2019. február 24., 10:05

Eddig a norvégok vezetik a világbajnokságot

Négy nap és hat versenyszám után Norvégia áll az éremtáblázat élén a seefeldi északisí-világbajnokságon. Mind a négy sífutószámot a skandinávok nyerték, míg a maradék két aranyat a németek zsebelték be, síugrásban és északi összetettben is ők állhattak a dobogó legfelső fokára. Az ausztriai vb február 20-tól március 3-ig tart.

Klaebo

Az északisí-világbajnokság első napja a férfiak 15 és a nők 10 kilométeres klasszikus stílusú versenyének kvalifikációjával kezdődött. Az 58 nevezett között két magyar szerepelt. Kónya Ádám a legesélyesebbek közé tartozott, ennek megfelelően a továbbjutást érő ötödik helyen végzett, vagyis rajthoz állhat a február 27-i döntőben. Lagler Kristóf viszont nem tudta beverekedni magát a legjobb tízbe, a 19. helyen ért célba. A selejtezőt a belga Thibaut De Marre nyerte. A nők 10 km-es selejtezőjében 26-an neveztek, és hasonlóan a férfiakhoz, az első tíz jutott a február 26-i döntőbe. A két magyar közül Papp Ildikó a 12. helyen zárt, 7.2 másodperccel maradt el a tizediktől, míg Laczkó Evelin nem fejezte be a versenyt. A kínai Meng Honglian nyerte a selejtezőt.

Az első éremkollekciókat msánap osztották ki férfi és női egyéni sprintben. A férfiak kvalifikációjából egyik magyar és szlovák sem jutott tovább. Kónya Ádám a 70. helyen végzett, a szlovák Andrej Segeč 78., Lagler Kristóf pedig 107. lett. A legjobb harminc folytatta tovább, a selejtezőt nyerő svéd Viktor Thorn már a negyeddöntőben kiesett, a vele azonos idővel végző orosz Szergej Usztyugovot pedig az elődöntőben zárták ki, miután nehezményezte a norvég Klæbo viselkedését a pályán, mivel verseny közben ütköztek. A döntőt végül nem nagy meglepetésre a háromszoros olimpiai bajnok Johannes Høsflot Klæbo nyerte az olasz Federico Pellegrino és az orosz Gleb Retivikh előtt. Különös, de a 2018-as phjongcshangi téli olimpiai játékokon az első két helyen ugyanez volt a befutó. A tavalyi összetett világkupagyőztes norvégnak ez volt az első világbajnoki aranyérme, az eddigi egyetlen érme vb-ről a 2017-es lahti bronz sprintben.

A nők 400 méterrel rövidebb távot, vagyis 1,2 km-t teljesítettek, szintén szabad stílusban. A selejtezőben Papp Ildikó a 94. lett, a szlovák Alen Procházková az 57., Barbora Klementová pedig a 63. helyen zárt. A kvalifikációt nyerő svéd Maja Dahlqvist egészen a döntőig menetelt, ahol a hatodik helyen ért célba. A győztes a címvédő norvég Maiken Caspersen Falla lett, aki 2014-ben aranyat szerzett Szocsiban, tavaly pedig ezüstöt. Valószínűleg további érmeket is bezsebel majd a vb-n. A második helyen az olimpiai bajnok svéd Stina Nilsson végzett, a bronzot pedig a norvég Mari Eide nyakába akasztották.

Február 22-én az északi összetettben osztották ki az első érmeket. Meglepetés itt sem született az első egyéni számban, a nagysánc + 10 kilométeres sífutásban. A német Eric Frenzel vezetett a síugrás után, a 130,5 méteres ugrására 138,5 pontot kapott, ami 5 másodperces előnyt jelentett az osztrák Mario Seidl előtt. A norévg Jan Schmid és az osztrák Franz-Josef Rehrl 10 másodperces hátrányból indultak, az ötödik Vatabe Akito már 38 másodpercet szedett össze, vagyis a tavalyi világkupa összetett győztesének kevés esélye volt az éremszerzésre. Az első négyes csupán helyet cserélt a sífutás során, de a németet nem tudták megelőzni. A befutó tehát: Frenzel, Schmid, Rehrl, Seidl pedig érem nélkül maradt. A németnek két egyéni olimpiai aranya mellé, amelyeket normálsánc + 10 kilométeren szerzett, és az egy csapataranyhoz újabb egyéni világbajnoki cím társult, de az eddigi két egyéni vb-aranyát szintén normálsánc + 10 kilométeren jegyezte.

