2023. augusztus 3., 17:22

Két magyar arany Fukuokából

Véget ért a fukuokai vizes világbajnokság, amelyet magyar szempontból büszkén nevezhetünk sikeresnek. Az érmek száma ezúttal négy, ebből kettő arany, kettő meg ezüst. Az úszók közül Kós Hubert állhatott fel a dobogó legfelső fokára, a másik győzelemben valószínűleg többen bíztak, a férfi vízilabda-válogatott negyedszer lett világbajnok.

2023-07-29-vilagbajnok-a-magyar-ferfi-vizilabda-valogatott
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

A tavalyi budapesti világbajnokságon öt érmet szerzett a magyar csapat. A két aranyat Milák Kristóf nyakába akasztották, aki hiányzott az idei vb-ről, az egyik ezüstérmet a nyílt vízi úszók „zsebelték” be csapatversenyben, a másikat a női vízilabda-válogatott, az egyetlen harmadik helyezést pedig Gálicz Péter hozta össze nyílt vízi úszásban. A vizes világbajnokságok sora a 2023-as fukuokai kiadással bővült, amelyen a magyar küldöttség elsősorban a pólósoktól és a hosszabb távot teljesítő nyílt vízi úszóktól remélhette a dobogós pozíciókat. A Japánban megrendezett sportesemény július 14-én kezdődött és 30-án fejeződött be.

A vb első fele a nyílt vízi úszókról, a műugrókról, a szinkronúszókról és a vízipólósok csoportköréről szólt. Az első magyar éremig július 16-ig kellett várni, ekkor Rasovszky Kristóf a férfi nyílt vízi úszók 10 kilométeres távján szerzett ezüstöt. A huszonhat éves Rasovszky ugyanezen a távon végzett a második helyen a tokiói olimpiai játékokon.

A világbajnokságokon ezen a hosszon korábban még nem szerzett érmet, viszont a 2019-es kvangdzsui vébéről hozott egy aranyat az 5 kilométeres versenyről. Fukuokában csak a német Florian Wellbrock előzte meg, akinek a világbajnokságokról szép kis éremkollekciója van. Wellbrock két nappal később az 5 kilométeres távon is diadalmaskodott, Rasovszky hetedik lett, Betlehem Dávid még ennél is jobb, ötödik.

A németek mind a négy egyéni számban győztek, a nőknél Leonie Beck, de a 20-i csapatversenyben két tizeddel lecsúsztak a dobogóról, az olaszok, a magyarok és az ausztrálok is megelőzték őket. Rasovszky és Betlehem mellett Fábián Bettina és Olasz Anna alkották a csapat négyesét. A magyar küldöttség tagjai között műugrók és szinkronúszók is akadtak, de a selejtezők során kiestek. Az úszók versenyprogramja 23-án kezdődött, de túl nagy elvárásaink nem lehettek. A nők egyetlen távon sem jutottak be a döntőbe, csak a 4x200 méteres gyorsváltó végzett a legjobb nyolcban, történetesen a hetedik helyen. A férfiaknál Holló Balázs 400 méter vegyesen nyolcadik, Kovács Benedek 200 háton ötödik, Márton Richárd 200 pillangón hetedik, Németh Nándor 100 gyorson nyolcadik, Rasovszky Kristóf 1500 gyorson hatodik lett.

A húszéves Kós Hubert két távon jutott be a döntőbe. 100 méter háton országos csúccsal hetedikként csapott a célba, 200 háton pedig szintén országos rekorddal világbajnoki címet szerzett július 28-án. A tavalyi augusztusi római Európa-bajnokságon 200 vegyesen aranyat szerzett, idén a vébén nem állt rajthoz ezen a távon.

Kós szerezte tehát a magyar úszók egyetlen érmét Fukuokában, ami akár kiábrándító is lehetne, de reálisan nézve az erőviszonyokat, jelenleg erre képes a magyar úszóválogatott. Sós Csaba szövetségi kapitány alapvetően mindenkivel elégedett volt, aki egyéni legjobbját, vagy ahhoz közeli eredményt úszott. Szerinte vannak tehetségek, de néhány úszó teljesítményével elégedetlen volt. Úgy fogalmazott, ha Milák Kristóf vállalja a szereplést, akkor egy, de inkább két aranyat is szerzett volna Kós Hubert mellett. Idén rendeznek még rövidpályás Eb-t Bukarestben, jövő februárban jön a dohai vb, de még egy Európa-bajnokság is „beugorhat”, majd az olimpia. Kós győzelmével nem szakadt meg a sorozat, továbbra is minden világbajnokságról legalább egy éremmel tért haza a magyar úszóválogatott.

