2018. október 28., 11:12

Magyar gyökerekkel a világ legkeményebb ligájában

Az Amerikai Egyesült Államok legnépszerűbb sportága az amerikaifutball, a legrangosabb liga pedig NFL (National Football League) néven működik lassan száz éve. Ennyi idő alatt több magyar ősökkel rendelkező legenda is született az NFL-ben. A 2018-as idénytől a Chicago Bears vezetőedzője a szintén magyar felmenőkkel bíró Matt Nagy.

NFL 2018 döntő
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: TASR/AP

Az NFL-ben a magyar származásúak meghatározó szerepet játszottak a kezdetek óta, és a harminckét csapatból többnél a legendák közt tartják számon őket. A New Jersey-ben született Matt Nagy az első idényét tölti vezetőedzőként az NFL-ben, de már tíz év tapasztalat áll mögötte, ami a ligában eltöltött időt illeti.

A Delaware Egyetem egykori irányítója sosem futott be nagy karriert, hiszen egy csapat sem draftolta, ezért az arénafutball világa felé vette az irányt. 2002-től 2008-ig hat szezont húzott le az AFL négy különböző alakulatánál, majd 2008-ban a Philadelphia Eagleshöz került gyakornokedzőként.

Fokozatosan lépegetett előre a ranglétrán szinte minden újabb idénnyel, segédedző, majd a támadócsapat minőségellenőri edzője lett. 2013-ban a Kansas City Chiefshez szerződött, ahol először az irányítók edzője volt, 2016-2017-ben pedig már támadókoordinátor. Ahogy Philadelphiában, úgy Kansas Cityben is Andy Reid keze alatt dolgozott, és a Chiefs vezetőedzője végig elégedett volt vele, fantáziát látott benne.

Miután a Chiefs kiesett a rájátszásból, és a Chicago Bears elbocsátotta a három év alatt kiábrándító teljesítményt és mutatókat produkáló John Fox vezetőedzőt, 2018. január 8-án a helyére szerződtette a negyvenéves Nagyot. Az eddigi mérlege a Bearsnek 3 győzelem és 3 vereség, viszont láthatóan tart valamerre az együttes.

Matt Nagy épp annál a klubnál edzősködik, amely már a kezdetektől tagja volt a ligának, és a legnagyobb alakja George Stanley Halas, akit egyes források cseh, más források pedig magyar származásúként jellemeznek. Halas ősei az Osztrák-Magyar Monarchiából emigráltak, történetesen a csehországi Plzeň, de a család szerint voltak magyar őseik. Halast az NFL atyjának is nevezik, a Chicago Bearsnek pedig irányítója, vezetőedzője és tulajdonosa volt egyszerre, és a mai napig a Halas család kezében van a klub. Hat bajnoki címet szerzett a csapattal, az elsőt 1921-ben, amikor játékos, edző és tulajdonos volt egy személyben. A csapat mezén látható GSH szintén a legendára emlékeztet. A klub a 7-es számú mezt természetesen visszavonultatta.

Don Shula jobbra
Don Shula jobbra

Don Shula nyolcvannyolc éves, és a Miami Dolphins élő legendája. Az Erie-tó partján, egy faluban született magyar szülőktől – Süle az eredeti név –, akik gyerekként érkeztek az Államokba. Shula védőjátékos volt, és a közeli Cleveland Browns draftolta 1951-ben. Két idény után Baltimore-ba került, innen egy szezon erejéig Washingtonba, 1957-ben. 1960-ban már a Detroit Lions védekező koordinátora, 1963-től pedig a Baltimore Colts vezetőedzője. A Coltsszal 68-ban megnyerte az NFL-t, 64-ban már egy döntőt elvesztett, de a Super Bowl III-at nem sikerült. 1970-ben a Miami Dolphinshoz vezetett az útja, és egészen 1995-ig irányította a floridai alakulatot. 1972-ben máig egyetlen csapatként veretlenül nyerték meg a bajnokságot, 14 alapszakasz-győzelem után a 3 rájátszásmeccset is behúzták, majd 1973-ben a második Super Bowlnak ünnepelhettek. Ezután még kétszer vereséget szenvedtek a döntőben, pedig ekkor már Dan Marino volt a QB. Az NFL legeredményesebb edzőinek listáján 347 győzelemmel ő áll az élen Halas előtt. Shula két fia, Dave és Mike is a foci felé vették az irányt, mindkettőből edző lett, egészen az NFL-ig jutottak.

