2018. október 21., 12:30

Brazil harcművészet a Csallóközben

Birkózás, karate, kempo, baranta, box, mma. Csak egypár azok közül a harcművészetek és küzdősportok közül amelyekkel találkozhatunk Dunaszerdahelyen. Most egy, a  város sportéletéből sokáig érthetetlen módon hiányzó harcművészettel is kiegészíthetjük a felsorolást. Pár hónapja megalakult ugyanis Dunaszerdahely első brazil jiu jitsu klubja, a Maxer BJJ. Ebből az alkalomból beszélgettünk a klub alapítójával és főedzőjével, Mišičák Zoltánnal.

jitsubrazil
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Mišičák Zoltán Instagram oldala

Ha jól tudom, a brazil jiu jitsu napjainkban már a világ egyik legnépszerűbb küzdősportja, mifelénk mégis valahogy kevesen ismerik. Mesélnél egy kicsit a sportól? Egyáltalán küzdősport ez vagy inkább harcművészet? 

A brazil jiu jitsu tulajdonképpen mind a kettő, ez egy földharcra fókuszáló küzdősport, de megtalálható benne sok elem a klasszikus harcművészetekből. Alapja, a mindenki által jól ismert judo, azaz cselgáncs. Létrejöttekor a fő cél az volt, hogy olyan technikákat és gyakorlatokat fejlesszenek ki, melyekkel egy gyengébb személy is sikeresen meg tudja magát védeni erősebb támadóval szemben. 

A legtöbb harcművészet mind ezt állítja magáról. 

Igen, ez így igaz (nevet). Persze itt nem extrém erő - és súlykülönbségekre kell gondolni, de az biztos, a jiu jitsuban a nyers erőnél sokkal hasznosabb és fontosabb a technikai tudás. Mindegy, hogy önálló sportként, rekreációs célra vagy az egyre népszerűbb mma (kevert harcművészetek – szerk.) kisérőjeként űzi valaki, a brazil jiu jitsu remek szórakozás. 

Mesélj kicsit a kezdetekről! A jiu jitsu egy tradicionális japán harcművészet, hogy lett belőle „brazil“ jiu jitsu?

Így van, az eredeti jiu jitsu egy önvédelemre koncentráló, rengeteg tradicionális technikát alkalmazó, ízig-vérig harcművészet. A brazil jiu jitsu kicsit más. Története valamikor a múlt század tizes-huszas éveiben kezdődött, egy japán judomester, Micuo Maeda Brazíliába érkezésével. Maeda megismerkedett egy helyi, befolyásos üzletemberrel, Gastao Gracievel, aki hamar megkedvelte a japán harcművészt. Gastao egyik fiát, Carlost 1916-ban kezdte judora, majd később hagyományos jiu jitsura tanítani Maeda. Később aztán Carlos a Gracie család legtöbb férfitagját is megnyerte a sportnak, például testvérét, Heliot, aki a sportág egyik legnagyobb alakja lett. A Gracie család fokozatosan elkezdte módosítgatni, csiszolgatni a klasszikus jiu jitsu és judo technikákat, új pozíciókat és fogásokat találtak ki, és vettek át régieket tradicionális brazil harcművészetekből. 

Fotó:  Mišičák Zoltán Instagram oldala

Akkor, ha jól értem, tulajdonképpen a Gracie családnak ez a kísérletező, útkereső munkája jelenti a mai brazil jiu jitsu alapjait. Így lett a japánból brazil jiu jitsu? 

Pontosan. Tudni kell, hogy a Gracie család férfitagjai elég sokan voltak, viszonylag alacsonyak és gyengébb fizikumúak. Ez is közrejátszott abban, hogy minél hatékonyabb és kifinomultabb harci rendszert hozzanak létre. 

Hogy tudnád leírni a brazil jiu jitsut annak, akinek a küzdősport egyet jelent a boxszal, a harcművészet pedig a karaténál kezdődik, és ott véget is ér?

