2018. november 13., 10:41

Ismét a legjobbak közt a női kézisek az európai kupákban

A 2018-2019-es idényben hat magyar együttes indult az európai kupákban, míg a szlovák női csapatok közül csak a nagymihályiak vágtak neki az EHF-kupának. A november végén kezdődő Európa-bajnokság előtt már csak egy fordulót játszanak az egyes sorozatokban, a folytatásra pedig az új évben kerül sor.

FTC-Vipers női kézilabda BL
Fotó: MTI/Czagány Balázs

A legrangosabb európai kupasorozatban, a női Bajnokok Ligájában az utóbbi két szezon győztese, a Győri Audi ETO KC már a negyedik forduló után behúzta a továbbjutást, és egyedüliként a tizenhat csapatos csoportkörben veretlenül várta az ötödik kört. Danyi Gábor alakulata a Krim Ljubljana otthonába látogatott a hétvégén, és 23-32-es győzelmet aratott. A két legeredményesebb játékos a brazil Eduarda Amorim volt 7, illetve a hollnad Nycke Groot 6 góllal. Az ETO az ötödik meccsén is harmincál több gólt szerzett. A négyszeres BL-győztes ezzel a C csoport elsőjeként lépett a középdöntőbe. A szlovénok a vereség ellenére szintén továbbjutottak a négyesből, a 10 pontos győriek mögött 5 ponttal állnak, míg a továbbjutást érő harmadik helyért a Podravka Koprivnica (3 pont) és a Thüringer HC (2 pont) harcolnak az utolsó fordulóban. Görbiczék november 17-én a horvátokat, a németek a Krimet fogadják.

A D csoportban szereplő FTC-Rail Cargo Hungaria a CSM București csapatával mérkőzött a hétvégén, és az érdi összecsapáson 28-34-es sima vereséget szenvedett Neaguéktól. Elek Gábor együttesében Háfra Noémi és Nerea Pena voltak a legeredményesebbek 6-6 találattal, míg a románoknál természetesen Cristina Neagu, aki 10 gólt lőtt. A Fradi a Győrhöz hasonlóan veretlen a magyar bajnokságban kilenc forduló után – az első rangadóra január 2-án kerül sor, Győrben –, de a BL-ben kétszer is kikapott, mindkétszer a jóval esélyesebb bukarestiektől. A vereség ellenére Kovacsicsék továbbléptek. A Bukarest 6 ponttal áll az élen, a Ferencváros szintén 6 pontos, a norvég Vipers Kristiansand 5 pontot szerzett, míg az SG BBM Bietigheim 3-at, és az EHF-kupa csoportkörében folytathatják a németek.

Az A csoportból a Metz, a Budućnost és az Odense jutottak tovább, a B-ből pedig az Ambros Martín által irányított Rosztov, valamint a Brest és a Koppenhága hármasa. A Larvik és a Sävehof az EHF-kupában folytatják. Az A és a B csoport, illetve a C és a D első három helyezettjei a középdöntőben harcolnak majd tovább, vagyis a két magyar klub 2019-ben mindenképpen találkozik egymással a Bajnokok Ligájában is. A negyeddöntőben nem futhatnak össze, legfeljebb a májusi budapesti négyes döntőben.

Az EHF-kupa küzdelmei szeptemberben kezdődtek, és a szlovák IUVENTA Michalovce egyetlen szlovák női alakulatként a második számú európai kupasorozatban mérettetett meg. A sorozatban nyolc bajnoki címet szerző Nagymihály az első fordulóban a holland VOC Amsterdamot ejtette ki 37-24-es és 30-26-os győzelmekkel. A holland bajnok után a 11-szeres szlovák és 8-szoros WHIL-győztes (MOL Liga) keletiek a második körben a Nykøbing Falster Håndboldklubbal kerültek össze. A dán bajnokság elmúlt idényének hatodikjával a válogatottakkal, Fiľková-Trehubovával, Habánkovával és Wollingerovával felálló szlovákok nem bírtak el, először 29-26-os, majd 29-22-es vereséget szenvedtek, és kiestek az EHF-kupából.

A magyar csapatok közül az első fordulóban a Vác lépett pályára, és a Maccabi Arazim Ramat Gan együttesét oda-vissza verte 39-27-re és 45-27-re. A GVM Europe-Vác a második körben a Siófok KC-vel találkozott. A váci meccsen 22-35-ös balatoni siker született, a siófoki visszavágón pedig 32-26-ra győztek Nze Minkoék.

A nemzetközi kerettel bíró siófokiak mellett a Dunaújvárosi KKA is továbbjutott a svájci SPONO Eaglest kiejtve kettős győzelemmel (35-21 és 43-14). A harmadik körre csatlakozott a címvédő SCM Craiova, illetve az Érd NK is. A hétvégi első mérkőzések után elmondható, hogy egyik magyar csapat sem áll túl jól. Az érdiek ugyan 29-28-ra nyertek a Heidi Løkével, Juhász Gabriellával és a szlovák válogatott Simona Szarkovával felálló Storhamar HE ellen, de a november 18-i visszavágóra soványka előnynek tűnik az egy gól.

A Siófok a szintén a harmadik körben kezdő HC Lada otthonában játszott, és 30-26-os vereséget szenvdett Togliattiban. A Dunaújvárosi Kohász KA ugyancsak kiemelt csapattal találkozott, méghozzá a Super Amara Bera Berát, és 18-26-os pofont kapott hazai pályán a spanyol bajnoktól. A kiemeltként csak a harmadik fordulóban csatlakozó érdiek állnak a legjobban, de előfordulhat, hogy a három magyar közül egy sem jut be a tizenhatos csoportkörbe, amelynek mérkőzéseit már jövére játsszák.

A harmadik számú európai kupasorozatban, a Challenge-kupában (az egykori City-kupa utódjában) nem indulnak magyarok, és még csak az első fordulónál tartanak.