2018. december 31., 19:05

Az év magyar sportsikerei

A 2018-as évből ugyan hátravan még pár óra, de a magyar sport a legnagyobb eredményeit már maga mögött tudja az idén. Egyértelmű, hogy a magyar sportolók az év elején, a phjongcshangi téli olimpiai játékokon aratták a legemlékezetesebb sikert, ami mindenképpen meglepő, hiszen Magyarország nem télisport-nagyhatalom. Már csak ezért is kivételes év volt az idei.

sportsikerek
Galéria
+3 kép a galériában

A februári téli olimpia helyszínére, a dél-koreai Phjongcshangba úgy utaztak el a magyar olimpikonok, hogy reális esélyük van a kiemelkedő szereplésre. A rövidpályás gyorskorcsolyázóktól kimondva-kimondatlanul mindenki érmet várt, a kérdés csak az volt, melyik távon jöhet össze a régóta várt eredmény. A férfiakra fókuszált mindenki, nekik volt nagyobb sanszuk a dobogó elérésére. A nők közül végül Jászapáti Petra 1500 méteren hatodik lett, ezzel egyéniben a legjobb eredményt hozta a nők között, míg a női 3000 méteres váltó az előkelő negyedik helyen zárt, annak ellenére, hogy a B döntőben volt érdekelt. A férfiaknál Liu Shaolin Sándor állt rajthoz a legnagyobb reményekkel az egyéni számokban. Végül 500 méteren ötödik helyen ért célba, 1000 méteren nyolcadik lett, 1500-on pedig szintén ötödik. Február 22-én azonban történelmet írt nemcsak a magyar rövidpályás gyorskorcsolya, hanem az egész magyar sport, hiszen téli olimpiai játékokon először állhatott a dobogó legfelső fokára magyar sportoló. A férfi 5000 méteres váltó feledhetetlen hajrával megelőzte Kínát, Kanadát és Dél-Koreát, a rövidpályás gyorskorcsolya három nagyhatalmát, és a Liu Shaolin Sándor–Liu Shaoang–Knoch Viktor–Burján Csaba alkotta négyes olimpiai aranyérmet szerzett, tegyük hozzá, olimpiai rekorddal.

Az olimpia után márciusban a montreali világbajnokság következett, ahol újabb sikert könyvelhetett el a magyar rövidpályás gyorskorcsolya, ismét a huszonhárom éves Liu Shaolin Sándornak köszönhetően. Megnyerte a 3000 méteres szuperdöntőt, amivel összetettben ezüstérmes lett a kanadai élő legenda, Charles Hamelin mögött.

A kajak-kenu siker mindig borítékolható

A júniusi belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokságon természetesen a magyarok végeztek az éremtáblázat élén 6 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzéremmel. A Balla Virág–Takács Kincső kettős 200 és 500 méteren is győzött a C2-esek között. Az utóbbi olimpiai szám. Kozák Danuta is hozta a formáját, K1 1500 méteres olimpiai távon nyert, és a szintén olimpiai távnak számító női K4-es is első lett 500 méteren, Kárász Anna–Medveczky Erika–Kozák Danuta–Bodonyi Dóra-összeállításban. Az augusztus végi világbajnokságon Montemor-o-Velhóban 6 arany, 1 ezüst és 2 bronz lett a végeredmény. Az éremtabella élén ezúttal a németek végeztek. A magyar aranyakat Balaska Márk és Birkás Balázs K2 200 méteren, Kozák Danuta K1 500-on, a Kárász–Kozák kettős K2 500-on, a Kárász–Kozák–Medveczky–Bodonyi négyes K4 500-on, illetve Bodonyi K1 1000 méteren, Csipes Tamara pedig Medveczkyvel K2 1000-en hozták. A szlovák csapat egyetlen érmét, az ezüstöt a kenusok 1000 méteres távján a Samuel Baláž–Vlček Erik–Tarr György–Jakubík Gábor alkotta négyes szállította.

Augusztus 2–12. között rendezték az első multisport Európa-bajnokságot Berlinben és Glasgow-ban. Az atlétika, az evezés, a golf, a kerékpározás, a triatlon, a torna és az úszás kontinentális bajnokságait vonták egy fedél alá. Az új formátum megnyerőre sikerült, és a magyarok is remekeltek. A skóciai úszó Eb-n 6 arany, 4 ezüst és 2 bronz lett a végeredmény. Rasovszky Kristóf két aranyat nyert a nyílt vízi úszók 5 és 25 kilométeres versenyén, 10 kilométeren pedig csak a szerencsén múlt, hogy nem nyert aranyat. Milák Kristóf, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka és Verrasztó Dávid diadalmaskodtak a kétszeres Európa-bajnok mellett. A glasgow-i torna Eb-n Vecsernyés Dávid bronzérme nyújtón kellemes meglepetés volt, Dévai Boglárka pedig aranyat nyert ugrásban, ami szinte hihetetlen. A berlini atlétikai Európa-bajnokságon Halász Bence harmadik helye a verhetetlennek tűnő lengyelek mögött jelentette a sikert kalapácsvetésben.

