Huszonhat év után ismét negyedik hely
Az érem nem jött össze, negyedik helyen fejezte be a női kosárlabda-Európa-bajnokságot a magyar válogatott. A bronzért vívott csatában 82–68-ra nyertek a jóval erősebb franciák, ennek ellenére az olimpiai selejtezőn részt vehet a csapat. A ljubljanai döntőben Belgium 64–58-ra legyőzte Spanyolországot, első Európa-bajnoki címét szerezve meg ezzel.
Ki számított arra, hogy a szlovéniai és izraeli közös rendezésű női kosárlabda-Európa-bajnokságon éremért fog küzdeni a magyar válogatott? A csoportból továbbjut, esetleg a negyeddöntő meglesz, az is óriási eredmény, főleg úgy, ha sikerül az első hatban végezni, ami olimpiai selejtezőt ér, de máshogy alakult ez a torna.
Június 15-e, a harminckilencedik női kosárlabda-Európa-bajnokság első napja, és a ljubljanai Arena Stožicében lejátszott első mérkőzés, Szlovákia–Magyarország. A kontinenstorna egyik legesélytelenebb csapata, a szlovákok a harmadik negyedet megnyerték, a negyedikben viszont húsz ponttal kikaptak, a 67–89-es végeredmény ezért nem meglepő.
Székely Norbert alakulata másnap a szerbektől vereséget szenvedő törökökkel csapott össze. Az első három negyedet hozták Lelikék, de az utolsóban tízzel kikaptak, ami 68–69-es török győzelmet eredményezett. A címvédő szerbek este nagyon elpáholták a szlovákokat (90–52), 17-én szünnap volt, 18-án, a harmadik fordulóban viszont Kiss Virág 21 pontjának és 11 lepattanójának is köszönhetően 81–75-re felülmúlták a szerbeket, úgy, hogy csak a harmadik negyedet húzták be, azt azonban 27–11-re. A szlovákok az esti mérkőzésen minden negyedet megnyertek, és meglepetésre 66–80-nal búcsúztatták a törököket az Eb-ről, már a csoportkör után.
A két házigazda szintén hasonlóan járt. Szlovénia és Tel-Avivban Izrael is 0–3-as mérleget produkált, tizenötödik és tizenhatodik hellyel jutalmazták a két válogatottat. A Juraj Suja által irányított szlovákok a németekkel kerültek össze a negyeddöntőbe jutásért, és 79–69-es vereséggel köszöntek el a tornától, ezzel a tizenkettedik helyen rangsorolták őket a végső tabellán, ami sikernek tekinthető.
A magyarok gyengén kezdtek a csehek ellen, az első negyedben mindössze 7 pontot dobtak, az ellenfél néggyel többet. A második bizonyult döntőnek, 22–11-re hozták Goree-ék, a harmadik játékrészben plusz kettővel megtoldották, ennek ellenére az utolsóban ismét szoros volt az állás, és a végén néhány másodpercen múlt a továbbjutás, illetve a játékvezetők ténykedése is számított. Utólag persze könnyebb ítélkezni, a tény ettől még tény marad: a magyarok támadhattak, Dubei Debóra csapatkapitány beleállt a tempóba, és 62–61 volt az állás, a csehek még támadhattak, de kimaradt a lehetőség, Magyarország pedig az 1997-es hazai rendezésű Eb óta először bejutott a legjobb négybe.
A 24-i elődöntők első párharcát a spanyolok és a magyarok vívták. A találkozó után a spanyol szövetségi kapitány, Miguel Mendez a jó védekezést emelte ki, a második félidőben akadozott a játékuk, de Alba Torrens 27 pontot jegyzett, Casas pedig a védekezésben volt meghatározó. A magyarok nem játszottak rosszul, de a vége 69–60 lett, vagyis a négyszeres Európa-bajnok játszhatott a 2023-as fináléban.
A másik elődöntőben a belgák 67–63-ra felülmúlták azokat a franciákat, akik az utolsó öt Eb-n mindannyiszor ezüstérmet szereztek, most a bronzért harcolhattak a magyar lányok ellen. Az olimpiai selejtezőtornára az ötödik és a hatodik helyezett is kijutott. A csehek a németektől hosszabbításban szenvedtek vereséget, a szerbek pedig a montenegróiakat győzték le, a két vesztes gárda ezzel lemaradt a selejtezőről, a 25-én, az ötödik helyért lejátszott mérkőzésen Németország–Szerbia 62–78.
Székely Norbert szövetségi kapitány úgy fogalmazott a mérkőzés után, hogy nagyon jó tornát zártak, kicsit túlléptek a határaikon a lányok, és sikerült valóra váltani egy óriási álmot, ott lesznek az olimpiai selejtezőn, ahonnan szeretnének kijutni a párizsi játékokra. A magyar női kosárlabda-válogatott utoljára az 1991-es izraeli Eb-n szerzett bronzérmet, korábbról van két ezüstje (ötvenes évek), valamint öt bronzérme (három a nyolcvanas évekből). Olimpián egyszer, 1980-ban volt a csapat, világbajnokságon ötször, utoljára 1998-ban.
A döntőben a spanyolok a harminc-hetedik percig vezettek, ekkor beérték őket a belgák, majd izgalmas pillanatok következtek. A végeredmény 58–64, Belgium első Európa-bajnoki címét szerezte Ljubljanában, miközben összesen négy játékos dobta össze a belgák 64 pontját, Emma Meesseman 24-et vállalt magára. Egyedüli csapatként az Eb-n veretlenül (6–0) zárta a tornát. Belgium néhány év alatt felért a csúcsra.
Megjelent a Magyar7 2023/26. számában.