2019. augusztus 31., 17:08

Kínán a kosaras világ szeme

Miközben Szlovákia éppen elbukott a 2021-es kosárlabda-Európa-bajnokság előselejtezőjében, addig a világ legjobbjai a kínai világbajnokságra készülnek. Az augusztus utolsó napján kezdődő tornán harminckét válogatott küzd egymás ellen, a végső győzelemre természetesen az amerikaiak a legesélyesebbek. Meg tudják szorongatni az ellenfelek?

Kosár VB 2019, kosárlabda
Galéria
+3 kép a galériában

A szlovák férfiak augusztusban selejtezőztek a két év múlva esedékes Eb-re. Négy meccsből kettőt megnyertek, kettőt elveszítettek, ezzel a románok mögött, de a ciprusiak előtt végeztek a csoportjukban. Romániát sem itthon, sem idegenben nem sikerült legyőzni, ezzel véget ért a sorozat a szlovákok számára, és másfél évig valódi tétmérkőzés nélküli időszak vár rájuk. Tegyük hozzá, hogy az előselejtező első szakaszában is 1:3-as mérleggel zártak Macedónia és Svájc mögött. A magyarok eközben ott vannak Európa legjobb harminckettője között, és várhatják a jövő februári selejtezőt.

A világ elitjére augusztus 31. és szeptember 15. között vár a tizennyolcadik világbajnokság Kínában. Az előző vb óta öt év telt el, ami azt jelenti, hogy a FIBA (Nemzetközi Kosárlabda-szövetség) egy évvel kitolta a torna időpontját, hogy ezentúl ne ütközzön a labdarúgó-világbajnokságokkal. A világ második legnépszerűbb sportja ezzel nagyobb teret kaphat a médiában és a nézők körében, nem szólva arról, hogy a 2014-es spanyolországi vébé után 24-ről 32-re emelték a résztvevők számát. A huszonnégyes rendszer három tornát ért meg, a kosárlabda pedig egyre nagyobb népszerűségnek örvend a világ legnépesebb földrészén, Ázsiában is, úgyhogy Kína után a 2023-as eseményt ismét ázsiaiak rendezik, a Fülöp-szigetek Japánnal és Indonéziával. A mostani tornát nyolc városban rendezik, Peking mellett Sanghajban, Nankingban, Vuhanban, Tungkuanban, Kantonban, Sencsenben és Fosanban, vagyis óriási metropoliszok hatalmas csarnokaiban.

A mezőnyt 12 európai, 7 amerikai, 5 afrikai, valamint 8 ázsiai és óceániai válogatott alkotja. A legnagyobb hiányzó a 2017-es Európa-bajnok Szlovénia, amely elsősorban a selejtezők különös időpontjainak köszönheti a távolmaradását. A sztárjai nélkül a szlovén csapat a csoportja hatodik, utolsó helyén végzett 3:9-es aránnyal. Persze elgondolkodtató, hogy a spanyolok, a törökök vagy a montenegróiak mégis hogyan jutottak ki. A világranglista első tízéből a hetedik Szlovénia és a kilencedik Horvátország hiányzik a vébéről, míg az első USA és a tizenkettedik Brazília az eddigi összes tornára kvalifikálta magát. A magyarok az utolsó körig harcban voltak, bár reálisan nézve kevés esélyük volt az utolsó előtti fordulóban idegenben legyőzni az olaszokat. Litvánia, Olaszország és Lengyelország mögött végzett Magyarország 6:6-os mérleggel, megelőzve Horvátországot és Hollandiát. Ivkovics Sztojan irányításával még önmaga számára is meglepő eredményt ért el a válogatott, amire lehet építeni.

A 32 csapat nyolc négyes csoportban harcol az első körben, ahonnan az első kettő a legjobb tizenhat közé kerül, újabb csoportkörbe, ahogy a 17–32. helyezettekre is újabb két mérkőzés vár. A legjobb tizenhatba kerültek közül (I, J, K és L csoportok) az első két helyen végzettek továbbjutnak a negyeddöntőbe, ahol már az ismert kieséses rendszerben folytatódik a világbajnokság. Magyarán, az első nyolcban zárók összesen nyolc meccset játszanak.

Nézzük az esélyeket. Az A csoportból elméletileg Lengyelországnak és Venezuelának kellene továbbjutnia, de szintén ide sorsolták Kínát, amelyben jobban bíznak a fogadóirodák. A B-ből a még mindig a 39 éves Luis Scolával felálló argentinok, illetve a hazai ligára építő oroszok mehetnek tovább, kérdés, mire lesznek képesek a kiszámíthatatlan nigériaiak. A C jelű négyes egyértelmű favoritja Spanyolország, amelynek a névsorára rápillantva kapásból érmet osztanánk. A D-ben szerepelnek a szerbek és az olaszok.

Aleksandar Đorđević nem számíthat a Los Angeles Clipperstől a Virtus Bolognába – vagyis a csapatába – igazoló Miloš Teodosićra, aki lábsérülés miatt lemarad a vb-ről. Az irányító nélkül is éremesélyes a csapat, sőt, egyesek szerint az aranyra is pályázhatnak. Ha az olaszok negyeddöntőzni akarnak, a spanyolok és a szerbek közül az egyiket le kell győzniük.

Az E csoport és a torna legnagyobb favoritja az Egyesült Államok. A csapatot a San Antonio Spurs elnöke-vezetőedzője, Gregg Popovich irányítja. Az ötszörös NBA-bajnok trénernek már korábban nemet mondtak a csillagok, és míg öt éve Curry, Thompson, Harden és Irving voltak a húzónevek, addig 2019-ben nem akad egy igazán nagy név sem. Épp ezért a kétszeres címvédő nehezebb útra számíthat, ennek ellenére az USA a torna legnagyobb esélyese. A csoportból a törökök léphetnek tovább velük, míg a Tomáš Satoranskýval, de Jan Veselý nélkül felálló Csehország a harmadik helyen végezhet a csoportban. Az önálló Csehország debütál a világbajnokságon. Az F négyeséből a görögök ugyancsak éremesélyesek, az Antetokounmpo fivérek, Giannis és Thanasis – utóbbi ősztől szintén a Milwaukee-t erősíti – Bourousisszal együtt legalább a negyeddöntőig vezethetik a csapatot. A G csoport első helyére a franciák pályáznak, akiket sokan az elődöntőbe várnak, míg a németek a legjobb tizenhatig menetelhetnek. A H jelű hatost pedig sokan a legkiegyenlítettebbnek tartják. Litvániát és Ausztráliát Kanada ütheti el már az első csoportkörben, de a baltiakat a negyeddöntőbe várja a többség.

A fogadóirodák szerint Amerika győzelme alig ér 1,3–1,4-es szorzót. Szerbia, Spanyolország, Görögország még 15-ös odds alatt vannak, a franciák már 25-szörös, az ausztrálok 35-szörös, az argentinok és a litvánok már 50-szeres összeget érnek. A csehek aranya valahol a 600-as szorzó körül mozog, Jordánia pedig ötezerszeres pénzt jelent.

Kosár VB 2019, kosárlabda
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.