2020. március 8., 19:40

Nézők nélkül nem megy

A koronavírus által előidézett kaotikus helyzet, s többek közt az európai fertőzések számának növekedése oda vezetett, hogy több jelentős sportesemény veszélybe kerülhet a közeljövőben. A szervezők egyre fokozódó dilemmája: eltöröljenek-e egy-egy sporteseményt, vagy zárt stadionokban rendezzék meg?

A médiában eközben egyre-másra jelennek  meg hírek és álhírek a vakcina megjelenéséről, de annyi bizonyos, az emberek félelemérzete egyre nagyobb. Érthető, hiszen újra csak megtapasztaljuk, mennyire törékeny az egyensúly a világban. Az egészségi kockázat mellett pedig a fokozódó gazdasági veszélyek is nagyobb figyelmet kapnak, hiszen az ázsiai turizmus mellett már Észak-Olaszország is elveszíti a vonzerejét. A kérdés csak az, milyen hosszú időre.

Az ugyanis nyilvánvaló, hogy a téli sportok egyik központi helyszíne Olaszország, ahol csak néhány napja fejeződtek be a biatlon-világbajnokság versenyei, de az alpesi síelés kiválóságainak versenyei is több esetben érintettek a régióban.

Akár néhány focimeccsnél, úgy ezek esetében is a halasztás helyett a nézők nélküli rendezés mellett dönthetnek a szervezők. Más kérdés, hogyan állnak majd az ilyen döntésekhez a sportolók. Arról sem kell tanulmányokat írni, hogy mindez mekkora anyagi veszteséget fog okozni a szervezők mellett a helyi szolgáltatóknak. Természetesen az egészség megőrzése az első, más kérdés, pontosan mi szolgálja ezt a célt, és mikor írják át a szabályokat a magasabb érdekek.

Már a nyári olimpia kapcsán is egyre több félelemmel teli írás jelenik meg, a pánikkeltés magas fokozaton működik, hiszen a média sokszor saját előnyére akarja kihasználni a rettegést.

Éppen ezért az olimpia kapcsán a japán kormányzat a múlt héten jelezte, az előkészületek annak rendje és módja szerint zajlanak, és az ország fel van készülve a sportolók biztonságos fogadására. Az olimpia július 24-én kezdődne a japán fővárosban, csaknem 11 ezer sportolóval. A paralimpiát augusztus 24-től rendezik, ezen mintegy 4400-an vesznek részt. Az olimpiára összesen 7,8 millió, a paralimpiára 2,3 millió belépőjegyet adnak el. A játékokért felelős miniszter, Hasimoto Szeiko a parlamentben azt mondta, forgatókönyvet készítenek a legrosszabb eshetőségre is. Hozzáfűzte, már vannak tervek, amelyek hozzájárulhatnak, hogy „biztonságosan megrendezzük a tokiói olimpiát”.

A távirati iroda által közzétett információk jól illusztrálják, mekkora a pánik, amelynek a valóságalapját laikusként nehéz megítélnünk. Annyi bizonyos, egyik oldalon valakik azzal szeretnének figyelmet szerezni maguknak vagy a termékeiknek, hogy olyan információkat lebegtetnek meg, amelyek tovább növelik az egyébként is erősödő félelemérzetet.

Amit eddig tényként állíthatunk, hogy a gyorskorcsolya, az alpesi sí, az asztalitenisz, a motorsport, a labdarúgás, az evezés, a vízilabda is érintett a vírus által, mert ezeknek a sportágaknak a legmagasabb szintű versenyeit nehéz áthelyezni, akár időben vagy térben. Miközben a nyári sportok esetében leggyakrabban az olimpiai kvalifikációt jelentő sportversenyekről van szó. A versenyek tolódásával pedig a sportolók felkészülése is átrendeződni látszik, hiszen mindenki időzíteni kívánja a formáját, hogy aztán ott lehessen Tokióban. Már ha addig nem változik semmi, mert a jelenlegi helyzet ezt sem zárja ki.

A múlt hétvégi sportesemények elmaradása arról árulkodik, hogy a legnépszerűbb sportág, a foci is komoly kihívások elé nézhet.

„Nem gondolom, hogy hosszú távon fenntartható, hogy zárt kapuk mögött játsszák a futballmérkőzéseket” – nyilatkozta még múlt pénteken Gianni Infantino, a FIFA elnöke. Azt ugyanis látni kell, hogy a foci csak akkor fog üzletként működni, ha nézők is lesznek a stadionban, akik hangulatot teremtenek, és elsősorban fizetnek. Másrészt az is nyilvánvaló, hogy senki sem szeretne olyan hibákat elkövetni, amelyeknek súlyos következményei lennének.

Nem szabad alábecsülnünk és semmiségnek neveznünk a veszélyt, de túlreagálnunk és pánikba esnünk sem”

– mondta a sportvezető. Állítása akár más vezetőktől is elhangozhatott volna, hiszen ahogy az élet más területein, itt is egyaránt látunk túlzónak minősíthető reakciókat és zavart hallgatást.

A szakértők véleménye szerint a higiéniai előírások betartása megelőzheti a vírus további terjedését. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a megbetegedések száma nem fog növekedni, hiszen a tiltások ellenére még mindig lesznek olyanok, akik nem törődnek az elővigyázatossággal, és a megfelelő gyógymód esetén is bizonyos, hogy még hetekig fogunk hallani a koronavírusról. A sport kapcsán csak abban reménykedhetünk, hogy a mérkőzések, versenyek nem válnak a további terjedés gócaivá, és még ebben a feszült helyzetben is olyan teljesítményeket láthatunk, amelyek megtöltik az újságokat. Mert amiképp nehezen tudjuk elképzelni az autóvilágot a genfi nemzetközi szalon nélkül, úgy a sportéletet is a hétvégi focimeccsek nélkül.

Az írás megjelent a Magyar7 2020/9. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.