2025. május 24., 09:40

Így lettek az oroszok a legjobbak, miközben a koronghoz sem érhettek

A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) döntéshozói valószínűleg elfelejtették, hogy a sportban nem elég csak jelen lenni egy ranglistán – játszani is kellene. Mert bár az orosz válogatott évek óta egy korongot sem ütött világeseményen, mégis sikeresen kúszik fel a ranglétra legfelső fokára – köszönhetően egy abszurd, valóságot tagadó szabályrendszernek.A 2025-ös világbajnokság negyeddöntői után eljutottunk odáig, hogy Oroszország papíron a világ legjobbja, miközben se meze, se játékosa nincs a pályán.

orosz hoki
Fotó: TASR

A helyzet groteszk. Az IIHF döntése értelmében az Ukrajna elleni orosz invázió után kizárták Oroszországot (és Fehéroroszországot is) a nemzetközi tornákból. Ez eddig tény, bár a vélemények eltérőek, hogy erre mennyire volt szükség és vajon mennyire segít ez a háborúnak. Ami viszont egyáltalán nincs rendben, az az, hogy a kizárt csapat továbbra is automatikusan kapja a ranglistapontokat, mintha részt venne a tornákon, és elérne bizonyos helyezéseket – pusztán azon az alapon, hogy a kizárás előtti pillanatban hányadik volt a tabellán.

A kanadaiak kiesésével az idei vb-n egyértelművé vált, a világranglista élén Oroszország fog állni, mert az elmúlt években több furcsa eredmény született a tornákon, ami az oroszokat folyamatosan előrébb juttatta, miközben nem is játszottak.

Ez olyan, mintha egy eltiltott sportoló évről évre megkapná az olimpiai aranyérmet, mert az utolsó versenyén jól teljesített. Mintha egy csapat, amelyik nem utazik el a világbajnokságra, automatikusan a döntőbe kerülne, „mert amúgy is ott lenne”. Mi ez, ha nem sport paródiája?

Ráadásul az IIHF saját rendszerét is nevetségessé teszi. A világranglista ugyanis nem csupán statisztikai érdekesség – ez alapján dől el a világbajnokságok és az olimpiai tornák csoportbeosztása, az erőviszonyok mesterséges felrajzolása pedig torzítja az egész mezőnyt. 

Milyen alapon kapott tehát Oroszország pontokat? Ha például a világbajnokság előtt harmadik helyen állt a ranglistán, akkor úgy számolták, mintha a tornán is harmadik lett volna.

Miért döntöttek így? A hivatalos magyarázat szerint az IIHF ezzel próbált előre gondolkodni: ha Oroszország visszatérhet, ne legyen túl nagy szakadék a többiekhez képest, és ne kelljen a C-csoportból visszakapaszkodniuk. De ez a gondolkodásmód nem előrelátás, hanem művi kíméletesség egy olyan ország irányába, amelyet a közösség saját döntésével száműzött a nemzetközi jégkorong vérkeringéséből.

A kérdés tehát nem az, hogy ez így igazságos-e – mert nyilvánvalóan nem az. A kérdés az, hogy hány éven át hagyja még magát az IIHF ilyen nevetséges és arcpirító rendszerbe kényszeríteni, és mikor meri végre kimondani: a pályán nem játszók nem kaphatnak pontokat.

A szövetségnek most van lehetősége változtatni. A végleges ranglista közzététele előtt még dönthetnek úgy, hogy felülvizsgálják azt gyakorlatot, amely az ő döntésüket teszi nevetségessé. Az ugyanis furcsa, ha a saját listájuk éllovasát már évek óta nem láthatjuk a legnagyobb tornájukon.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.