2019. április 17., 08:49

Triplázott a Besztercebánya a Tipsport Ligában

A HC '05 iClinic Banská Bystrica nyerte a jégkorong Tipsport Liga 2018-2019-es idényét, miután a döntő ötödik mérkőzésén 6:2-re felülmúlta a HK Nitra alakulatát. A besztercebányaiak öt találatot is emberelőnyből szereztek, és sorozatban harmadszor lettek bajnokok. A párharc 4:1-gyel ért véget, a rájátszás leghasznosabb játékosának a nyitrai Samuel Bučeket választották meg.

jégkorong Besztercebánya bajnok
HC '05 iClinic Banská Bystrica-HK Nitra (1-3)
A párharc végeredménye: 4:1 (3:2 h.u., 3:1, 7:3, 1:2 b., 6:2)

Három összecsapás után 3:0-ra vezetett összesítésben a Besztercebánya, és a 3:7-re végződő nyitrai találkozó után úgy tűnt, hogy akár söpréssel is bezsebelheti a harmadik bajnoki címét az alapszakasz győztese. A HC '05 sorozatban tizenhetedszer diadalmaskodott a Nyitra felett, volt tehát miért reménykedni. Az április 14-én játszott negyedik meccsre azonban összeszedte magát Antonín Stavjaňa együttese. Az első harmad gól nélküli döntetlenje után a második és a harmadik játékrész sem hozott gólokban gazdag folytatást. A második harmad közepén Brock Higgs a vendégektől büntetőlövést hibázott, a 39. percben viszont a másik oldalon összejött a vezetés.

Erik Čaládi egy kipattanót ütött a kapuba. Az 50. percben emberelőnyből egyenlített a kétszeres bajnok Tomáš Zigo találatával. A hosszabbítás óvatos hokit eredményezett, a Nyitrának győznie kellett, ami végül a büntetőkben megvalósult. Kale Kerbashian mellett a másik kanadai, Graeme McCormack talált be a hazaiaktól, míg a vendégektől csak Éric Faille. A párharc állása 3:1-re módosult, az ötödik összecsapásra már Besztercebányán került sor.

A tegnapi meccs során a nyitraiak ismét győzelmi kényszer alatt léptek pályára, míg a hazaiak szeme előtt ott lebeghetett a bajnoki cím, amelyhez oly kevésre volt szükség. Túl sokat nem kellett várni az első gólra. A 7. percben Eric Selleck ért bele Karol Sloboda kék vonalról eleresztett löketébe, és az első emberelőnyös gól megszületett. Egy perc múlva azonban egyenlített az egyszeres bajnok, Samuel Buček jegyezte a találatot. A 16. percben összejött a második emberelőnyös találat is, Éric Faille parádés gólt vágott a jobb felső sarokba. A 19. percben újabb emberelőny, Mário Lunter lövése a nyitrai McCormackről csorgott be a kapuba. Kettővel vezetett Dan Ceman gárdája, és jó úton haladt a bajnoki cím felé. A második harmadban folytatták a gólgyártást a hazaiak. A 23. percben Dávid Šoltés a palánkról visszapattanó korongot passzírozta be a kapuba – ez volt a besztercebányaiak egyetlen gólja, amelyet öt az öt elleni játékból szereztek. Juraj Šimboch ment, Miroslav Hanuljak váltotta őt a kapuban.

A 30. percben újabb emberelőnyös helyzet, a hazaiak gyönyörűen körbejáratták a pakkot, Guillaume Asselin pedig az ötödik gólt jegyezte. A 32. percben szépítettek a vendégek, Kerbashian a kapu mögül passzolt a kapu elé, Juraj Šiška pedig ügyesen emelt Stephon Williams mellett a hálóba. A 44. percben kettős emberelőnyből zárta a gólgyártást a Besztercebánya, Marek Bartánus egy kipattanót kotort a gólvonalon túlra. A végeredmény 6:2, a nyitrai Samuel Buček kapta a rájátszás leghasznosabb játékosának járó „arany korcsolyá”-t, míg a besztercebányaiak csapatkapitánya, Tomáš Surový emelhette a magasba a bajnoknak járó jókora kupát.

Érdekes, hogy a szezon során először volt telt ház Besztercebányán, 2 841 néző. A HC '05 iClinic Banská Bystrica 2017 és 2018 után harmadszor lett szlovák bajnok, és 2017 után ismét a Nyitrát verte a fináléban. Sorozatban három bajnoki címet eddig csak a Kassa tudott nyerni 2009 és 2011 között. A besztercebányaiak 2015 óta az ötödik döntőjüket játszották, az első kettőt még elbukták, a másodikat épp a Nyitra ellen. A Kassa és a Slovan 8-8 ligagyőzelemmel bír, a Besztercebánya felzárkózott a 3 bajnoki trófeával rendelkező Trencsénhez. Az egyszeres bajnok Nyitra harmadszor lett ezüstérmes.