Vasárnaptól a feljutás a cél
Április 22-től 28-ig a Papp László Budapest Sportarénában rendezik a 2018-as IIHF divízió I/A-s jégkorong-világbajnokságot. Hat válogatott küzd azért, hogy ketten közülük feljuthassanak a jövő évi elit mezőnyébe. A torna utolsó helyezettje pedig biztosan egy osztállyal lejjebb folytathatja majd a következő esztendőben. A magyarok célja a feljutás.
A magyar jégkorong-válogatott 2008-ban Sapporóban veretlenül és pontveszteség nélkül harcolta ki a feljutást az elit mezőnyébe. A 2009-es vb-n aztán Pat Cortina legénysége kis híján legyőzte a szlovákokat, végül azonban a kiesést jelentő 16. helyet szerezte meg, ami nem számított meglepetésnek.
A következő jelentős sikert 2015-ben érte el a magyar válogatott, a Rich Chernomaz vezette alakulat ekkor Krakkóban a kazahok mögött másodikként végzett, ezzel ismét feljutott a nagyok közé. A 2016-os szentpétervári tornán már egy győzelmet is elért a fantasztikus szurkolótáborral rendelkező válogatott, 5:2-re diadalmaskodott a fehéroroszok felett.
Összességében a 15. helyen zárt a vb-n, és ismét kiesett. A tavalyi kijevi divízió I/A-s világbajnokságon némileg kiábrándító volt az ötödik hely és az egy győzelem a hazaiak ellen. Mindenesetre ez a siker aranyat ért, ugyanis ez biztosította a válogatott bennmaradását a divízióban, az ukránok viszont kiestek.
Az idei világbajnokság esélyese a fogadóirodák szerint is a kazah és a szlovén válogatott. Harmadik helyre az olaszokat, míg a magyarokat csak a negyedikre várják.
A lengyelek esélyeit még ennél is kevesebbre taksálják, a britek győzelme pedig ötször annyit fizet, mint a kazahoké és a szlovéneké. A magyar fogadóirodák ennél bizakodóbbak, a magyarokat a kazahokkal és a szlovénokkal együtt a vb esélyeseinek tartják a feljutásra. A 62 éves finn Jarmo Tolvanen alakulata öt felkészülési mérkőzést játszott az elmúlt hetekben.
Ausztriát egymás után kétszer is legyőzte, igaz, nem a legerősebb felállásban játszottak a 2017-es divízió I/A-s vb aranyérmesei. Majd a szlovénokat és a japánokat hosszabbítás után verték a magyarok, a vb főpróbáján pedig április 18-án az ukránokat 5:4-re büntetőkkel, úgy, hogy az 52. percben még 4:0-ra vezettek Háriék.
A finn Kari Savolainen irányította szlovénok a tavalyi elit mezőnyének egyik kiesőjeként érkeznek Magyarországra. A phjongcshangi téli olimpiai játékokon remek teljesítményt nyújtottak. A csoportkörben legyőzték az amerikaiakat és a szlovákokat is, majd a kieséses szakaszban a legjobb tizenkettő között hosszabbításban maradtak alul a norvégokkal szemben.
Mivel a Los Angeles Kings kiesett az NHL rájátszásának első körében, előfordulhat, hogy Anže Kopitarral állnak majd fel az elitbe visszavágyódó szlovénok. A tavalyi elit-vb utolsó helyezettje, Olaszország ugyancsak új szövetségi kapitánnyal, a kanadai Clayton Beddoes vezetésével utazik Budapestre. A kazahok az utolsó felkészülési meccsükön az osztrákokat ütötték ki 5:0-ra.
A tavalyi divízió I/A-s vb harmadikjai, a kazahok a KHL-es Barys Astana és a farmcsapat, Nomad Astana, amely a kazah bajnokságban játszik, játékosaira építenek elsősorban. A kapuban a 34 éves honosított svéd, Henrik Karlsson, a Barys kapusa véd majd.
A lengyelek jobbára a hazai bajnokságból merítettek, míg a divízió I/B-s vb tavalyi győztese, a britek szintén szinte kizárólag a hazai ligából, az EIHL-ből válogattak.
Tolvanen keretében még egy hely kérdéses, hogy a három kapus közül kinek jut a tartalék szerepkör. Az Erste Liga bajnoka, a MAC Budapest négy játékost ad a huszonhármas keretbe, míg az ezüstérmes DVTK Jegesmedvék csupán kettőt, ahogy az újpestiek, akik már a negyeddöntőben búcsúztak a rájátszásban.
A legtöbb játékost természetesen az EBEL-ben szereplő Fehérvár AV19 adja, hatot. A keretből tizenöten vettek részt a tavalyi vb-n.
A válogatott kerete:
kapusok: Duschek Dávid (Dunaújváros), Rajna Miklós (Fehérvár), Vay Ádám (Rapid City/ECHL); hátvédek: Garát Zsombor, Pozsgai Tamás (MAC), Gőz Balázs (Norfolk/ECHL), Stipsicz Bence, Szirányi Bence (Fehérvár), Varga Arnold (UTE), Kevin Wehrs (Innsbruck/EBEL);
csatárok: Benk András (UTE), Chris Bodo, Nagy Krisztián (MAC), Erdély Csanád, Hári János, Kóger Dániel (Fehérvár), Galló Vilmos (Timra/SWE-2.), Magosi Bálint, Vas János (DVTK), Nagy Gergő (Quad City/ECHL), Andrew Sarauer, Sofron István (Villach/EBEL), Sebők Balázs (KalPa/FIN).
A tét tehát a 2019-es jégkorong-világbajnokság, amelyet nyolc év után ismét Szlovákiában, Pozsonyban és Kassán rendeznek majd. Ha a magyarok feljutnak az elit mezőnyébe, akkor nem kell sem Svájcba, sem a távoli Oroszországba utazni, hogy a magyarokat élőben láthassák a szurkolók.
április 22., vasárnap, 12:30: Nagy-Britannia–Szlovénia
április 22., vasárnap, 16:00: Magyarország–Kazahsztán
április 22., vasárnap, 19:30: Lengyelország–Olaszország
április 23., hétfő, 16:00: Szlovénia–Lengyelország
április 23., hétfő, 19:30: Olaszország-Magyarország
április 24., kedd, 16:00: Kazahsztán–Nagy-Britannia
április 25., szerda, 12:30: Olaszország–Kazahsztán
április 25., szerda, 16:00: Nagy-Britannia–Lengyelország
április 25., szerda, 19:30: Szlovénia-Magyarország
április 26., csütörtök, 19:00: Lengyelország-Magyarország
április 27., péntek, 16:00: Kazahsztán–Szlovénia
április 27., péntek, 19:30: Olaszország–Nagy-Britannia
április 28., szombat, 12:30: Kazahsztán–Lengyelország
április 28., szombat, 16:00: Szlovénia–Olaszország