Kobajasi nyeri a Négysáncversenyt?
Már több mint hat évtizede minden év végén és elején a Négysáncversenyé a főszerep a sport világában. A téli sportok rajongói számára karácsony után még az U20-as jégkorong-világbajnokság szállhat harcba a legendás sorozattal, esetleg a sífutók Tour de Ski szériája. A Négysáncverseny idején még a média „nagyjai” is szentelnek némi figyelmet a síugrásnak.
Négysáncverseny, vagyis Vierschanzentournee. Mitől különleges ez a négy versenyből álló sorozat? Talán attól, hogy sokak szerint nagyobb dicsőség megnyerni a sorozatot, mint olimpiai vagy világbajnoki címet szerezni síugrásban. Olyan, mint a Tour de France az országúti kerékpárosoknál, vagy a teniszezőknél a négy Grand Slam-torna. Attól is különleges, hogy rövid időn belül rendezik a négy versenyt, december 29-től vagy 30-tól január 6-ig.
A helyszínek itt találhatóak a közeli Alpokban, a német-osztrák határon. Először a két német, majd a két osztrák viadal kerül sorra: Oberstdorf és Garmisch-Partenkirchen, illetve Innsbruck és Bischofshofen. Az oberstdorfi nyitány tehát december 29-én vagy 30-án van (idén 30-án), a Ga-Pa-i verseny mindig újév napjára esik, az innsbrucki folytatás január 3-ra vagy 4-re (idén 4-re), a záró viadal pedig vízkereszt napjára.
Az első Négysáncversenyt 1953-ban rendezték. Január 1-jétől 11-ig tartott a sorozat, Ga-Pa, Oberstdorf, Innsbruck és Bischofshofen volt a versenyek sorrendje. Az osztrák Josef Bradl lett az összetett győztes, míg négy különböző síugró aratott sikert az egyes sáncokon. A második évadtól már december utolsó napjain kezdődött a sorozat. Az osztrákok, a németek és a finnek 16-16 összetett győztest adtak, a norvégok tízet, míg összesen kilenc nemzet síugrója lett bajnok. A legnagyobb név a Négysáncversenyek történetében az idén harmadszor is visszavonuló, immár negyvenegy éves finn Janne Ahonen, aki ötször (1999, 2003, 2005, 2006, 2008) diadalmaskodott összetettben. Négyszeres győztes a (kelet)német Jens Weissflog, háromszoros a norvég Bjørn Wirkola és a keletnémet Helmut Recknagel. Csehszlovák győzelem is született, 1970-71-ben az 1968-ban Grenoble-ban normálsáncon olimpiai bajnok Jiří Raška lett összetettben első. A 2012-ben elhunyt legenda sikerét 2005-06-ban már cseh színekben Jakub Janda ismételte meg. Ez volt az egyetlen alkalom, amikor két győztest is avattak, Ahonen és Janda is azonos pontszámmal álltak négy verseny után.
Említsük meg a magyar vonatkozásokat is. A magyar síugrás aranykora az 1960-as évekre esett. Míg a csehszlovákok már a negyedik évadtól, 1955-56-tól részt vettek a versenyeken, addig a magyarok 1961-62-ben debütáltak. A Gellér fivérek rendszeres résztvevői voltak a sorozatnak. A legnagyobb sikereket Gellér László érte el. 1963-64-ben Innsbruckban 16. lett, ez volt az első kiemelkedő eredménye a magyar síugrásnak, majd az 1967-68-as szezonban a január 7-i bischofshofeni állomáson az előkelő kilencedik helyen végzett. Gellér a grenoble-i olimpián nagysáncon 19. lett.
