Ismét szurkolhatunk a magyar lányoknak a női röplabda-Eb-n
A magyar és a szlovák válogatott részvételével zajlik a női röplabda-Európa-bajnokság, amelynek Belgium, Észtország, Németország és Olaszország ad otthont. A magyarok Gentben, a szlovákok Tallinnban szállnak harcba az augusztus 15-étől szeptember 3-áig tartó kontinenstornán. A legnagyobb esélyesek a végső győzelemre? A címvédő olaszok, illetve a szerbek, lengyelek, törökök.
Legjobb játékosa nélkül vág neki az idei női röplabda-Európa-bajnokságnak a magyar válogatott. Szakmáry Gréta tavasszal jelentette be, hogy többet nem lép pályára a nemzeti csapatban, és legfeljebb két további idényben gondolkodik klubszinten. Ahhoz, hogy a legmagasabb szinten űzhesse a röplabdát, szüksége van a nyári pihenésre. A harmincegy éves 126-szoros válogatott ütőjátékos négy kontinensviadalon vett részt, az elmúlt idényt az olasz élvonalbeli Cuneo alakulatánál töltötte, a következőt pedig a szintén olasz Novarában kezdi meg. A március végén kinevezett új szövetségi kapitány, az olasz Alessandro Chiappini – aki a lengyel bajnok ŁKS Łódz trénere is egyben – tizennégy játékossal vágott neki a felkészülésnek, viszont a rengeteg mérkőzés közül csak egyet nyertek meg, a románok ellenit, a szlovákoktól háromszor, a csehektől és a hollandoktól kétszer-kétszer, a románoktól egyszer szenvedtek vereséget.
A magyar válogatott a szlovéniai Mariborban zárja a felkészülési időszakot, 13-án az Azerbajdzsán elleni összecsapással fejezi be az edzőtáborozást, majd Ljubljanából Belgiumba, a csoportmérkőzések helyszínére repül a gárda. Kik lehetnek a csapat erősségei?
Németh Anett, aki az olasz Pinerolóban játszik, Kiss Gréta, aki a német Potsdamban szerepel, a keretből azonban tizenegyen a magyar bajnokságban játszanak, és a genti csoportban is a magyar lányok számítanak a legkevésbé esélyesnek. A hatosból négyen jutnak tovább a nyolcaddöntőbe, ehhez le kellene győzni a házigazda Belgiumot, a világ egyik legjobb csapatát, a 2018-as és 2022-es világbajnok, háromszoros Európa-bajnok Szerbiát, az idei Nemzetek Ligáján remeklő, végül harmadik helyen záró és a fogadóirodák által favorizált Lengyelországot, az idei Arany Európa-liga-győztes Ukrajnát, valamint Chiappini korábbi alakulatát, Szlovéniát, legalábbis kettőt közülük. Magyarország sorozatban ötödször vesz részt Európa-bajnokságon, 2021-ben a tizenhatodik helyen végzett, a nyolcaddöntőben a későbbi ezüstérmes Szerbiától esett ki (3-0).
A harmincharmadik Eb-nek nyolc város ad otthont. Az A csoport küzdelmei Gentben, a B csoporté Veronában (egy meccs a Veronai Arénában, vagyis az anfiteátrumban), Monzában (augusztus 16-19.) és Torinóban (augusztus 21-23.), a C jelű hatosé Düsseldorfban, a D csoporté pedig Tallinnban zajlanak majd.
A kieséses szakasz Brüsszelben (AC-ág) és Firenzében (BD-ág) folytatódik, az elődöntőket és a két helyosztót pedig Brüsszelben játsszák le. A dobogósok kijutnak a 2025-ös világbajnokságra. A szlovák lányok a tallinni D csoportban a finnekkel (17.), hollandokkal (18.), spanyolokkal (19.), franciákkal (21.) és az észtekkel (22.) találkoznak.
Ki nyerheti meg az Európa-bajnokságot? A torna legnagyobb esélyesei között szerepelnek a szerbek, akik az utolsó hat Eb-n mindig a legjobb négyben végeztek, a címvédő olaszok, a Nemzetek Ligája-győztes törökök, akik a világranglistát is vezetik, azok a lengyelek, akik az idei Nemzetek Ligájában a törökök és a kínaiak mögött a harmadik helyen zártak, de odaérhetnek a legjobb négybe a franciák vagy a hollandok is – az ágak kialakítása miatt elég nagy eséllyel. Azt is érdemes kiemelni, hogy szeptemberben tizenegy Eb-résztvevőre olimpiai kvalifikációs torna vár, ahonnan hatan (a három csoport első és második helyezettjei) kijutnak a 2024-es párizsi olimpiára, míg a fennmaradó öt helyről a világranglista dönt majd jövőre, a franciák pedig házigazdaként részt vehetnek a játékokon.
Augusztus 17. (20.00): Belgium
Augusztus 19. (17.00): Ukrajna
Augusztus 20. (17.00): Lengyelország
Augusztus 22. (17.00): Szlovénia
Augusztus 23. (20.00): Szerbia