A botrányos viták után megtalálták a szlovákok Kuzmina utódját
Novemberben még úgy nézett ki, hogy Paulína Fialková kihagyja a 2018-2019-es idényt, de a decemberi rajt előtt végül megegyeztek a felek. A Szlovák Biatlonszövetség jól tudta, hogy a saját érdeke is, hogy Fialková ott legyen a pokljukai szezonnyitón, és valószínűleg nem bánta meg a döntését. És ami igazán váratlan, Fialková és Kuzmina akár a világkupát is megnyerhetik.
Röviden a háttérről. A Szlovák Biatlonszövetség október 20-án indított fegyelmi eljárást Ivona és Paulína Fialková ellen, mivel nem írták alá a szerződésüket a szövetséggel, amelyet a válogatott 27 tagja aláírt, Anastasia Kuzminát is beleértve.
A nővérek nehezményezték, hogy a szövetség beleszól abba, kivel kötnek reklámszerződést, milyen felszereléssel versenyeznek, milyen ruházatot és azokon milyen logókat viselnek a versenyeken, menesztették a csapatjukat, de említették a balesetbiztosítást is. Az ügy további szereplői voltak a két nővért foglalkoztató VŠC Dukla Banská Bystrica, valamint a klub által biztosított jogi képviselők.
A lányok készültek a december eleji szlovéniai vk-nyitányra, és a szövetség előzetesen benevezte őket, ami azért jó jel volt. Végül megállapodtak, és láss csodát, december 9-én a 10 kilométeres üldözéses versenyben Paulína Fialková harmadikként ért célba. De már a Miklós-napi 15 km-es egyéni indításos versenyben is remekelt, negyedikként zárt, a két nappal későbbi sprintben pedig hatodik lett. Az üldözéses versenyben hibátlanul lőtt, majd egy héttel később az ausztriai Hochfilzenben ismét üldözésben a dobogó második fokára állhatott. A harmadik világkupa-állomáson, Nové Městoban a 7,5 km-es sprintben harmadik lett, majd 23-án az idény első tömegrajtos versenyén kettős szlovák siker született. A győztes Kuzmina mögött Paulína ért másodikként a célba. Az új év első világkupahelyszínén, Oberhofban húszon kívül végzett mindkétszer, a váltó viszont hatodik lett.
A múlt heti vk-n, Ruhpoldingban sprintben 14. lett, Kuzmina nyert, majd a váltóval ismét hatodik helyen végeztek (Ivona, Paulína, Terézia Poliaková, Kuzmina). Végül újabb harmadik hely következett a tömegrajtos versenyben. Öt dobogós hely idén, amivel összetettben a harmadik helyen áll, a tömegrajtos ágban pedig a ruhpoldingi eredményével átvette a vezetést, vagyis január 27-én Antholzban ő viselheti az elsőnek járó piros mezt.
A huszonhat éves Paja és a huszonnégy éves Ivka Fialková a 2018-as phjongcshangi téli olimpiai játékok után robbant be igazán a köztudatba. Dél-Koreában Paulína 15 km-en ötödik lett, sprintben tizenegyedik, míg a női váltó az ötödik helyen végzett. Utóbbinak tagja volt a húga is. Paulína ezután a szezont záró tyumenyi világkupa-viadalon az utolsó számban, a tömegrajtos versenyben életében először dobogóra állhatott, második lett. Ivona idei legjobb eredménye az oberhofi 23. hely sprintben. Összetettben ötvenötödik, összesen kétszer végzett a pontot érő első negyvenben a szezon során.
Az olimpia után a női élmezőnybe új nevek kerültek. Az első versenyt követően még az ukrán Julija Dzsima vezetett, de a második futam óta az olasz Dorothea Wierer töretlenül áll a világkupa élén. Wierer a huszonnyolc évével tapasztalt sílövőnek számít, Szocsiból és Phjongcshangból is van egy-egy bronzérme vegyes váltóban. Az utóbbi két idényben az ötödik helyen zárt a vk-ban, 2015-2016-ban pedig harmadik lett. Különös az idei teljesítményén, hogy az eddigi 12 vk-futamból csak egyet nyert meg, míg az összetettben második, szintén olasz Lisa Vittozzi a két oberhofi versenyen is diadalmaskodott.
A nők között heten győztek eddig, ami mindenképpen színesebb, mint a férfiak küzdelmei, ahol a norvég Johannes Thingnes Bø kilenc győzelmet aratott. Wierer 498 ponttal áll az élen, Vittozzi 480-at szerzett, Fialková 449-et, a két vk-sikert arató Kuzmina 414-et, a norvég Marte Olsbu Røiseland pedig 386-ot, és aki szintén két vk-győzelmet tudhat magáénak. A tavalyi világkupa-sorozat győztese, Kaisa Mäkäräinen három sikere ellenére csak tizedik.
A finn sílövő harminchat éves, Kuzmina harmincnégy, Vittozzi huszonnégy, Olsbu huszonnyolc, Anaïs Chevalier huszonhat, Hanna Öberg huszonhárom, Franziska Preuss huszonöt lesz, Irina Krjuko és Monika Hojnisz pedig huszonnyolc évesek. A nyolcvanas években születetteket fokozatosan lecserélik a kilencvenesek, és ahogy az Eurosport ajánlóit nézi az ember, már az élmezőny új arcai viszik a prímet. Emellett említsük meg azt a nem elhanyagolható tényt is, hogy a sportolók reklámhordozóknak sem utolsók. Fialkováékat is megtalálták a különféle cégek, ez kiderül a közösségi oldalaikból. És bármennyire igyekszik akár az említett sportcsatorna propagálni az egyenlőséget, a baloldali, liberális eszméket, mégis az általuk szexizmusnak nevezett fogalomhoz fordulnak, hiszen vonzó nők arcával, testével próbálják eladni a közvetítéseket, ahogy a vállalatok sem csak a sikerük miatt keresik meg a sílövőket.
A biatlon női mezőnye pedig szép számmal vonultat fel csinos nőket. A cseh Gabriela Koukalová 2015-2016-ban megnyerte a vk-t, világbajnok, olimpiai érmes, és nem mellesleg mutatós nő. A tavalyi szezont kihagyta, ahogy az ideit is, és elképzelhetetlennek tartja, hogy visszatérjen a lábproblémái után.
Az életrajzi könyvében túl sok mindenről vallott nyíltan, a bulímiájáról és a szexről is. Wierer, Vittozzi és Fialková még messze vannak ettől, de jelenleg velük adják el a sportágat.
Akárhogy is vesszük, a biatlon négy hónapig tartó idénye nem teszi lehetővé, hogy olyan sztárokká váljanak, mint a teniszezők, és akkora piaci értéke sincs a sportágnak. Az is számít, ki melyik országból származik. Az alpesisí értéke többet ér a sportpiacon, Lindsey Vonn pedig amerikai, a megfelelő oldalon áll, és amíg lehet, nyúzzák őt. Vonn Instagram-követőinek száma 1,6 millió, Wiereré 333 ezer, Vittozzié 59, Kuzmináé 79, Paulína Fialkováé 46, Ivonáé 14, míg Mäkäräinené 156 ezer. A női sportolók is kihasználnak minden lehetőséget arra, hogy abból a néhány évből kihozzák a lehető legtöbbet, amelyet reflektorfényben töltenek.