2024. január 29., 19:24

Vajon kijuthatnak még a magyar kézilabdázók az olimpiára?

Hat hely elkelt, a kiadó hatra tizenkét válogatott pályázik. Az idei párizsi nyári olimpia férfi kézilabdatornájának mezőnye még hiányos, két üres hely például az elmúlt napokban talált gazdára. A németországi Európa-bajnokságról a bronzérmes svédek jutottak ki, míg az egyiptomi rendezésű Afrika-bajnokságról, ahogy várható volt, a hazaiak. A magyarok is ott lehetnek az ötkarikás játékokon.

magyar kézilabda válogatott
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A magyar férfi kézilabda-válogatott nyolcszor szerepelt eddig olimpián, ötször maradt le a dobogóról, vagyis a negyedik helyen végzett, de van hatodik, hetedik és nyolcadik helyezése is. Utoljára a 2012-es londoni játékokon vett részt Magyarország a tornán, akkor Nagy Laciék Izlandot ejtették ki a negyeddöntőben, hosszabbítás után, az elődöntőben egy góllal kikaptak a svédektől, majd a bronzmeccsen  33-26-os vereséget szenvedtek a horvátoktól.

Előtte a 2004-es athéni olimpián szintén a negyedik helyig jutott a magyar csapat. Párizs elérhető távolságban van, és tegyük hozzá, a női válogatott is ott lehet a játékokon, ha sikerrel veszi az áprilisi olimpiai kvalifikációs tornát. Debrecenben a svédek, a kameruniak és a japánok ellen harcolnak a lányok, a két legjobb gárda utazhat Franciaországba, amire jó esélye van Golovin Vlagyimir alakulatának.

A férfiakra nehezebb feladat vár, de nem lehetetlen. Ami biztos, a selejtező időpontja, március 14. és 17. közt zajlik majd a torna, három helyszínen, három csoportban, mindegyikben négy csapattal, hasonlóan a női selejtezőhöz. A magyar szövetség (MKSZ) ezúttal is pályázik a magyar érdekeltségű selejtezőcsoport lebonyolítására, Tatabánya helyszínnel, de mivel a női torna egyik házigazdája Debrecen lesz, kevés az esélye annak, hogy Magyarországra bízzák a rendezést. Mellesleg a csoportellenfelek közül ketten, a norvégok és a portugálok szintén pályáznak. A nemzetközi szövetség (IHF) feltehetően február elején dönt a helyszínekről. A negyedik ellenfél a tunéziai válogatott lesz, az első két helyezett kvótát szerez a nyári olimpiai játékokra.

Kik számítanak biztos résztvevőnek? Franciaország házigazdaként – tegnap diadalmaskodtak az Európa-bajnokságon, immáron negyedik alkalommal –, a 2023-as világbajnok Dánia, a 2023. októberi ázsiai kvalifikációs tornáról nem kis meglepetésre Japán jutott ki – a tavalyi vb-n ott sem voltak –, az ugyancsak októberben és novemberben megrendezett chilei pánamerikai játékokról pedig a győztes Argentína.

Ehhez a négyeshez csatlakozott két kontinensbajnok (valójában csak egy) január utolsó hétvégéjén. A 2024-es Afrika-bajnokságnak Egyiptom adott otthont, január 17. és 27. közt. A tizenhat csapat részvételével megrendezett kontinensviadal döntőjében Egyiptom és Algéria találkozott, és a hazaiak 29-21-es győzelmével ért véget. Az egyiptomiak sorozatban harmadik Afrika-bajnoki címüket zsebelték be, összesítve ez a kilencedik aranyuk – Tunézia tíznél, Algéria hétnél tart, ez a három ország nyert eddig Afrika-bajnokságot. A 2024-es Eb-ről sem a bajnok (Franciaország), sem az ezüstérmes (Dánia) nem juthatott ki, a bronzérmes szerzett jogot a részvételre, vagyis Svédország, miután a tegnapi bronzcsatában 34-31-re legyőzte Németországot.

Egyébként a bahreini lebonyolítású Ázsia-bajnokság január 25-én fejeződött be. Katar sorozatban hatodik alkalommal lett Ázsia legjobbja, a fináléban Japánt múlták felül. A bronzérmes hazaiakkal, valamint a negyedik helyezett kuvaitiakkal együtt a 2025-ös norvég, dán és horvát közös rendezésű vb-re jutottak ki. A Buenos Aires-i dél- és közép-amerikai-bajnokságon Brazília Argentína és Chile előtt végezve lett bajnok, ez a három válogatott szintén részt vehet a jövő évi világbajnokságon. Vissza az olimpiai selejtezőhöz. A franciák és a dánok mindkét alakulata ott lesz a játékokon, valószínűleg néhány ország hozzájuk hasonlóan a férfi és a női csapatát is elküldheti majd a tornára. A magyarok mellett a svédek, a spanyolok, a norvégok, a szlovénok vagy akár a németek is.

Az 1. csoportban a vb-bronzérmes Spanyolországot, a vb-tizedik Szlovéniát, az ázsiai tornán második Bahreint, valamint a pánamerikai játékokon ezüstérmes Brazíliát találjuk. A 2. csoportban a vb-ötödik Németország, a vb-kilencedik Horvátország, az Afrika-bajnoki ezüstérmes Algéria és az Eb-nyolcadik Ausztria harcol az olimpiai részvételért. A 3. csoportban a vb-hatodik Norvégia, a vb-nyolcadik Magyarország, az Eb-hetedik Portugália, illetve az Afrika-bajnoki bronzérmes Tunézia csatázik.

Chema Rodríguez alakulatára két nehéz és egy könnyebbnek ígérkező ellenfél vár a tornán. Az Európa-bajnokságon mindkét gárda a magyarok mögött végzett, a norvégok önmagukhoz viszonyítva játszottak kevésbé meggyőzően, a portugálok 37-32-re legyőzték őket. A háromból két csapatot meg kell előzni, az olimpiát ér.