nagy versenye, mióta Győrbe tette székhelyét.
– árulta el Ádám, érezhető csalódottsággal a hangjában.
A tomszki vb-n tehát a lehengerlő teljesítmény elmaradt, ellenben a világbajnoki cím a betegség dacára sem forgott kockán – mi sem mutatja ennél kifejezőbben Ádám fölényét a mezőnyben. Miután a világbajnokságról minden szám első hat helyezettje bejutott a Világjátékokra, így természetesen Ádám is kvalifikálta magát a jövő évben rendezendő viadalra. Egyedül ez a trófea hiányzik a kollekciójából – ha ezt is kipipálja, úgy tervezi, 16 év után háttérbe helyezi az uszonyosúszást, és főként a hagyományos úszásra fókuszál.
– bizakodott Ádám.
Bár elsősorban az úszásról beszélgettünk Ádámmal, a jövőt mégsem a víz közelében képzeli el a galántai fiú. Mint mondta, sokáig kézenfekvőnek tűnt az edzői pálya, de nemrégiben elhatározta, ha visszavonul, valamilyen „civil” szakmában képzeli el magát. Elsősorban a pszichológia, különösen a gyerekpszichológia keltette fel az érdeklődését, ezért is iratkozott be a Széchenyi István Egyetem szociálpedagógia szakára még tavaly szeptemberben.
– vallotta be Ádám, aki azt is elárulta, egyetemistaként visszafogott életet él, a tanulás és a sport minden idejét leköti.
– jelentette ki elszántan.
És hogy merre tovább? Ádám az úszással még sokáig tervez, legalább három évig, a következő olimpiai ciklusra. Ugyanakkor azt mondja, ma már harmincéves korig tolódik ki az a határ, ameddig az élsportot lehet művelni, ezért könnyen lehet, hogy még egy évtizedig a sportban marad. Ha a közeljövőt nézzük, világos, mi vár rá: augusztusban elkezdi az erősítő edzéseket, szeptemberben pedig folytatja az egyetemet másodéves szociálpedagógus hallgatóként.
– sóhajtott.
Mi mással zárhatnánk ezt a cikket? Úgy legyen!
A Széchenyi István Egyetem nevében dr. Filep Bálint elnök és dr. Gyömörei Tamás, a Testnevelési és Sportközpont vezetője gratulált Ádám eredményeihez. Hangsúlyozták: az intézménynek rendkívül fontos, hogy a versenyképes és hallgatóbarát oktatás mellett magas szintű pluszfeltételeket biztosítson az egyetemistáknak, ezért a sportolók támogatását is kiemelten kezelik. A tehetségek számára sportösztöndíjat biztosítanak, valamint az infrastruktúrát – különösen az Egyetemi Sportparkot – folyamatosan fejlesztik.