2024. július 31., 14:00

Hét olimpiai bajnok a párizsi játékokról

A negyedik nap után – a két „mínuszos” napot és a megnyitót is beleszámítva a hetedik nap után – ötvenhat versenyszámban ismerjük a győztest a párizsi nyári olimpiai játékokon. Magyar ugyan még nincs köztük, ahogy szlovák sem. A környező országokból a románok, a szerbek és a szlovénok szereztek eddig olimpiai aranyat. Mi hét olimpiai bajnokot emelünk ki a sorból.

David Popovici

David Popovici (1.). A még mindig csak tizenkilenc éves román olimpikon 1:44.72-es idővel diadalmaskodott 200 méteres gyorsúszásban. Két századdal előzte meg a brit Matthew Richardsot és hét századdal az amerikai Luke Hobsont. Popovici a két világbajnoki és a négy Európa-bajnoki arany mellé, amelyeket 100 és 200 gyorson zsebelt be Budapesten, illetve Rómában és Belgrádban, egy olimpiai címet is összehozott. A 100 gyors mai döntőjébe az ötödik legjobb idővel jutott be, az egyik riválisa Németh Nándor lesz, aki a harmadik legjobb időt úszta a középdöntőben. A román fiú az olimpiai falun kívül, egy szállódában lakik, és saját testőrt is felfogadott magának.

Nagasze Takanori (2.). Július 30-a után is Japán áll az éremtáblázat élén 7 arannyal, 2 ezüsttel és 4 bronzzal. A hét győzelemből hármat cselgáncsban szereztek az ázsiaiak, és a 4 bronzból 3 szintén a dzsúdósok termése. Nagasze tegnap a 81 kilósok között, Ungvári Attila súlycsoportjában nyert, a döntőben az elmúlt három év világbajnokát, a georgiai Tato Grigalasvilit múlta felül. Nagasze ezzel megvédte a tokiói olimpiai bajnoki címét.

Remco Evenepoel (3.). Belgium két érmet szerzett eddig a 2024-es ötkarikás játékokon, mindkettőt ugyanabban a versenyszámban. A huszonnégy éves Evenepoel az országúti kerékpárosok egyéni időfutamát nyerte meg, megelőzve az olasz Filippo Gannát, valamint a honfitársát, Wout van Aertot. Evenepoel a nemrég véget ért Tour de France-on a harmadik helyen végzett, 2022-ben megnyerte a Vueltát, tavaly egyéni időfutamban, 2022-ben mezőnyversenyben szerzett világbajnoki címet.

Tom Pidcock (4.). A britek eddigi 4 aranyából egyet szintén egy bringás hozott össze. Pidcockot elsősorban az országúti versenyekről ismerik a kerékpársport rajongói, de világbajnok ciklokrosszban (2022) és hegyi-kerékpározásban (2023) is. A huszonöt éves brit egy nappal a születésnapja (július 30.) előtt védte meg az olimpiai bajnoki címét mountain bike-ban. Ebben a versenyszámban szeretett volna indulni Peter Sagan is.

Vivian Kong (5.). Mely ország áll az éremtáblázat élén vívásban hét versenyszám után? Hongkong?! Igen, két döntő, két győzelem. A harmincéves Vivian Kong párbajtőrben verte végig a mezőnyt, csak a fináléban tudta megszorongatni a francia Auriane Mallo, 13-12-re nyert az ázsiai vívó, előtte 1-7-ről jött vissza. Világbajnokságokról két bronzérme volt eddig (2019 Budapest, 2022 Kairó), és tegyük hozzá, ő szerezte Hongkong számára a harmadik olimpiai aranyat.

Cheung Ka Long (6.). Hongkong 1952 óta vesz részt a nyári olimpiákon, azóta 12 érmet szereztek a sportolói, az elsőt még 1996-ban, rögtön aranyat, vitorlázásban. Londonig három éremig jutottak, majd Tokióban hattal megtoldották (1 arany, 2 ezüst, 3 bronz), Párizsban pedig háromnál tartanak (úszásban szerezték a harmadik érmet). Cheung a tőrvívás olimpiai bajnoki címvédőjeként érkezett a 2024-es játékokra, és ahogy három éve, úgy ezúttal is olasz ellenféllel akadt össze az utolsó mérkőzésen. Filippo Macchival elképesztő döntőt vívtak, Cheungot csak harmadszorra hozták ki győztesnek. Az olaszok szerint nekik kellett volna 15-14-re nyerniük, a mérkőzés vezetője az utolsó három tusból kettőt nem mert odaítélni egyik félnek sem, az utolsót végül a hongkonginak adta. Ezzel megszületett a negyedik hongkongi arany az olimpiák történetében.

Tatjana Smith (7.). Az eddigi egyetlen afrikai aranyat Dél-Afrika szerezte úszásban. Smith 100 mellen verhetetlennek bizonyult, és a tokiói ezüsthöz most egy aranyat adott hozzá. Három éve 200 mellen lett olimpiai bajnok, és Japánban a három dél-afrikai érem közül kettő az ő nevéhez fűződött. A három érem már összejött Franciaországban, és a Japánban még a lánykori nevén, Schoenmakerként úszó huszonhét éves Smith ma bejuthat a 200 méteres mellúszás döntőjébe, és megvédheti a címét.