Először szurkolhatunk magyar indulónak a hódeszkásoknál
A XXIV. téli olimpia megnyitóját február 4-én tartják, de a versenyprogram már február 2-án megkezdődik Pekingben.
Szokás szerint felfokozott várakozás előzi meg az alpesi sí olimpiai küzdelmeit, hiszen a téli sportok közül világszerte ez az egyik legnépszerűbb válfaj. 1936 óta megszakítás nélkül szerepel az ötkarikás programban, és hiába az elképesztően magas színvonalú világkupa, az olimpiai arany presztízse a mai napig kiemelkedő.
A hölgyek mezőnyében az előző két olimpiához hasonlóan ezúttal is Mikaela Shiffrin az egyik nagy favorit, igaz, figyelembe véve lenyűgöző vk- és vb-sikereit, kissé meglepő, hogy az ötkarikás játékokon eddig „csak” egy-egy aranyérmet nyert. Az amerikai klasszis a technikai számokban a legkiemelkedőbb, de sokoldalúságára jellemző, hogy a világkupában minden szakágban nyert már versenyt. Műlesiklásban ugyanakkor Petra Vlhová letaszíthatja őt a trónról, ahogy óriás-műlesiklásban a remek formában versenyző Sara Hectorra is oda kell figyelnie. Lesiklásban sokáig biztosnak tűnt a címvédés, Sofia Goggia azonban épp az olimpia előtt sérült meg, és egyáltalán nem biztos, hogy felépül a február 15-i versenyig.
Ami a magyar esélyeket illeti, Miklós Edit visszavonulása óta nem lehetnek vérmes reményeink, pedig a szocsi lesiklás hetedik helyezettje sokáig még Pjongcsangra is joggal tűzhette ki célul az éremszerzést. Két súlyos sérülés azonban szertefoszlatta álmait, nyomdokaiba pedig azóta sem lépett senki. A pekingi kvótaszerzők közül a 26 éves Kékesi Márton világkupaversenyeken nem indul, pjongcsangi legjobb eredménye a műlesiklásban elért 30. hely volt. A tavalyi világbajnokságon ugyanebben a szakágban a 25. helyen végzett, tehát ezúttal is hasonló teljesítményt várhatunk tőle. A 19 éves Tóth Zita egyelőre a jövő reménysége, zsenge életkorából fakadóan kiemelkedő felnőtt nemzetközi eredménye sincs. A tavalyi junior-vb-n szuper G-ben 17., szlalomban pedig 19. lett. Az olimpiai ráhangolódás jegyében két világkupaversenyen is indult, kiugró eredményt még nem Pekingben kell várni tőle.
PROGRAM
Február 6.: férfi lesiklás
Február 7.: női óriás-műlesiklás
Február 8.: férfi szuper óriás-műlesiklás
Február 9.: női műlesiklás
Február 10.: férfi kombináció
Február 11.: női szuper óriás-műlesiklás
Február 13.: férfi óriás-műlesiklás
Február 15.: női lesiklás
Február 16.: férfi műlesiklás
Február 17.: női kombináció
Február 19.: vegyes csapatverseny
Magyar indulók: Kékesi Márton (műlesiklás, óriás-műlesiklás), Tóth Zita (műlesiklás, óriás-műlesiklás)
Az olimpiák történetében először sikerült magyar hódeszkásnak kvótát szereznie. A 17 éves Kozuback Kamilla az öt szám közül félcsőben méreti meg magát a pekingi játékokon.
Sokáig Gyarmati Anna volt Magyarország első számú hódeszkása, aki slopestyle-ban egyre jobb és jobb eredményeket ért el, míg 2016 januárjában páratlan sikert aratott: versenyt nyert a világkupában. Fantasztikus formája alapján akkor papírformának tűnt a két évvel későbbi olimpiai szereplés (és esetleges éremszerzés), novemberben viszont súlyos sípcsonttörést szenvedett, ami meghiúsította a pjongcsangi indulást. Bár 2018 tavaszán még visszatért, a következő évben bejelentette visszavonulását, így jó időre ismét valószínűtlennek tűnt a magyar kvóta.
Bár fő száma a big air és a slopestyle, végül félcsőben tudta kiharcolni a pekingi indulás jogát, mert három világkupaverseny is elegendő volt neki ahhoz, hogy kvótához jusson.
Ezeken a viadalokon a 29., a 21., illetve a 24. helyet szerezte meg, így valószínűleg az olimpián is nagyjából ebben a régióban végezhet.
A snowboard egyébként 1998 óta szerepel az olimpiai programban, ám míg kezdetben csak óriás-műlesiklásban és félcsőben rendeztek versenyeket, ma már hódeszkakrosszban, slopestyle-ban és big airben is összemérhetik tudásukat a világ legjobbjai. Idei újdonság, hogy krosszban nemcsak férfi- és női viadalokat rendeznek, hanem vegyescsapat-versenyt is, ami újabb éremszerzési lehetőséget kínál az elit tagjainak. Az egyes számok nagyon hasonlóak a síakrobatika versenyeihez, ám itt értelemszerűen nem léceken, hanem hódeszkán indulnak a sportolók.