A brazil jiu jitsuban a harc állóhelyzetben kezdődik, de többnyire mindig a földön ér véget. A földharc és az olyan befejező fogások, mint a feszítések és folytások kapják a legnagyobb hangsúlyt, ütések és rúgások természetesen nincsenek. 

Mesélj egy kicsit a bjj-ről a gyakorlatban! Hogy néz ki például egy meccs? 

A küzdelem során először is nagyon fontos domináns pozícióba kerülni, mert enélkül nagyon nehezen alkalmazhatóak a feladásra kényszerítő technikák. Ha megvan a domináns pozíció, jöhet a támadás. Persze egy jól képzett harcos az alárendelt helyzetből is képes megfordítani a meccset. A legelterjedtebb feladásra kényszerítések az ízületi feszítések és folytások. A küzdelmek során ezeket a technikákat kontrollált módon alkalmazzuk, tehát a sérülés veszélye minimális. Ha az egyik harcos érzi, hogy már nincs kiút, és fel kell adnia a meccset, azt kopogással jelzi, és a küzdelem azonnal véget ér.  

Értem, és mi a helyzet a kevésbé sportszerű „meccsekkel“? Önvédelemre is alkalmas ez a sport, vagy ha úgy tetszik, harcművészet? 

Bátran ki merem jelenteni, hogy igen. Természetesen a brazil jiu jitsu sem jelent önmagában biztos sikert, univerzális, mindenkor alkalmazható önvédelmi sport nincsen. De az biztos, hogy ha valaki a bjj-t válassza önvédelmi sportként, nagyon hasznos képességekre tehet szert. 

Fotó:  Mišičák Zoltán Instagram oldala

A sportág kezdeteiről már meséltél, de arról még nem, hogy te hogyan ismerkedtél meg a brazil jiu jitsuval.

 A küzdősportokkal 2002-ben kezdtem el foglalkozni, Bősön zenbukan kempot gyakoroltam. A földharc már itt is nagyon megfogott. Pár évvel később a bősi birkózóknál, kemposoknál, illetve a kyokushin karate klubnál is edzettem. Ahogy keveredtek a stílusok, egyre jobban kezdtem elmélyülni a földharc rejtelmeibe. Az első igazi bjj edzésen valamikor 2009 környékén vehettem részt, egy külföldi katonai szolgálat alatt kanadai és amerikai katonákkal volt szerencsém edzeni. Hazatértem után a BJJ Slovakia klubban Ľubomír Repaskynál és az ő mesterénél Nick Brooksnál edzettem. Emellett pedig a bősi Telep csapatnál is rendszeresen gyakoroltam, Nagy Mariánnal, Buchinger Ivánnal és Végh Attilával. 

Honnan jött a klubalapítás ötlete? 

Öt éve, 2013-ban kerestem fel Gróf Lórántot, aki már évek óta nagy sikerrel vezeti a bősi MMA és Kempo Klubot, hogy nem vágunk-e bele egy tisztán bjj klub létrehozásába. Tudtam, hogy a kevert harcművészetek mellett Lóri nagy elszántsággal jitsuzik is. Ő Pesten, én Pozsonyban edzettem, úgy gondoltuk hát, jó lenne helyi harcosokkal is megismertetni ezt a sportot. Pár hónap múlva meg is kezdtük a közös munkát Bősön, a klub azóta is töretlenül működik, egy világszerte elismert csapat, a Zé Radiola Team alá tartozunk. Lóri mint fő instruktor, én mint a segédje. 

Hogy került végül a sport Dunaszerdahelyre? 

Idén júniusban Adamča Dávid, a dunaszerdahelyi Maxer Gym vezetőedzője megkeresett, hogy szeretnék-e náluk bjj edzéseket tartani. Úgy gondoltam, miért ne. Imádom a jitsut, szeretném, ha minél többen megismernék. Júliusban el is indultunk, egyelőre 9 aktív tagunk van. Heti egy edzésünk van, csütörtökönként 18:30-tól kezdünk, de távlati terveink között szerepel, hogy heti két edzésre és egy hétvégi szabad gyakorlásra bővítsük a programot.

jitsubrazil
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.