2023. január 17., 16:23

Az ultrafutó és kísérője

Gálik Ervin tájainkon jól ismert ipolyszalkai ultrafutót a versenyeken mostanában keresztlánya kíséri kerékpáron. Dudek Beáta maga is kiváló sportoló, magyar bajnok ökölvívó. Ervin állítja, a jó kísérő jelentős mértékben hozzájárul a futó sikeréhez.

ultrafutás
Galéria
+1 kép a galériában
Gálik Ervin ultrafutó és kísérője Dudek Beáta
Fotó: Gálik Ervin archívuma

Most az Ultrabalatonra és az Ultra Tisza-tó versenyre készülnek. Ez utóbbin Ervin már negyedszer áll rajthoz. Beát 2020-ban kérte fel, legyen a kísérője ezen a 130 kilométeres távon.

Azért is vettem részt minden évben az Ultra Tisza-tó versenyen, mert készültem a görögországi Spartathlonra, ahol nagy melegben futnak a versenyzők. A Tisza-tó verseny is általában kánikulában zajlik, mivel júliusban tartják és nincs az útvonalon egy fia árnyék se

– mondja Ervin.

– Nagy megtiszteltetés, hogy én kísérhetem keresztaput 130 kilométeren keresztül, immár harmadszor. Sok mindent el kell sajátítania egy kísérőnek. A biciklin elöl, hátul kosár van, oda rakom a keresztapu által kért italokat, ételeket, a kulacsot, a vitaminokat, a krémeket. Néha előre tekerek, az ellenőrző pontoknál feltöltöm a készleteket. Megerőltető a hosszútávú lassú biciklizés is, de úgy vagyok vele, ha ő le tudja futni, akkor az a minimum, hogy én le tudom biciklizni. Az első volt a legmegerőltetőbb, azóta egyre jobb – kapcsolódik a beszélgetésbe Bea.

Nagy teher van a kísérőn, mert törődnie kell nemcsak a futóval, de önmagával is. Ezenfelül figyelnie kell a szembeforgalmat.

Nem tekerhet előttem, csak mellettem vagy mögöttem, mert elvinné a tempómat. Mindig mondom neki, most éppen mit szeretnék. Ezt előre sosem lehet tudni, mert lehet, hogy a futás elején még vajas kenyeret vagy sajtot kívánok, futás közben pedig már csokoládét – mosolyog Ervin. Hozzáteszi, a nagy meleg és az extrém hideg nagyban lerontja a teljesítményt. Az Ultra Tiszát teljesítette már 13 órán belül, de tavaly a nagy hőségben csak 14 és fél óra alatt sikerült. 

Gálik Ervin sok versenyen részt vesz. Mint minden futó, ő is kocogással kezdte, de vallja, az a fontos, mi játszódik le a fejben. Az étrendjén nem sokat változtatott, rátalált Marázs Zsuzsa neves esztergomi futóra és edzőre, aki kidolgozta számára az edzéstervet. Ezt szigorúan betartja. Minden nap fut, hétfő kivételével.

Szerencsére Szalka környékén kedvezőek a feltételek a változatos edzésre – lehet futni aszfalton, erdőben, síkon, dombon. Bár fizikai munkát végez, mindig reggel, munka előtt fut. Nemrég vett szobabiciklit is, mert jó néha más mozgásformával ötvözni az edzést. 

gálik
Dudek Bea és Gálik Ervin
Fotó:  Gálik Ervin archívuma
Kétszer futotta le a Spartathlont

– Azért is lakom jó helyen, mert gyakorolni tudom hegyes, dombos terepen a futást, erre pontosan Görögországban volt a legnagyobb szükségem.

A Spartathlon 246 kilométeres távja emberpróbáló. A részvételt komoly feltételekhez kötik, de még így is a 400 indulónak csak a fele ér célba.

Szigorúan veszik a szintidőket, és az ellenőrző pontoknál kizárják azokat, akik nem érnek be időben. 2019-ben és 2021-ben is Szlovákiából én voltam az egyetlen, aki beért a célba. Mindkét alkalommal a középmezőnyben végeztem – meséli Ervin. Hozzáfűzi, sokan mentálisan nem bírnak kitartani, elképzelik, hogy még csak a táv felénél tartanak, de már nagyon elfáradtak, lehetetlenség még ugyanennyit lefutni, pedig az ilyen hullámvölgyekből ki lehet jutni. Fejben dől el minden! – állítja az ultrafutó.

Bea is elmondja, érezte már ő is, abba kellene hagyni a versenyzést, esetleg más sportággal foglalkozni, de ha leteszi a kesztyűt és nem versenyzik egy-két hónapot, hiányozni kezd.

 – Tavaly bekerültem a magyar válogatott keretbe, és kijutottam az isztambuli ökölvívó világbajnokságra. A felkészülés során nagyon „kiütöttem” magam, pihentem pár hónapot, de most már        edzőmmel, Siroki Norbival azon gondolkodunk, hogy 52 kilóról 54-re váltok és megpróbálom a profi utat is – avat be terveibe a fiatal sportoló, majd ismét Ervin veszi át a szót.

– Többször kísért már a versenyeken főnököm, Pohori Tamás autóval – az Ultrabalatonon kétszer és az első Spartathlonon. A másodikon már magam mentem végig, de a kísérő mindenképpen nagyobb biztonságot ad.

Jelenleg a keresztlányommal az Ultrabalatonra edzünk, ami ugye egy százassal hosszabb, mint az eddig általa kipróbált Ultra Tisza-tó táv. 25-26 óra nyeregben rettentően megerőltető

– teszi hozzá az elmondottakhoz Ervin. 

Sorjáznak még kérdéseim: Drága sport-e ez? Miért csinálja? Vannak-e különleges vágyai, tervei? Meddig lehet művelni?

Ervin elmondja, igaz nem a legdrágább sport a futás, de bizony nem is olcsó. Ami a legjobban kopik, az a cipő, amit háromhavonta le kell cserélni, de költeni kell ruházatra, nevezési díjakra, szállásra, utazásra. Ha nagyobb versenyre megy, kap némi támogatást klubjától, az Esztergomi Futóművektől, de az nem takarja a kiadásokat.

5-6 hosszabb futást vállal évente, szobájának falát nem látni a serlegektől, érmektől, befutószalagoktól. Büszke is rá az esztergomi futóklub. Addig fut majd, ameddig bír, és reméli, még sokáig, hiszen példaként előtte van a 82 éves Bozó Pali bácsi, aki még mostanában is részt vesz a 48 órás futáson. Ezen az nyer, aki a 48 óra alatt a legtöbb kilométert teszi meg. Bár mostanában sokat hall sivatagi, őserdei vagy antarktiszi futásról, ezekre a helyekre nem vágyik, enélkül is futott már eleget extrém időjárási körülmények között. Az antarktiszi futáson viszont már részt vett ismerőse, Lubics Szilvia, aki elmesélte, menet közben megtámadták a pingvinek.

S hogy miért fut? Erre mosolyogva idézi Gilles Pallaruelo francia ultrafutót, aki azt vallja: „Azért futok, hogy megtudjam, miért futok”, de talán már meg is találta a választ. Neki a futás örömforrás, az elme győzelme a test fölött.  

Megjelent a Magyar7 2023/2. számában.

dudek
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.