2024. augusztus 9., 10:21

Fricska a Szajnának: a magyar nyílt vízi úszók napja

Párizs és Franciaország ikonikus büszkesége a fővárost átszelő Szajna folyó, amelynek szépsége és tisztasága ugyan nem vetekszik a Budát és Pestet szétválasztó Dunáéval, de mégis szívükben hordják a franciák, bármilyen szennyezett és fertőzött a folyó. Valami olyasmi, mint egy elhanyagolt, mindent befogadó csatorna. De a Szajna, az Szajna, francia és európai! Sajna! Ezért nem maradhatott ki az olimpiai játékok vízisportjainak helyszínei közül, pedig a francia főváros ikonikus folyójában több mint egy évszázada tilos úszni, mert szennyezett a vize. De a sportolók szívósak, tűrőképesek, erősek!

rasovszky
Fotó: MTI

De miért koszos a Szajna? Párizsban, mint a világ számos régi városában, kombinált csatornarendszer működik, ami azt jelenti, hogy a város szenny- és csapadékvize ugyanabban a csőben folyik. Heves vagy hosszan tartó esőzések esetén a csövek kapacitása eléri a határt, ami azt jelenti, hogy a nyers szennyvíz a tisztítómű helyett a folyóba folyik. Párizs vezetése 1,4 milliárd eurót költött arra, hogy eloszlassa a félelmeket, és egy hatalmas, földalatti tartályt is építettek a szennyvíz tárolására, hogy az ne folyjon bele a Szajnába. Az új víztisztító infrastruktúrájának kiépítése óta ugyan némi javulást figyeltek meg a folyóban, de a vízminőség továbbra is sérülékeny - állítják a szakemberek.

Ebben a folyóban rendezték meg a triatlon verseny úszó részét, valamint a férfiak és nők nyíltvízi úszószámaiban érdekelt sportolóknak is ebbe a vízben kell úszniuk. Nem volt tehát alaptalan a sportolók félelme, hiába ugrott a francia sportminiszter is a Szajnába, bizonyítandó annak veszélytelenségét.

De persze más beleugrani a folyóba egy pillanatra, és megint más 10 kilométert leúszni benne. Nem lehet könnyű undorral vízbe ugrani, és ott 2 órán át arra (is) ügyelni, hogy úszás közben nehogy lenyeljünk egy korty vizet, illetve az ellenfelek a nagy tumultusban nehogy belecsapjanak valamit a Szajnából a szájba…

A nők között  Fábián Bettina nagy küzdelemben pontszerző, nagyon előkelő 5. helyen végzett az első olimpiáján, ami remek előjel a jövőre nézve. Láthatóan fáradtan és megkönnyebbülve jött ki a vízből, ahol fertőtlenítésként népi gyógyszerrel, pálinkával várták.

Bettina az egész olimpia egyik legkedvesebb pillanataként belekortyolt a kisüvegbe, amely ebben az esetben védőitalként is szolgált. Gratulálunk az eredményhez és egészségedre! Bizonyára jönnek majd a fejcsóváló kommentek (jöttek akkor is, amikor Szoboszlai Dominik a Montenegró elleni, EB-kijutást jelentő, hazai győztes focimeccs után a szurkolókhoz ugorva meghúzott egy pálinkásüveget). Hogy hogyan tehet ilyet egy élsportoló, milyen példával szolgál a fiatalok előtt (Fábián Bettina is csak 19 éves), amikor közvetlenül a verseny után szeszesitalt iszik.

Nem tudatosítják azt, hogy a pálinkakortyolás (vajon mit rejtett a kisüveg, reméljük, valamilyen 52 fokos kisüstit, és nem likőrt) nem csak egészségvédelmet jelent, hanem egy jó nagy fricskát is az olimpia szervezőinek, akik nemzeti büszkeségből ragaszkodtak a Szajnához, és nem vitték el a nyílt vízi úszást valamilyen Párizs közeli tóba, hogy ott egészségre nem veszélyes körülmények között nyugodtan versenyezhessenek.

A budapesti vizes világbajnokság alkalmával a nyílt vízi úszás résztvevőit sem terelték be a Dunába, pedig annak vize a Szajnához képest ivóvíz, hanem levitték Balatonfüredre, hogy a folyóvíz sodrásával se kelljen a versenyzőknek megküzdeniük.

A cikk írása közben rendezték a férfiak 10 kilométerét a Szajnában, ahol úszóink megkoronázták a nyílt vizesek eredményeit, legyőzték a szennyezett folyót és az ellenfeleket is. Rasovszky Kristóf olimpiai aranyérmet, Betlehem Dávid pedig bronzérmet szerzett. Így lett augusztus 9. a magyar nyílt vizes úszók napja, mert 2012-ben Risztov Éva is ezen a napon, ezen a távon szerzett olimpiai aranyat Londonban.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.