Szinkronúszásban négy japán arany született, míg a spanyolok és a kínaiak három-három győzelmet arattak. A műugrók tizenhárom számából tizenkettőben Kína végzett az élen, Budapesten mind a tizenháromban az ázsiai ország képviselői diadalmaskodtak. Az úszók versenyét Ausztrália nyerte tizenhárom arannyal.

A vb legeredményesebb úszója a tizenkilenc éves ausztrál Mollie O’Callaghan lett öt aranyéremmel, míg a kínai Csin Haijang (Qin Haiyang) négy aranyat zsebelt be. Három vb-címet szerző úszó több is akadt a huszadik vizes világbajnokságon. Kiemelhetjük a francia Léon Marchand-t, aki 200 és 400 vegyesen, valamint 200 pillangón végzett az élen, vagyis az úszás talán három legnehezebb, legemberpróbálóbb versenyszámában. Az éremtáblázat élén Kína végzett 20 arannyal, 8 ezüsttel és 12 bronzzal, megelőzve Ausztráliát (15-9-6) és az Amerikai Egyesült Államokat (7-22-15). A legtöbb érmet, 44-et az amerikaiak szerezték, Magyarország a tizenegyedik helyen zárt. Ez volt a negyedik alkalom, hogy a kínaiak zártak az összesített éremtáblázat élén. Tavaly az USA volt az első, négy éve Kína.

A pólósok számára egyértelmű volt a cél: döntőbe jutni, ezzel kiharcolni az olimpiai részvétel jogát. A férfiak teljesítették a célt, a nők nem, utóbbiak a jövő évi Eb-n és vb-n harcolhatnak Párizsért. A női válogatott Kanadát, Japánt és Új-Zélandot verve a D csoport győzteseként a negyeddöntőbe került, ott viszont 12–9-re kikapott Spanyolországtól.

A görögöket 10–9-re legyőzte Bíró Attila alakulata, vagyis az ötödik helyért küzdhetett a csapat. Az olimpiai és világbajnoki címvédő Amerika 11–11 után büntetőkkel 15–13-ra győzött, a magyar lányok a hatodik helyen végeztek Fukuokában, Hollandia 1991 után másodszor lett világbajnok, Spanyolországot legyőzve a döntőben. A bronzérmet Olaszország szerezte meg, Ausztrália lett a negyedik.

A férfiak azonban veretlenek maradtak, és világbajnokok lettek. A C csoportban legyőzték a japánokat, a horvátokat és az argentinokat, csoportelsőként jöhetett a negyeddöntő az amerikaiak ellen, 13–12 ide, majd elődöntő a vb-címvédő spanyolok ellen. Egyesek előrehozott finálénak nevezték a mérkőzést, mindenesetre az utolsó másodpercben lőtt csodagóllal 12–11-re nyert Varga Zsolt csapata, és a párizsi olimpia már megvolt. A bronzmeccsen a csalódott spanyolok 9–6-ra legyőzték a szerbeket, a döntőben pedig a görögök voltak a magyarok ellenfelei. Az Európa-bajnokságokról érmük sincs a görögöknek, vébékről három bronz, az utolsót tavaly hozták össze, a tokiói olimpián viszont döntőt játszottak a szerbekkel. A fukuokai finálé 10–10-zel ért véget, a szétlövést pedig a magyarok nyerték 4–3-ra, 14–13 a végeredmény, Magyarország 1973, 2003 és 2013 után negyedszer világbajnok!

Kapusok: Lévai Márton, Vogel Soma. Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel, Manhercz Krisztián, Pohl Zoltán, Vámos Márton, Nagy Ádám, Zalánki Gergő, Fekete Gergő, Német Toni, Varga Dénes, Jansik Szilárd, Vigvári Vendel, Molnár Erik, Vigvári Vince.