Jégkorong-vb magyar részvétellel
A jégkorong szerelmesei Tamperére és Rigára figyelnek (az NHL rájátszása mellett), kezdődik a világbajnokság. A tizenhat válogatott között a szlovák mellett ott van a magyar is, amelynek mi más lehetne a célja, mint a tisztes helytállás, illetve a bennmaradás kiharcolása. Sikerül? A május 12-e és 28-a között zajló tornán Magyarország a tamperei A csoportban szerepel, a nyolcas utolsó helyezettje kiesik.
Április 5-én, Miskolcon játszotta első felkészülési mérkőzését az amerikai Kevin Constantine alakulata. Az ellenfél Ukrajna volt, az a gárda, amely a divízió I/B világbajnokságra készült fel éppen, a végeredmény viszont gól nélküli döntetlen lett, a szétlövésekben pedig a magyarok maradtak alul. Másnap ismét Miskolcon küzdött meg egymással a két válogatott, és hiába lőtt jóval többször a kapura a hazai csapat, az 1–4-es vereséget nehéz volt kimagyarázni.
Április 14-én folytatódott a felkészülés, a helyszín ezúttal is a Miskolci Jégcsarnok volt, az ellenfél pedig Japán.
Magyarország 5–2-re nyert, és utólag kiderült, hogy a tíz találkozóból ez volt az egyetlen magyar győzelemmel véget érő összecsapás. A másnapi visszavágó egészen más eredményt hozott, a szintén a divízió I/B világbajnokságra összpontosító ázsiaiak 0–3-ra diadalmaskodtak, azóta pedig megnyerték a tallinni vb-t is, történetesen az ukránok végeztek a második helyen, vagyis, ha a magyar válogatott búcsúzik az elittől a finnországi tornán, jövőre a divízió I/A világbajnokságon a japán gárdával biztosan találkozik.
Április 20-án erősebb csapat várt a magyarokra, Tychyben a lengyel válogatott. A divízió I/A-ban szereplő hazaiak az első mérkőzésen 4–2-re győztek, majd a második meccsen, amelyet másnap Bytomban játszottak le, megint a lengyelek bizonyultak jobbnak, ekkor 3–2-re nyertek. A magyar csapat az Egyesült Királyság felé vette az irányt, és április 25-én Milton Keynesben összecsapott a britekkel. A végeredmény: 7–4. Kik ezek a britek? Tavaly még az elitben harcoltak, egy pontot szereztek a tamperei csoportban, ezzel a tizenhatodik helyen zártak, magyarán az addigi legerősebb ellenfél, és 26-án Nottinghamben is bizonyították, jól felkészültek a divízió I/A világbajnokságra, mert 3–2-re legyőzték a magyarokat.
A vb azóta lezajlott, május 5-én befejeződött, a nottinghami tornát Nagy-Britannia nyerte meg 14 ponttal, megelőzve a 13 pontos Lengyelországot,
amely meglepetést okozott, hiszen tavaly még a divízió I/B-ben játszott, onnan lépett feljebb, míg a tavaly az elit mezőnyben szereplő Olaszország 9 ponttal a harmadik helyen végzett. További sorrend: 4. Dél-Korea 6 pont, 5. Románia 3 pont, 6. Litvánia 0 pont. A britek és a lengyelek feljutottak a legjobbak közé, és készülhetnek a 2024-es prágai és ostravai világbajnokságra, a litvánok pedig egy csoporttal visszaestek.
Az utolsó két mérkőzést ismét hazai pályán, Szlovénia ellen vívta a magyar jégkorong-válogatott. Május 3-án úgymond „felavatták” a budapesti MVM Dome-ot, az első hokimeccsen, zárt kapuk mögött, könnyed 0–4-es szlovén siker született. A kapura lövések száma 27-41 volt, az elitben szintén újoncnak számító vendégek jobbak voltak. A 4-ei találkozót, a visszavágót 7363 néző látta a helyszínen.
A magyarok szereztek vezetést Vincze Péter találatával, de alig egy perc múlva jött az egyenlítés, és a 18. percben már 1–2 volt oda.
A 35. percben Galló Vilmos egalizált, és a második harmadot hozta a magyar válogatott. Az 58. és az 59. percben a szlovénok két gólt lőttek, 2–4-re nyertek, a magyar csapat talán elmozdult a holtpontról, kérdés, mit nyújt majd a csapat Tamperében. Május 5-én a válogatott szakmai stábja elköszönt a Hydro Fehérvár AV19 két támadójától, Németh Kristóftól és Mihály Ákostól. Ezzel huszonhét játékos folytatta a felkészülést a tornára, vagyis ketten még kikerülnek a keretből a vb rajtja előtt, egy hátvéd és egy csatár.
Kevin Constantine szövetségi kapitány három kapussal, kilenc védővel és tizenhárom csatárral számol a világbajnokságon, Hári János, Galló Vilmos, Bartalis István vagy Sebők Balázs szinte biztosan utaznak majd Finnországba, és elsősorban ők lehetnek a csapat húzóemberei. Magyarország május 13-án Dánia ellen kezdi meg a hét mérkőzésből álló csoportküzdelmeit az A jelű nyolcasban. Május 14-én az Amerikai Egyesült Államok, 16-án Franciaország, 18-án Svédország, 19-én Finnország, 21-én Németország, 22-én pedig Ausztria vár a magyar válogatottra. A fogadóirodák szerint a világbajnokság tizenhat csapata közül a magyar a leggyengébb, a szlovénokat is erősebbnek vélik, a csoportban az osztrákok ellen dőlhet el minden.
A 2009-es svájci és a 2016-os orosz rendezésű vb-n is elsőre búcsúzott a legjobbak mezőnyétől a magyar csapat, a jelenlegi keretet sokan jóval gyengébbnek tartják a két korábbinál.
A 2023-as tornáról hiányzik Oroszország és Fehéroroszország, és jelen állás szerint a jövő évi világbajnokságon sem számolnak velük. Az idei vb eredeti helyszíne Szentpétervár volt, de tavaly áprilisban elvették az oroszoktól a rendezés jogát. A Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) a 2021-es és a 2022-es helyszíneket, Rigát és Tamperét jelölte ki új házigazdáknak. Az utóbbi három vb-n Finnország és Kanada játszotta a döntőket, 2019-ben és 2022-ben az előbbi, 2021-ben az utóbbi győzedelmeskedett.
A fogadóirodák ezúttal is a finnekben és a kanadaiakban bíznak, a harmadik helyre a svédeket várják, a negyedikre pedig a cseheket. A szlovákokat a nyolcadik helyre rangsorolják, és jó esély van arra, hogy az idei világbajnokságon is az ismerős nyolcas (finnek, amerikaiak, svédek, németek, valamint kanadaiak, csehek, svájciak, szlovákok) alkossa a negyeddöntők párosításait.
Megjelent a Magyar7 hetilap 19. számában.