A 2017-18-as idény történelmi volt. Kamil Stoch ismételni tudott, sorozatban másodszor nyert a Négysáncversenyen. Ebben még nem volt semmi meglepő, a lengyel a legnagyobb esélyesnek számított, lényegében ő az elémúlt évek legnagyobb alakja. Viszont a német Sven Hannawald 2001-02-es bravúrját koppintotta le azzal, hogy második síugróként mind a négy sáncon győzni tudott. Hannawaldot az ezredfordulón Martin Schmitt-tel együtt az egekig emelték a németek, talán még a labdarúgók sem örvendtek akkora népszerűségnek, mint ők. Hannawald eleinte Schmitt árnyékában versenyzett. Schmitt három évben is nyert versenyt, összesen négyig jutott, majd jött Hanni, akinek 1997-98-ból volt egy győzelme, és ott találta magát a legnagyobbak között. A következő évben még megszerezte a hatodik győzelmét, összetettben második lett, viszont a 2003-04-es idényben teljesen kiégett, tizenkettedik lett a Négysáncversenyen, a világkupában pedig csak huszonnegyedik. Hannawald nyíltan vállalta, hogy a pszichés megterhelés óriási volt, és végül elege lett az egészből, már a sáncokra sem mert felmenni. Stochról nem hallani hasonlót, öt győzelemnél jár eddig, ezzel tizedik az örökranglistán a 10 győzelmet arató Weissflog és Wirkola, illetve a 9 győzelmet arató Ahonen és Gregor Schlierenzauer mögött.
Ki verheti meg a lengyelt? A novemberi világkupa-sorozat nyitányán, Wisłában óriási meglepetésre az orosz Jevgenyij Klimov nyert, akinek addigi legjobb eredménye 2017-ből az innsbrucki Négysáncversenyen elért harmadik helye volt. Az elmúlt szezonban csak kétszer jutott tovább a második körbe, a legjobb harminc közé. A huszonöt éves síugró nemcsak az első vk-sikerét aratta, hanem az első orosz vk-győzelmet is egyben. A meglepetések sora azonban folytatódott Kuusamo-Rukában is. Mindkét versenyt a japán Kobajasi Rjoju nyerte, akinek szintén ez volt az első két diadala. A huszonkét éves japán Lengyelországban állt először dobogón, harmadik lett, tavaly a vk-összetettben a 24. helyen zárt. Ez a negyedik idénye a világkupában, az elmúlt három során kétszer sikerült beverekednie magát a legjobb tízbe. Kobajasi ezután az oroszországi Nyizsnyij Tagilban is diadalmaskodott, ott az első versenyt a norvég Johan André Forfang nyerte, aki harmadszor győzött vk-versenyen. December 15-16-án, a svájci Engelbergebn, amely az utolsó világkupa a Négysáncverseny előtt, először a német Karl Geiger diadalmaskodott, történetesen ő is az első vk-sikerét aratta, majd ismét Kobajasi állhatott a dobogó legfelső fokára.
Kobajasi toronymagasan vezeti a világkupát a harminckét évükkel már veteránnak számító lengyelek, Piotr Żyła és Stoch előtt. Stochnak 31 világkupa-győzelme van, háromszoros olimpiai bajnok egyéniben, kétszeres világbajnok – az egyik címét csapatban szerezte –, a sírepülő-vb-ről „csak” ezüstje és bronza van, a világkupa-sorozatot kétszer nyerte meg. Kobajasi esetében pedig az a különös, hogy tavaly a bátyja, Kobajasi Dzsunsiro némileg hasonló rajtot vett a világkupában. Megnyerte a lengyelországi nyitányt, utána azonban egyszer sem állt dobogón. A Négysáncversenyen viszont jó formát fogott ki. Hatodik, negyedik, hatodik és végül hetedik lett, összetettben pedig csak két tizeddel maradt le a harmadik helyről a norvég Anders Fannemel mögött.
A japánok egyszer diadalmaskodtak a Négysáncversenyen összetettben, 1997-98-ban Funaki Kazujosinak köszönhetően. Az első három versenyt behúzta, de Bischofshofenben Hannawald nyert, Funaki pedig nyolcadik lett, ezzel elmaradt a négy győzelem. A következő évben Kaszai Noriaki és Mijahira Hideharu is felfértek a dobogóra Ahonen mögött, azóta azonban várat magára a japán siker. A németek Hannawald óta várnak az új összetett győztesükre, a norvégok Anders Jacobsen 2007-es diadala óta, a finnek Ahonen 2008-as győzelmétől – jelenleg fényévekre vannak a jó eredménytől, világkupapontokat is csak nagy nehezen szereznek –, míg az osztrákok Stefan Kraft 2015-ös diadalától, amikor sorozatban hetedszer nyert osztrák. Kobajasi nemcsak eredményes idén, hanem stílusát tekintve is felveszi a versenyt Stochhal. Meg tudja verni a lengyelt?