2020. július 26., 10:06

Fonákok és bizonytalanság

A teniszvilág sokak számára vonzó a hétköznapokban. A koronavírus okozta helyzetet azonban ez a sportág különösen megszenvedi, hiszen a folyamatos utazásra épülő sportág mindennapjai átalakultak. Az eddigi példák pedig rávilágítottak, milyen kockázatokat rejtenek a kisebb nemzetközi tornák is.

Így aztán örvendetes, hogy Szlovákiában és Magyarországon azért találkozunk olyan kezdeményezésekkel, amelyek legalább helyi szinten próbálnak versenyhelyzetet teremteni. Ezek közé tartozik a Hungarospa Kupa is.

A héten, pontosabban július 22–24. között ugyanis meghívásos női tenisztornát tartanak Hajdúszoboszlón, amelyen hat magyar éljátékos vesz részt: Jani Réka, Gálfi Dalma, Bondár Anna, Stollár Fanny, Drahota-Szabó Dorka és Nagy Adrienn.

Pataki Márk fő szervező a torna születésének körülményeiről elmondta:

Szerettünk volna segíteni a járvány miatt leállni kényszerülő versenyzőkön, ezért szerveztük meg ezt a tornát. Szerencsére lelkes partnerekre leltünk Hajdúszoboszlón a sportvezetők, a város és a fürdő vezetőinek személyében.

A szponzoroknak és a különböző felajánlásoknak köszönhetően több mint egymillió forintot sikerült összeszednünk, így a kereseti lehetőség nélkül maradt teniszezők végre javíthatnak az utóbbi hónapoknak köszönhető negatív mérlegükön.

A Jani Réka (WTA 201.), Gálfi Dalma (WTA 233.), Bondár Anna (WTA 279.), Stollár Fanny (WTA 362.), Drahota-Szabó Dorka (WTA 715.) és Nagy Adrienn (WTA 881.) alkotta mezőny július 22-én két hármas csoportban kezdi meg a szereplést, majd helyosztókon mérik össze a tudásukat július 24-én.

Jani Réka
A Hungarospa Kupa életre hívása igazán időszerű és indokolt volt. Úgy érzem, nem is lehetett volna jobbkor. A koronavírus-járvány a nemzetközi versenyek porondját is negatívan érintette. Az elmaradt versenyek okozta űrt kitöltendő valósulhat meg ez a verseny, amely reményeim szerint hagyománnyá is válhat. Remek kezdeményezés, és büszke vagyok rá, hogy a városomban kerülhet megrendezésre a torna, hat magyar éljátékos részvételével

– nyilatkozta Marosi György Csongor, a HSE elnöke.

A verseny a járványügyi előírásokat betartva nézők előtt zajlik majd, a világszerte ismert fürdőkomplexum mögötti négy vadonatúj, többrétegű salakos pályán.

Ahogy az a Magyar Teniszszövetség közleményéből is kiderül, a helyzet nem egyszerű, hiszen az anyagi nehézségek a sportélet csaknem minden területét elérték.

A Magyar Teniszszövetség a járványügyi veszélyhelyzet után igyekszik a nemzetközi juniorversenyek mellett a felnőtt ITF World Tennis Tour női és férfi versenyrendszerbe való visszatérésre is felkészülni. Figyelembe véve az MTSZ jelen pénzügyi helyzetét, 2020-tól már nem tudjuk az elmúlt évekkel azonos feltételekkel ezeket a versenyeket meghirdetni a versenyt rendezni szándékozók között. Rövid távon az MTSZ a versenyekkel kapcsolatos adminisztratív munkán kívül többet vállalni nem tud a versenyekkel kapcsolatban, ezért a versenyrendezőnek az esemény összes költségét vállalnia kell.

A helyzet a világban is bizonytalan, elég csak a Grand Slam tornák körüli helyzetre gondolni, s arra, hogy még mindig nem biztos, az US Open sorra kerül-e az idén. A sajtó és a játékosok a múlt héten várták a döntést, de a férfi tornákat lebonyolító ATP vezetőségi tagja, Herwig Straka szerint a New York-i rendezőknek még időre van szükségük a koronavírus-járvány alakulása miatt.

Mindent megtesznek, de még nincsenek abban a helyzetben, hogy meghozzák a döntést. Öt-tíz napot várnunk kell

– jelentette ki az osztrák üzletember, aki egyben az októberi bécsi torna igazgatója. Straka szerint ha megrendezik a US Opent, akkor szűkebb lesz az őszi versenynaptár, törlés esetén viszont több kisebb tornára kerülhet sor szeptembertől.

Az ATP és a WTA június közepén bejelentette, hogy augusztus 3-án a női, augusztus 14-én pedig a férfi nemzetközi teniszélet is újraindul, de mivel Kínában minden nemzetközi sportrendezvényt lemondtak az idei évre, hat WTA- és négy ATP-tornát már törölni kellett.

A már korábban törölt wimbledoni tenisztorna szervezői eközben szétosztják az elkülönített pénzdíjat azok között, akik részt vehettek volna a GS-viadalon, mert biztosítási politikájuk ezt lehetővé tette.

Az All England Lawn Tennis Club már korábban jelezte, pénzt utalhat annak a 620 játékosnak, aki világranglistás helyezése alapján a főtáblán vagy a selejtezőben helyet kaphatott volna. A klub összesen 10 millió fontot oszt szét, döntését a koronavírus-járvány miatt kialakult sajátos helyzettel magyarázta.

A wimbledoni torna, amelyre június 29. és július 12. között került volna sor, a második világháború óta először maradt el.

Az a 224 teniszező, aki egyesben selejtezős lett volna, fejenként 12 500 fontot kap, a 256 főtáblás pedig 25 ezret. Párosjátékosoknak 6250 fontot juttatnak, de kapnak pénzt a kerekesszékesek is.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/30. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.