Szombaton a sífutók skiatlonban versenyeztek. A nők 15 kilométeres távján a norvég Therese Johaug diadalmaskodott a honfitársa, Ingvild Flugstad Østberg, illetve az orosz Natalja Nyeprjajeva előtt. A harmincéves Johaug 2015-ben megnyerte a számot a faluni vb-n, emellett további 3 egyéni és 3 váltóban szerzett aranya van, olimpiáról viszont csak egy váltóban, Vancouverből. A 2017-es és 2018-as idényeket ki kellett hagynia, mivel még 2016-ban doppingolás miatt eltiltották másfél évre, hiába igyekezett kimosni magát, sírt a kamerák előtt, hivatkozott arra, hogy a napkrémben található klosztebolról nem tudott, a Nemzetközi Sportdöntőbíróság a norvégok által kiszabott 13 hónapot kevesellte, és megtoldotta további öt hónappal, ami azt jelentette, hogy Johaug lecsúszik az olimpiáról is. Johaug ebben az idényben visszatért, és 8 világkupafutamot megnyert már, az összetett vk-győzelem azonban messze van. Azt épp Østberg vezeti, akit 57 másodperccel vert meg. A második helyezett norvég pedig 1,1 másodperccel előzte orosz riválisát a célban. A férfiak 30-asa sokkal több izgalmat tartogatott. A 15 km klasszikus, majd 15 km szabad stílusban megtett táv a befutóban dőlt el. A norvég Sjur Røthe egy tizeddel verte az orosz Alekszandr Bolsunovot, és 0,7-del honfitársát, Martin Johnsrud Sundbyt. Røthe első egyéni győzelmét varatta vb-n, 2013-ból van egy váltóaranya és egy bronza szintén skiatlonból.

Tegnap rendezték a síugrók nagysáncversenyét is. A pénteki selejtezőben részt vett a magyar Molnár Flórián is, aki a 61 fős mezőnyben az 59. helyen zárt. A 99,5 méteres ugrására 67,6 pontot kapott, két kazah ellenfelét sikerült megelőznie. A döntő első köre után meglepetésre a svájci Killian Peier vezetett a német Markus Eisenbicheler és a japán Kobajasi Rjoju előtt. A második körben a vk-t vezető japán csak 126,5 méterig szállt, míg a német Karl Geiger a negyedik helyről a dobogó második fokára repült 130,5 méteres kísérletével. Peier egy méterrel kevesebbet ugrott, míg Eisenbichler 135,5 méterig húzta, és 279,4 pontot szerzett a két ugrásával. A huszonhét éves újdonsült világbajnok két éve Lahtiban bronzot szerzett normálsáncon, vegyes csapatversenyben pedig aranyat. Eisenbichlert, Geigert és Peiert Kobajasi követte a negyedik, Kamil Stoch az ötödik, Stefan Kraft pedig a hatodik helyen. A három favorit lemaradt a dobogóról.

Február 24-én a férfiak és a nők csapatsprintje, az északi összetett csapatsprintje (nagysánc + 2 x 7,5 km), valamint a férfi síugrók csapatversenye következik nagysáncon. A Seefeld in Tirolban rendezett 41. északisí-világbajnokságon valószínűleg a norvégok szerzik majd a legtöbb aranyat. Két éve a lehetséges 21 aranyból 7-et szereztek meg az északiak, akkor a férfiak sífutásban csak váltóban győztek. Idén a női síugrók csapatversenyével bővült a versenyszámok listája.