2018. október 1., 14:49

Felföldi Daliaként folytatják a barantások

A korábbi Felföldi Baranta Szövetség megújult formában és új névvel- Felföldi Dalia Iskola, szervezeti formában Felföldi Dalia Szövetség-folytatja tevékenységét, ezzel egyidejűleg önálló magyar nemzeti harcművészeti iskolát indít. Ennek alapja a több mint tízéves verseny- és edzésvezetési tapasztalat, illetve a gyűjtés, kutatás melyeket visszaforgatva az életbe zajlanak az edzések.

dalia1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Felföldi Dalia Iskola

Kopecsni Gábor a megalakult szövetségről elmondta: a Felföldi Dalia Iskola nem egy korszak harcmodora, hanem átfogó jelleggel hét rovásból áll: szablya, íj, fokos, bot, karikásostor, hajítófegyverek és a magyar népi birkózások. Ez a magyar nemzeti harcművészeti stílus a Trianon által elszakított országrészen, a Felvidéken született. „A magyar nép eredendően harcos nép, így nem kérdés az, hogy van-e harci testkultúrája.

Fotó:  Felföldi Dalia Iskola

A történelem során az ezer sebből vérző magyar nép mindig fel tudott állni, sokszor maréknyian hatalmas seregek ellen, és amikor a legnagyobb nyomás nehezedett rá, akkor volt a legerősebb, megtörhetetlen”- mondta. Ahogy a távol-keleti harcművészetek kialakulásában meghatározó tényező volt a fegyvertelen nép önvédelme, úgy a magyar hagyomány harci testkultúrájához is hozzátartozik a népi harci testkultúra. A népi harci testkultúra a pásztorok és parasztok körében is megtalálható, és visszavezethető a nomád életet folytató ősök életmódjához. A nomád életmódhoz pedig szorosan hozzátartozott a pásztorkodás, amely foglalkozás a mai napig fennmaradt.

Fotó:  Felföldi Dalia Iskola

Kopecsni Gábor több, mint tíz évnyi kutatómunkával tanulmányozza a népi harci testkultúrát. A pásztoroktól való kutatás során sikeres gyűjtés készült a botbirkózásról, a fokosvívásról és a karikás ostorról. Ezen kívül felvázolta a magyar népi birkózások különböző formáit is. „A népi harci testkultúra mellett jelen volt az olykor kimagasló vitézséget hozó katonai harci testkultúra is, amely szó szerint a katonai kiképzés és hadba vonulás célját képezte. Ami a magyar harcmodort számtalan fegyver mellett naggyá tette a történelem során, az az íj, a szablya, és a fokos”- tette hozzá.

A népi és katonai harci testkultúra összevonásából, valamint a verseny, edzésvezetési és gyakorlati tapasztalatokra építve alkotta meg Kopecsni Gábor a harcművészetét, a Felföldi Dalia Iskolát. Több csapat működik országszerte, illetve Magyarországon is nyílnak iskolák. Az útnak induló harcművészeti iskola központja Gömörpéterfalán van, ahol a kezdők számára csapatvezető képzések indulnak, de az érdeklődők az ország számos pontján működő és most alakuló közösségekhez is kapcsolódhatnak.

Fotó:  Felföldi Dalia Iskola

"A Felföldi Dalia Iskola célja, hogy a felgyűjtött és a folyamatosan gyűjtött anyag ne csak információs dokumentáció legyen, hanem összegezve, kidolgozva és rendszeresítve visszatérjen az életbe mindazok számára, akik a harcművészeten keresztül élik meg a magyarságukat. Egy olyan harcművészeti iskolán keresztül, ahol a nemzettudat és az ősökhöz való kapcsolat ismét erőssé teheti a nemzetet"- zárta az elnök. A Felföldi Dalia Iskola megtalálható a közösségi oldalakon.   

dalia1.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.