2024. június 21., 09:49

A legjobban keménykedni Dunacsúnon lehet

Szlovákia valószínűleg legtöbb vizes akadályt kínáló akadályversenyére kerül sor a dunacsúni vízerőműnél vasárnap. Akik keménykedni szeretnének, azokat várja a Tvrďák.

tvrdak uszas matracon
A Tvrďák talán legnépszerűbb akadálya
Fotó: A verseny hivatalos Facebook-oldala

Az akadályverseny vagy OCR (Obstacle Course Racing) olyan versenyformátum, amelyben a résztvevőknek különböző akadályokat kell leküzdeniük egy meghatározott távon. Ezek az akadályok lehetnek fizikaiak, mint például falmászás, kötélmászás, sárban való futás, de vannak olyan versenyek is, ahol  logikai feladatokkal kell megküzdeniük a versenyzőknek, vagy éppen megtanulni egy memoritert, és a következő állomáson elmondani, ami tíz kilométer lefutása után már nem biztos, hogy úgy megy, mint anno az iskolapadban. Az akadályok változatossága és nehézsége teszi ezt a sportot izgalmassá és kihívásokkal telivé.

Az akadályversenyzés nem csupán egy sport, hanem életforma is. Az ilyen versenyekre való felkészülés rengeteg edzést, kitartást és elszántságot igényel. A versenyek során a résztvevők nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is próbára teszik magukat, hiszen az akadályok legyőzése gyakran igényel kreativitást és stratégiai gondolkodást.

Az OCR versenyek egyik legnagyobb vonzereje a közösség, a résztvevők összekovácsolódnak a küzdelemben. A versenyzők gyakran csapatokban indulnak, és segítik egymást az akadályok leküzdésében, ami erősíti a csapatszellemet és a közösségi érzést. Vannak, akik már a felkészülést is csoportosan végzik.

Az OCR versenyek másik előnye, hogy rendkívül változatosak és sokszínűek. Minden verseny más és más akadályokat és kihívásokat kínál, így soha nem válik unalmassá.  A versenyek a természetben zajlanak, a résztvevők gyönyörű tájakon, erdőkben, hegyekben vagy akár sivatagokban versenyezhetnek, bár ez főként utólag szépül meg, amikor egy dombon kaptatnak felfelé, levegőért kapkodva, bizony nem látják a sáros bokájuk mellett nyíló vadvirágokat...

Az ilyen versenyeken való részvétel erősíti a testet és a lelket, fejleszti az állóképességet, a rugalmasságot és a kitartást, miközben a versenyzők a végére tényleg elhiszik, hogy még a legnehezebb akadályokat is le lehet küzdeni.

A nagy, globális hátterű akadályversenyek mellett számos helyi és regionális verseny is van futópalettánkon. Ezek közül az egyik, hazai alapítású a Tvrďák. Az akadályversenynek korábban kassai, besztercebányai és pozsonyi fordulója volt. A szárnyait bontogató verseny lendületét a koronavírus-világjárvány törte meg, s úgy tűnik, a besztercebányai fordulót el is vitte. Idén kassai és pozsonyi futam van, emellett egy terepfutást, és egy egyénileg teljesíthető, 765 kilométeres teljesítménytúrát kínálnak a szervezők. A kassai futam májusban került megrendezésre, a pozsonyi pedig vasárnap, július 23-án.

E sorok írója 2019-ben kipróbálta a dunacsúni pályát. Az alföldi versenyzők számára tagadhatatlan előnye, hogy sík területen fekszik, tehát a dombok leküzdése nem kerül többletenergiába. A verseny útvonala viszonylag kicsi, zárt területen vezet. 2019-ben így nézett ki a pálya.
tvrdakpalya
A 2019-es pályarajz

Hogy idén milyen lesz, arról Richard Voda főszervezővel beszélgettünk. Voda elmondta, a versenyre benevezetteket a pálya öt kilométerén 20 akadály várja.

Palánkok, hálók, alagutak leküzdése, nehéz tárgyak cipelése, majomlétra, egyensúlyozás, és természetesen, a hely jellegéből adódóan sok vizes akadály. Idén ezek számát még növeltük, Szlovákiában biztosan mi kínáljuk a legtöbb vizes akadályt, de lehet, hogy Közép-Európában is"

– mondta. A vizes akadályok közül a legnépszerűbb bizonyosan a gumimatracokon való evezés, amely nemcsak kellemesen lehűti a versenyzőket, de nagyon vicces is. Vannak persze úszástudást is igénylő akadályok.

A versenyen fitnesz és verseny módban lehet indulni. Akik az előbbit választják, azoknak nincsenek büntetőfeladatok, ha nem sikerül megbirkózniuk egy akadállyal. Ezt a szervezők elsősorban azoknak ajánlják, akik még csak ismerkednek az akadályfutással. Akik azonban versenyeznek, azoknak csipes időmérést biztosítanak, és ha nem sikerül leküzdeni egy akadályt, akkor a nőknek 15, a férfiaknak 30 négyütemű fekvőtámaszt kell büntetőfeladatként elvégezni.

Aki úgy érzi, egyedül ez még nagy falat lenne neki, csapatban is indulhat, a csapatoknak legalább három főből kell állni.

Richard Voda elmondta, az idei versenyre mintegy 800 sportoló nevezett be. A megmérettetés 10 órakor kezdődik a gyermekversennyel, melynek távja egy kilométer. Ezt a felnőtt versenyek követik, fél óránként indítanak egy-egy hullámot. Aki befejezte, és még maradt energiája, az bekapcsolódhat az ún. "kemény játékokba" is, ami egy nézők számára is nyitott kísérőrendezvény, ahol akár autóvontatásban és húzódzkodásban is összemérhetik erejüket. Más akadályversenyekhez képest a nézők számára vonzó lehet, hogy a pálya bejárható, a szervezők csak annyit kérnek, hogy ne akadályozzák a futókat.

Akik először indulnak ilyen versenyen, számoljanak vele, hogy itt mindenképp vizesek lesznek, tehát olyan felszerelésben vágjanak neki, amelynek ez nem árt. Ami a lábbelit illeti, a kicsit erősebb típusú, terepfutásra tervezett cipőt ajánlják a szervezők, a majomlétrához pedig jól jöhet valamilyen egyszerű munkáskesztyű.

Aki tehát még nem döntötte el, mivel tölti a vasárnapját, és még a húsleves előtt szeretne mozogni egy kicsit, annak bátran ajánljuk a dunacsúni versenyt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.