Köszönjük, olimpiai bajnokaink!
Azt hitték a magyar szurkolók, ez nem történhet meg, de mégis megtörtént. Novemberben az olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyázók, Liu Shaolin Sándor és testvére, Liu Shaoang a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) hozzájárulását kérték az országváltáshoz.
Nyilván kínai színekben folytatják. Édesapjuk révén kötődnek az ázsiai országhoz, másrészt edzőjük, Csang Csing Lina az idei téli olimpia után távozott a magyar csapattól, mivel visszautasíthatatlan ajánlatot kapott a kínai szövetségtől.
Konkrétumokat azóta sem tudunk, de úgy tűnik, az aranyos fiúk döntésén nem lehet változtatni. Sokan felkapták a fejüket, amikor az elmúlt héten Orbán Viktor magyar miniszterelnök is elköszönt a gyorskorcsolyázóktól, miközben a szövetség csak december 20-án dönt arról, mivel is jár a távozás.
Valószínű, hogy a sportolók új „hazájának” ki kell fizetnie az elmúlt évek felkészülési költségeit. Néhány száz millió forinttól egészen egy milliárd forintig terjedő összegről lehet szó, ami soknak tűnhet, de ha valóban Kínába költöznek a fiúk, akkor ez az összeg nem jelenthet akkora problémát, mert már többször elhangzott, ott egy olimpiai arany több száz millió forintot ér.
Az olimpiai bajnok sportolók a témában alig nyilvánultak meg, de korábban a Nemzeti Sportnak elmondták, aggódni kezdtek, amikor megtudták, hogy a Magyar Országos Korcsolyázószövetség nem tartja együtt az edzői stábot. Egyre bizonytalanabbnak érezték a helyzetüket, majd többször leültek tárgyalni a szövetséggel azért, hogy megtartsák edzőjüket, Csang Csing Linát, ám idővel egyre biztosabbá vált számukra, hogy nem oldódik meg a probléma. Liu Shaolin Sándor szerint a szövetségnek a mai napig sincs kidolgozott szakmai terve erre az olimpiai ciklusra.
Érdemes a témában felidézni Kubatov Gábornak, az FTC elnökének szavait, hiszen a fiúk a zöld-fehérek versenyzői voltak.
„Szerintem egyetlen dolgon múlt ez az ügy, hogy a szövetség nem tudott megegyezni az edzőjükkel. A Fradi mindent megtett, próbáltunk közbelépni, kommunikálni a felek között. A szövetség úgy döntött, hogy az ő edzőjüket nem fizeti tovább. Nem mentem bele mélyen, hogy ennek mi volt az oka, csak fájlaltam az egészet. Két nagyon jó gyerekről van szó, jelenségek voltak, akik példát mutattak a fiataloknak. Ha létezett testvérpár, akik kutya keményen tudtak dolgozni a sikerért, akkor ők voltak azok. Nagyon fáj, hogy idáig jutottunk velük” – nyilatkozta a Hír TV-nek, s csak egyet tudunk érteni.
Kár, hogy így lett vége a magyar–kínai fiúk sikertörténetének, s talán mindenki sejti, nem a pénz, hanem az emberi tényező döntött. Mi pedig, a miniszterelnökhöz hasonlóan, csak köszönetet mondhatunk olimpiai bajnokainknak, hogy annyi örömet szereztek nekünk!
Megjelent a Magyar7 2022/50.számában.