2024. március 22., 08:40

"Tanulj meg csehül, Te magyar!" - Botrányos beszólás a cseh extraligában - VIDEÓ

Csehország, jégkorong, Extraliga, rájátszás. A negyeddöntős csatákat vívják a csapatok, egy párharc azonban már eldőlt, a Sparta simán kiejtette a Liberecet. A Pardubice és a Hradec Králové negyedik összecsapása nemcsak a jégen hozott izgalmakat, hanem azon kívül is. Nehéz eldönteni, hogy felháborodjunk, nevessünk, vagy csak csodálkozzunk, mert nem értjük az egészet.

A cseh Extraligában az alapszakasz nyolc legjobb alakulata harcol a rájátszás negyeddöntőjében. Az ötvenkét fordulós alapszakaszt, ahogy tavaly, úgy idén is a HC Dynamo Pardubice nyerte meg. Az első négy helyen végzett gárda egyenesen a negyeddöntőbe jutott, míg az 5-12. helyezett csapatok a play-off selejtezőjébe kerültek. Az alapszakaszt tizenharmadikként záró Mladá Boleslav számára véget ért a 2023-2024-es idény, a Jaromír Jágr tulajdonában lévő Rytíři Kladnora, amely a bajnokság utolsó helyén végzett, osztályozó vár áprilisban az 1. liga győztesével. A rájátszás selejtezőjéből az esélyesek jutottak tovább. A Litvínov (alapszakaszban 5.) 3-0-val búcsúztatta a Plzeňt (12.), szintén 3-0-val jutott tovább a České Budějovice (6.) a Karlovy Varyn (11.), ahogy a Hradec Králové (8.) is a Vítkovicén (9.). A legszorosabb csatát a Liberec (7.) és az Olomouc (10.) párharca hozta, az ötödik mérkőzés döntött végül, vagyis 3-2-vel lépett tovább az egyszeres cseh bajnok Liberec.

A Bílí Tygřire a prágai Sparta (2.) várt a legjobb nyolc között. Az első két prágai összecsapást a hazaiak húzták be, az elsőt büntetőkkel, a másodikat hosszabbításban, a libereci találkozókon azonban simábban nyert a HC Sparta Praha, ezzel 4-0-s összesítéssel elsőként jutott az elődöntőbe a négyszeres cseh bajnok. Akár ma is csatlakozhat az elődöntősökhöz a HC Oceláři Třinec (3.).

Az utóbbi négy szezon győztese – a 2020-as évad a járvány miatt félbeszakadt – a hatodik cseh bajnoki cím felé tart, és úgy tűnik, a Banes Motor České Budějovice nem állja útját a sziléziai klubnak. Třinecben két 2-0-s találkozót játszottak a felek, tegnap 3-4-es végeredmény született Dél-Csehországban, a szlovák Libor Hudáček 2 gólt és 1 asszisztot jegyzett a címvédő soraiban, magyarán 4-0-val juthat tovább a Třinec.

A HC Kometa Brno (4.) és a HC Verva Litvínov párharca még nyitott. Mindkét brünni meccset a vendégek nyerték meg, tegnap azonban 3-4-re győzött a Kometa Litvínovban, ma pedig ismét egymásnak feszül a két csapat. Ha a hazaiak kerekednek felül, akkor a tizenegyszeres csehszlovák és kétszeres cseh bajnok (ezzel a legsikeresebb cseh hokiklubnak számít) nehéz helyzetbe kerül. A negyedik kettőst a Dynamo Pardubice és a Mountfield HK alkotják. A Pardubice 2012-ben nyerte meg utoljára az Extraligát, azóta nem játszott a döntőben. Tavaly alapszakaszgyőztesként az elődöntőig jutott a gárda, ott a későbbi bajnok Třinec búcsúztatta, idén a szomszédot kellene kiejteni a negyeddöntőben, azt a Hradec Královét, amely csak nyolcadikként fejezte be az alapszakaszt, tavaly viszont döntőt játszott a Třineccel.

A március 15-i első mérkőzésen, hosszabbítás után 5-4-re nyert a Dynamo, telt ház, 10194 néző előtt. Tomáš Zohorna 2+1 pontot jegyzett. Másnap ismét eladtak minden jegyet, a hazai alakulat 3-2-re győzött, 19-én tehát 2-0-val várták a folytatást Hradec Královéban. Gólok csak a harmadik harmadban estek, 1-1-gyel ért véget a rendes játékidő, a hosszabbításban nem dőlt el a mérkőzés, a büntetőkben pedig az első ötös után 2-2 volt az állás. A Pardubice oldaláról a szlovák Richard Pánik volt az egyik sikeres büntetőértékesítő, a hetedik párosban azonban kihagyta, majd a nyolcadik sorozatban Tomáš Pavelka második kísérletéből is betalált, ezzel 2-1-re nyert a Mountfield. A 20-i találkozó csak egy gólt hozott, 0-1 a Dynamónak, a szlovák Matej Paulovič szerezte, összesítve 3-1, március 23-án tehát továbbjuthat a Pardubice.

De más miatt is bekerült a hírekbe a kelet-csehországi rangadó. A vége előtt néhány másodperccel, miután mindkét játékost kiállították, a Dynamo csatára, a cseh Zohorna a büntetőpadon átkiabált a Hradec Králové szlovák csatárának, Oliver Okuliarnak: „Nauč se česky, ty Maďare!” (Tanulj meg csehül, te magyar!) A trencséni szlovák erre úgy reagált, hogy az ujjaival jelezte, Zohorna csak a pénz miatt játszik a Pardubicében.

Mi viszont kijelenthetjük, hogy a csehek magyarokként gondolnak drága szlovák fivéreikre, esetleg Okuliar nem beszéli a csodálatos cseh nyelvet, ami szerintük szégyen egy szlováktól, hiába a sokszor emlegetett testvériség, vagy a szlovák jégkorongozó valóban magyar, és mi nem tudtunk erről.