2020. április 26., 12:53

A víz az élet alapja

A Mátyusföldről származó, világcsúcstartó Bukor Ádámot a legjobb sportolók között jegyzik uszonyos úszásban. Az idei évad kezdetén élete legjobb eredményeit úszta, és átvehette a 2019-es év legjobb férfi sportolójának járó elismerést nem olimpiai sportokban.

Az idei év remekül indult szakmai szempontból, több alkalommal döntötte meg a saját rekordját. A járvány azonban az önök napi rutinjába és a versenyeken való részvételbe is beleszólt.

Hosszú idő után döntöttem meg az egyéni csúcsaimat, nem is akárhogyan. Mivel ez a szezon elején sikerült, úgy gondolom, életem legjobb formájában voltam. A járvány azonban teljesen felborította a napirendemet. Az átlagos hétköznapokon ötkor kelek, 5.45-től kezdődik az edzés 8-ig. Utána ott maradok dolgozni a győri Aquasport központban, majd jön a második edzés, majd a harmadik este hattól nyolcig az édesapámmal. Fárasztó, de szerencsére az uszodai közeg remek, és mindenki támogat. Mostanság reggeltől estig alszom, pihenek, eszem. Igyekszem valamelyest aktívan tölteni a szabadidőt, olvasással, tanulással és végre jut idő a hobbimra is, a fotózásra. Úszás szempontjából teljesen borult minden. Igyekszem pozitívan kezelni a helyzetet, a legtöbbet kihozni belőle. Szerencsére a kertben van tér a tornára és egyéb testmozgásra, neki is fogok a pihenés után.

Mennyiben érinti a világjátékok elhalasztása?

Akárcsak az olimpiát, a világjátékokat is elhalasztották egy évvel, tehát két év múlva kerül megrendezésre.

Bukor Ádám

Februárban díjat vehetett át a nemzeti sportszövetségtől.

Felemelő érzés, büszke vagyok, hogy felvidéki magyarként másodszor díjaztak. Köszönöm a Magyar Búvár Szakszövetségnek, hogy jelölt. Mindig jó érzés a legjobbak között díjazottnak lenni, együtt ünnepelni.

Nagyon fiatalon hatalmas sikereket ért el. Ehhez kitartás és önfegyelem kell. Miben rejlik Bukor Ádám titka és ereje?

Ezen tulajdonságok nélkül senki sem lehet élsportoló. Részben nekem is meg kellett tanulni őket, de szerencsére jó alapokkal rendelkezem, ezt a szüleimtől örököltem.

Nagy rajongója vagyok a keleti kultúrának, ennek hála megtanultam, hogy a legfontosabb a tiszta elme. Ezt jógával, meditációval és mantrák, mudrák segítségével tartom fenn. Légy erősebb a tegnapi önmagadnál, tartom.

Erősebb akarok lenni, mint amilyen tegnap, mint amilyen fél nappal, sokkal erősebb, mint amilyen egy perccel ezelőtt voltam.

Az idén Győrben folytatja tanulmányait a Széchenyi István Egyetemen. Más tervei?

Az őszi szemesztertől az egyetem Apáczai Csere János Karán kezdek szociálpedagógiát tanulni. Reméljük, addigra túl leszünk a járványon. Amint megszűnt az edzéslehetőségem Győrben, hazajöttem Galántára. Egyelőre úgy tűnik, a legközelebbi verseny a világkupa fináléja lesz októberben Egyiptomban. Itt szeretnék pár aranyérmet nyerni. Ezután készülünk a vb-re, amelyet az oroszországi Tomszkban, 2021 júliusában rendeznek.

Bukor Ádám

Bár lapunk hasábjain már olvashattunk arról, hogyan kezdte a pályafutását, szóljunk mégis röviden a kezdetekről.

Már ötéves koromban megtanultam úszni. Hatévesen a szüleim klubba írattak, egy évvel később indultam az első versenyemen. Ekkor még esélyem sem volt az idősebbekkel szemben, de kihirdettek, mint a legfiatalabb úszót, e mellé járt egy-egy érem vagy oklevél. Remek motiváció volt. Később meg akartam előzni az idősebbeket, így lettem nagyon korán nagyon sikeres. Tizenhárom évesen már szintidőkkel jutottam ki a junior világbajnokságra. Tizennégy évesen ezüstérmet hoztam az Európa Bajnokságról és tizenöt évesen lettem először világbajnok.

A becsületes edzés és a rengeteg munka, az alázat, a szorgalom és a remek technika elsajátítása mellett fontos a tehetség is.

Bár idővel az előbb felsoroltak mellett eltörpül, mégis fontos alap. Vízöntő a csillagképem. Több kultúrában a születési dátumom a vízhez kötődik, ez összefügghet azzal, hogy gyerekkorom óta otthon érzem magam a vízben. Számomra mint elem, lenyűgöző, mert az élet alapja.

Édesapja az edzője. Ketté lehet választani a családban, illetve a sportban betöltött szerepet? Jelenleg Győrben Petrov Iván is edzi. Hogyan egészíti ki egymást a két edző?

Ez a helyzet még gyerekkoromban alakult ki, apuval volt elég időnk megszokni. Mindketten jól ismerjük a másikat, tudjuk, hol a határ. A két szerepet nem lehet teljesen elválasztani, ennek megvannak az előnyei és a hátrányai is. Felnőttként önálló vagyok, az edzéseinken kitűnő az együttműködés. Tavaly október végén kerültem Győrbe. Megtisztel és erőt ad, hogy olyan remek csapat tagja lehetek, ahol Petrov Iván, Petrov Árpád, Sebestyén Balázs és Rajos István az edző, de olyan sportolók is vannak itt, mint Jakabos Zsuzsanna, Sebestyén Dalma, Szabó Szebasztián olimpikonok. Velük napközben a klasszikust, míg esténként édesapámmal az uszonyost edzem. A két edzőt úgy hasonlítanám egymáshoz, mint a két sportot. Bár mindkettő úszás, mégis különböznek. A kettő tökéletesen kiegészíti egymást.

Bukor Ádám

2016-ban döntöttek úgy, hogy nem szerepel tovább szlovák színekben. Azóta gyönyörűen ível a pályája, ezek szerint jó döntés volt.

A szlovák szövetségtől nem kaptam sem pénzügyi, sem morális támogatást. Végül ők voltak azok, akik eltanácsoltak, hogy ha elégedetlenek vagyunk, menjünk máshova. Ennyi járt tizenkét év sikeres úszás után, mialatt négy világbajnoki címet, három Európa-bajnoki címet, három világcsúcsot, négy világkupasorozat-győzelmet, huszonhat szlovák bajnoki címet szereztem, hogy csak a legjobb eredményeimet említsem.

A Magyar Búvár Szakszövetség tárt karokkal várt. Büszke vagyok arra, hogy Magyarországot képviselhetem. Rendkívüli érzés volt, amikor először szólt nekem a magyar Himnusz, és végre a szívemre tehettem a kezem annyi győzelem után. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/16. számában.

 
 
 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.