A Shulához hasonlóan ohiói Larry Csonka hetvenegy éves, és szintén a Miami Dolphinsban vált élő legendává. A Syracuse Egyetemről 1968-ban draftolta a Miami, ahol Shula irányítása alatt a fullback mindkét alkalommal tagja volt a Super Bowlt nyerő csapatnak, sőt, a másodiknál a döntő MVP-jének, vagyis legjobbjának választották. 1975-ben tett egy kis kitérőt a rövid ideig működő World Football League-be, majd 1976 és 1978 között a New York Giantsben játszott, végül 1979-ben a Dolphinsben fejezte be a pályafutását. A Miami három visszavonultatott meze közül Csonka 39-ese az egyik.

A hetvenöt éves Joe Namath a New York Jets élő legendája. A Pennsylvaniában született Namath nagyapja még a Németh nevet viselte, az édesapja viszont már nem, anyai ágon pedig Juhász. Az irányító az Alabama Crimson Tide színeiben három év alatt 29-4-es mutatóval bírt, majd 1965-ben a Jets draftolta, ahol 1976-ig játszott. A Super Bowlt épp a Coltsot irányító Don Shula orra elől halászták el az 1968-as szezon végén, és Namathet MVP-nek választották. A „Broadway Joe” gúnynévre keresztelt Namath reklámokban, filmekben szerepelt, imádta a csilloágást. 1977-ben a Los Angeles Ramsben zárta a pályafutását, de a Jets máig egyetlen Super Bowlját vele nyerte, és a 12-es mezét visszavonultatták.

A Gogolák fivérek, Károly és Péter Magyarországon születtek. Előbbi Charlie Gogolak néven lett ismert, a Vas megyei Rábahídvégen született. Tizenkét éves volt, amikor az 1956-os forradalom után az egész családdal együtt elhagyták az országot. Károly a Princeton Egyetemre járt, és első rúgójátékosként az első körben draftolták, méghozzá az előkelő hatodik helyről. A Washington Redskinsben 1966-tól 68-ig játszott, majd 1970-től három idényt a Patriotsban. A két évvel idősebb Péter Budapesten született, Amerikában Pete Gogolak néven futott be. A gyerekként a Ferencvárosban focizó fiú később az amerikaifutballt forradalmasította az európai fociban használatos rúgótechnikájának köszönhetően. A Cornell Egyetemről a Buffalo Bills szerződtette 1964-ben, itt két idényt húzott le, majd a Giantsben játszott 1974-ig.

Lou Groza ugyancsak Ohióban született 1924-ben. A szülei Erdélyből emigráltak az USA-ba, az anyja magyar, az apja viszont román volt. Groza az Ohio Egyetemre járt, nem draftolták, és a teljes pályafutását a Cleveland Brownsban töltötte 1946-tól 1967-ig, csak az 1960-as idényt hagyta ki sérülés miatt, sőt, lényegében visszavonult. Nyolc bajnoki címet szerzett huszonegy idény alatt a támadófalban, illetve rúgóként is bevethető Groza. 46-os és 76-os számmal játszott, utóbbit vonultatták vissza a 2000-ben elhunyt legenda esetében.

Még többeket kiemelhetnénk, például Jack Rudnayt, aki persze Ohióban született, és a Kansas City Chiefsszel nyert Super Bowlt centerként. Joe Theismann osztrák apától és magyar anyától született New Jersey-ben, és a Washington Redskinsszel lett bajnok 1983-ban épp Shuláék ellen. A quarterbacket a Redskins egyik legnagyob alakjaként tartják nyilván. Az utóbbi években a temesvári, 1986-os születésű, meseszerű történettel rendelkező Meskó Zoltánról lehetett a legtöbbet hallanai. Meskó 1997-ben költözött a családjával Amerikába, miután kisorsolták őket a vízumlottón (zöldkártya lottó). Először New Yorkban, később Ohióban éltek. Meskó a fociért és Gheorghe Hagiért rajongott. A Michigan Egyetemről draftolta a New England Patriots, ahol 2010-től három évet töltött, a második végén döntőzött, de kikaptak a Giantstől. 2013-ban a Pittsburgh Steelershöz került, ahonnan szezon közben távozott a Cincinnati Bengalshoz, de azóta sem kapott új szerződést sehol. Meskó közel maradt a focihoz, üzlettársával biztonságosabb sisakokat terveznek a játékosoknak.

NFL 2018 döntő
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.