A McLaren-jelentés tele van valótlan állítással és ténybeli hibával
Ádámfi Attila, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) szeptember végéig hivatalban volt főigazgatója szerint nagyon meglepő, hogy egy jogász professzor nevét adja olyan dokumentumhoz, amely több valótlan állítást és ténybeli hibát tartalmaz.
A volt főigazgató az után adott interjút pénteken az MTI-nek, hogy tájékoztatta álláspontjáról az IWF elnökségét.
- jelentette ki Ádámfi, aki szerint a jelentés gyenge minőségét már az az apróság is jellemzi, hogy a "teljes nevemet egyszer sem tudták helyesen leírni".
"Mennyire volt komoly a nyomozás, ha azt sem tudta pontosan megállapítani, hogy a vizsgált személy mikor kezdte meg funkcióját és mi a végzettsége?"
- tette fel a kérdést.
- szögezte le Ádámfi Attila. Hozzátette: a jelentés sem konkrét vádat, sem bizonyítékot nem tartalmaz ellene, a dokumentumban sejtetéseket, feltételezéseket talált tények és bizonyítékok nélkül, gyakran használnak olyan szavakat, mint a "lehet, lehetséges, úgy látszik, esetleg, potenciálisan".
Ádámfi Attila dokumentumhamisítást is felrótt McLarenéknek.
- fogalmazott Ádámfi.
Egy másik példája szerint a jelentés tényként közli, hogy az IWF ázsiai és óceániai tagszövetségei miként szavaztak - egy titkos szavazáson.
- hangsúlyozta.
A volt főigazgató, aki Aján Tamás veje, az MTI-nek nyilatkozva leszögezte:
Ádámfi Attila összegzésében egyértelműnek mondta, hogy a McLaren-jelentés elfogult, szubjektív, sok pontatlansága, a tények és bizonyítékok mellőzése miatt hitelessége megkérdőjelezhető. "Ha az érdeke úgy kívánja, bizonyítékot próbál gyártani, ráadásul McLaren úr soha nem látott magas összegért nem teljesítette szerződéses kötelezettségét. A szükséges jogi lépéseket megtettük McLaren úr felé, hogy a McLaren-jelentés a valóságnak megfelelő legyen"
- mondta Ádámfi Attila, aki 25 év után, közös megegyezéssel távozott az IWF-ből, amelyben 2001-ben kezdett dolgozni versenyigazgatóként, majd 2014-től főigazgatóként irányította a szövetség működését. Távozásakor az akkori ideiglenes elnök, az időközben megbuktatott amerikai Ursula Papandrea megköszönte negyedszázados áldozatos tevékenységét, méltatva kulcsszerepét abban a több éves munkában, mely a sportág olimpiai jövőjét biztosította 2019-ben.
A jelenlegi helyzetben, amelyet jól jellemez, hogy rövid időn belül már a harmadik ideiglenes elnöke van az IWF-nek, újfent kérdésessé vált a súlyemelés olimpiai jövője. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság több ízben is aggodalmát fejezte ki, és már az is felmerült, hogy a sportág kikerül a 2024-es párizsi játékok programjából.
- mondta Ádámfi Attila.
Az IWF-től április 15-én távozott Aján Tamás, aki ellen korrupciós vádak miatt indult vizsgálat. A 81 éves magyar sportdiplomata 24 évig főtitkára, 2000-től pedig elnöke volt az IWF-nek.
A McLaren-jelentés szerint Aján Tamás "a félelem kultúrájával" irányította az IWF-et, többek között 40 pozitív doppingtesztet titkolt el vagy hozott nyilvánosságra késleltetve olyan sportolókhoz köthetően, akik érmesként végeztek világversenyen vagy más viadalon, és 10,4 millió dollárral nem tud elszámolni.