64 mező, 32 báb és 29 sakkozó
A sakk egy 1400 éve kedvelt táblajáték, a kiötlőit valahol Indiában kellene keresnünk. A modern sakk alapjait a 15. és a 16. században rakták le, és azóta a legnépszerűbb szellemi sportnak számít. Játsszák kicsik és nagyok, férfiak és nők, csak egy 64, világos és sötét mezőkből álló sakktábla és 16-16, különböző játékerejű világos és sötét bábu kell hozzá. A játék célja a legkiszolgáltatottabb figura, a király mattolása.
A sakk egyúttal nagyon demokratikus játék is, hiszen független a játékos politikai nézeteitől, szakmai képesítésétől és nemzetiségétől is. Azt azért az ember szívesen veszi, ha a saját fajtájabeli ér el sikereket vagy a falujának, városának a versenyzője, csapata diadalmaskodik.
A Csallóközben sincs ez másként és különösen a járási székhelyen, Dunaszerdahelyen erőteljes a sakkélet, de a járás jó néhány más városában és településén is akadnak szép számmal lelkes sakkozók. Sajnos gondot okoz az utánpótlás nevelése. A fiatalok szívesebben ülnek a számítógépek képernyői előtt vagy okos telefonjaikkal múlatják az időt. Sokan bugyuta számítógépes játékokkal szórakoznak, ahelyett, hogy a sakkal ismerkednének és barátkoznának. Minderről a nyárasdi gyökerű, jelenleg Dunaszerdahelyen élő Fehér Tibor tudna sokat mesélni, aki szívós igyekezettel szeretné fellendíteni a csallóközi falvakban a versenysakkozást. Mint mondja, ennek a játéknak az alapjait már óvodás korban kellene tanítani, de egy-egy alapiskolában akár még oktatható tantárgyként is be lehetne vezetni. Tavaly újra szervezte a legalacsonyabb szintű sakkbajnokságot a Csallóközben, de kissé elkedvetlenítette, hogy több, korábban a sakk terén is jeleskedő községben nem sikerült egy csapatot kiállítani. Pedig ha az iskolákban valaki szívügyévé tenné a fiatal sakkozók nevelését és a versenyekre való felkészítését, ismét felvirágozhatna a sakkélet.
Az első alkalommal megrendezett csallóközi sakkbajnokságot a nyárasdiak nyerték. Fehér Tibor és a nagymegyeri Cséfalvay István kezdeményezésére egy sakktornát szerveztek szombaton (június 23-án) Nagymegyeren azoknak a játékosoknak a részvételével, akik a bajnokságban szerepeltek. Igaz, Nagymegyeren ez már a nyolcadik ilyen sakkverseny volt, mivel hivatalosan Ifjúsági Sakktorna elnevezés alatt fut és a nagymegyeri művelődési ház igazgatójának kupájáért folyik, mivel a helyszíne is a művelődési ház.
A kilencfordulós versenybe 29 sakkozó nevezett be, és minden forduló után azokat ültették egymással szembe, akik az adott pillanatban egyformának tűnő játékerőt képviseltek. Egy-egy játszma 15-15 perces volt és bizony előfordult többször is, hogy a jobb állást kialakított versenyző az időtúllépés miatt veszített. De ez már egy ilyen játék, hiszen időre is megy.
A 29 játékos között volt egy hatéves kisfiú is, és sok tehetséges tinédzser, és persze hatvanon jóval túli nagypapák is.
A versenyt végül a dunaszerdahelyi Bugár Péter nyerte 7 ponttal, a második helyen az ugyancsak dunaszerdahelyi Mézes Kristóf végzett 6,5 ponttal és csak rosszabb Bucholz segédpontjai miatt lett ugyancsak 6,5 ponttal harmadik a nyárasdi Merva Ferenc.