2020. január 6., 06:54

Kanada a világbajnok az U20-asok közt

A csehországi U20-as jégkorong-világbajnokság vasárnap esti döntőjében Kanada kétgólos hátrányból fordítva végül 4-3-ra legyőzte Oroszországot. A mindent eldöntő negyedik gól az 57. percben esett, amelyet Akil Thomas jegyzett. A bronzérmeket a svédek nyakába akasztották, miután felülmúlták az örök rivális finneket.

Fotó: iihf.com

A 2020-as U20-as jégkorong-világbajnokság – amelyet hagyományosan december 26. és január 5. között rendeznek – otthonául Ostrava és Třinec szolgált. A szombati elődöntőkben a csoportkörből egyedüli veretlenként továbbjutó svédek hosszabbításban (4-5) szenvedtek vereséget a két fiaskóval továbblépő oroszoktól, míg a kanadaiak 5-0-ra lemosták a címvédő finneket. Vasárnapra három összecsapás maradt.

A bennmaradésrt a kazahok és a németek viaskodtak egymással a mindent eldöntő harmadik mérkőzésen. Az elsőn 4-0-s német, a másodikon 4-1-es kazah győzelem született. Németország 6-0-s sikerrel kiharcolta a részvételt a 2021-es vébén, Kazahsztán a divízió I/A-ban folytatja. A bronzmeccsen Svédország – hasonlóan a csoportkörben, igaz, akkor hosszabbításban – 3-2-re nyert az északi derbin Finnország ellen.

Az ostravai fináléban az a Kanada játszott, amely épp Oroszországtól szenvedte el egyetlen vereségét a B csoportban – az a 6-0-s pofon nagyon fájhatott az észak-amerikaiaknak. A telt ház előtt játszott döntő első harmada gól nélküli döntetlennel zárult. A második közepén az oroszok Alekszandrov találatával nyitottak, erre válaszolt két perccel később Cozens. A csapatkapitány Gyenyiszenko góljával újabb három perc elteltével ismét elléptek az oroszok. Az igazi izgalmakat a záró harmad tartogatta.

A 49. és az 57. perc között négy gól esett, ezek közül az elsőt az európaiak szerezték, vagyis 3-1-re vezettek az oroszok. Ezután a kanadaiak megrázták magukat, néhány perc leforgása alatt egyenlítettek – az orosz gólra 34 másodperc után feleltek egy szerencsés találattal, majd emberelőnyből egalizáltak –, és a barbadosi-kanadai Thomas gyorsaságát kihasználva 4-3-ra fordítottak. Kanada kétszer játszott Oroszországgal a világbajnokságon, de csak egyszer vezetett, viszont a lehető legjobbkor.

Kanada tizennyolcadszor lett junior világbajnok, két év után nyert ismét aranyat. Az oroszok tizenhárom aranynál tartanak, ebből nyolcat a Szovjetnuió, egyet a Független Államok Közössége zászlaja alatt szereztek.

Szlovákia a nyolcadik helyen zárt a csehországi vébén, ahogy tavaly is. A kanadai ponttáblázat élén a svéd Samuel Fagemo végzett 13 (8+5) ponttal, a torna legértékesebb játékosának (MVP) a kanadai Alexis Lafrenière-t választották. A 2021-es világbajnokságnak a kanadai Edmonton és Red Deer adnak otthont.

A magyar U20-asok decemberben pontveszteség nélkül megnyerték a kijevi divízió I/B csoportos világbajnokságot, ami azt jelenti, hogy a 2021-es tornán, amelyet persze 2020 decemberében rendeznek, a lettek, fehéroroszok, norvégok és dánok mellett a kazahokkal is megmérkőznek majd.

U20-as világbajnoki döntő: Ostrava, 8693 néző
Kanada-Oroszország 4-3 (0-0, 1-2, 3-1).
Gólok: 32. Cozens (Veleno, Lafrenière), 50. McMichael (Addison, Byram), 52. Hayton (Addison, Lafrenière), 57. Thomas (McMichael, Addison) – 30. Alekszandrov (Zamula, Gyenyiszenko), 35. Gyenyiszenko (Romanov, Szokolov), 49. Szorkin (Kruglov, Rtiscsev).
A világbajnokság végeredménye: 1. Kanada 2. Oroszország 3. Svédország 4. Finnország 5. Svájc 6. USA 7. Csehország 8. Szlovákia 9. Németország 10. Kazahsztán