Sikeres vívók, öttusázók, cselgáncsozók

Júniusban az újvidéki vívó Európa-bajnokságon a Szilágyi Áron–Szatmári András–Gémesi Csanád–Decsi Tamás összeállítású magyar férfi kardcsapat aranyérmet, júliusban ugyanez a négyes a kínai Vuhsziban bronzérmet szerzett a világbajnokságon. Mindkét eseményen csak a kardcsapatnak sikerült érmet szereznie. Áprilisban a 48 kilogrammos súlycsoportban Csernoviczki Éva ezüstérmet nyert a tel-avivi cselgáncs Európa-bajnokságon, ezzel sorozatban a tizenegyedik Eb-jén állhatott dobogóra. A mérlege 2 arany, 5 ezüst és 4 bronz. A júliusi székesfehérvári öttusa Eb-n 1 arany, 2 ezüst és 2 bronz volt a mérleg, és az aranyat ugyanaz a hármas szerezte, amely a szeptemberi vb-n is diadalmaskodott. A mexikóvárosi világbajnokságon a női csapat tehát Kovács Sarolta, Földházi Zsófia, Alekszejev Tamara összeállításban végzett az élen. Gulyás Michelle és Bruckmann Gergő pedig ezüstöt szereztek a vegyes váltóban. A magyar vitorlássport legnagyobb sikerét Berecz Zsombor a dániai Aarhusban érte el. Az olimpiai hajóosztályban, finn dingiben megnyerte a világbajnokságot. Az április végi, május eleji oroszországi birkózó Eb-n öt bronz termett a magyaroknak. Az október végi budapesti vb-n viszont 1 arannyal, 2 ezüsttel, 1 bronzzal zártak. Korpási Bálint és Lőrincz Tamás szereztek ezüstöt kötöttfogásban, Bácsi Péter pedig 82 kg-ban lett világbajnok. A bronz Barka Emese nevéhez fűződik.

Jelenleg talán a világ legismertebb magyar női sportolója Babos Tímea, akinek az idei szezonja káprázatos volt. Az Australian Openen a francia Kristina Mladenoviccsal megnyerte a női páros döntőjét az orosz Makarova–Vesznyina kettős ellen, míg vegyes párosban az indiai Róhan Bópannával elveszítették a döntőt. Az US Openen ismét döntőztek Mladenoviccsal, de kikaptak. Az októberi szingapúri WTA Finalsre, amelyet világbajnokságként értékelnek, címvédőként érkezett. Míg tavaly a cseh Hlaváčkovával győzött, az idén Mladenoviccsal. Babos július 16-án állt a páros világranglista élére a magyar teniszsport történetében elsőként, és egészen október 21-ig, megszakítással 13 héten keresztül állt ott. A férfiak között Fucsovics Márton brillírozott. Ausztráliában először a canberrai tornán jutott a döntőbe, az Australian Openen pedig a nyolcaddöntőig, ahol Roger Federertől kapott ki. Aztán májusban a tornagyőzelem is összejött, Genfben a német Peter Gojowczykot verte.

És a csapatsportágak?

A kézilabdások közül a férfiak horvátországi Eb-jén januárban tizennegyedik lett a válogatott. A nők a franciaországi Eb-n viszont egy viszonylag fiatal csapattal a hetedik helyen zártak. A kézisek idei legnagyobb eredményét természetesen a Győri Audi ETO KC érte el, amely a Bajnokok Ligájában megvédte a címét. A junior női kézilabda-válogatott a debreceni világbajnokságot nyerte meg júliusban, a csapatkapitánya pedig a dunaszerdahelyi Lakatos Rita volt, aki az év végi Eb-n is szerepelt. A barcelonai vízilabda-Eb-n a férfiak a kiábrándító nyolcadik helyen végeztek, míg a nők épp csak lecsúsztak a dobogóról, negyedikek lettek. Említsük meg a focit is, amely a magyar válogatott számára nem hozott túl sok sikert, hiszen az új sorozatban, a Nemzetek Ligájában nem alkottak emlékezeteset. Klubszinten a MOL Vidi FC az Európa-liga csoportkörébe jutott, ahol tisztességesen helytállt. A felvidéki labdarúgás csillaga, a DAC a Fortuna Ligában elért harmadik helyének köszönhetően az Európa-liga selejtezőjében játszhatott, ahol a Dinamo Tbiliszin túljutva a második selejtezőkörben kettős vereséggel kiesett a Dinama Minszktől. A nagymegyeri birkózóklub reménysége, Molnár Zsuzsanna pedig az Év sportolója lett Szlovákiában a 15–18 évesek korosztályában, miután májusban Európa-bajnok lett a kadétok között.