2023. június 30., 10:55

Huszonhat év után ismét negyedik hely

Az érem nem jött össze, negyedik helyen fejezte be a női kosárlabda-Európa-bajnokságot a magyar válogatott. A bronzért vívott csatában 82–68-ra nyertek a jóval erősebb franciák, ennek ellenére az olimpiai selejtezőn részt vehet a csapat. A ljubljanai döntőben Belgium 64–58-ra legyőzte Spanyolországot, első Európa-bajnoki címét szerezve meg ezzel.

kosárlabda eb
Fotó: MTI

Ki számított arra, hogy a szlovéniai és izraeli közös rendezésű női kosárlabda-Európa-bajnokságon éremért fog küzdeni a magyar válogatott? A csoportból továbbjut, esetleg a negyeddöntő meglesz, az is óriási eredmény, főleg úgy, ha sikerül az első hatban végezni, ami olimpiai selejtezőt ér, de máshogy alakult ez a torna.

A magyar lányok a ljubljanai D csoport élén végeztek, ami eleve a negyeddöntőbe repítette őket, nem kellett plusz egy meccset játszani a negyeddöntőbe jutásért, lehetett tippelni, ki lesz az ellenfél, a csehek vagy a görögök. De várjunk csak, menjünk vissza az elejére, a csoportküzdelmekhez.
kosárlabda
Fotó:  MTI
Szlovákok, törökök, szerbek

Június 15-e, a harminckilencedik női kosárlabda-Európa-bajnokság első napja, és a ljubljanai Arena Stožicében lejátszott első mérkőzés, Szlovákia–Magyarország. A kontinenstorna egyik legesélytelenebb csapata, a szlovákok a harmadik negyedet megnyerték, a negyedikben viszont húsz ponttal kikaptak, a 67–89-es végeredmény ezért nem meglepő.

Székely Norbert alakulata másnap a szerbektől vereséget szenvedő törökökkel csapott össze. Az első három negyedet hozták Lelikék, de az utolsóban tízzel kikaptak, ami 68–69-es török győzelmet eredményezett. A címvédő szerbek este nagyon elpáholták a szlovákokat (90–52), 17-én szünnap volt, 18-án, a harmadik fordulóban viszont Kiss Virág 21 pontjának és 11 lepattanójának is köszönhetően 81–75-re felülmúlták a szerbeket, úgy, hogy csak a harmadik negyedet húzták be, azt azonban 27–11-re. A szlovákok az esti mérkőzésen minden negyedet megnyertek, és meglepetésre 66–80-nal búcsúztatták a törököket az Eb-ről, már a csoportkör után.

A két házigazda szintén hasonlóan járt. Szlovénia és Tel-Avivban Izrael is 0–3-as mérleget produkált, tizenötödik és tizenhatodik hellyel jutalmazták a két válogatottat. A Juraj Suja által irányított szlovákok a németekkel kerültek össze a negyeddöntőbe jutásért, és 79–69-es vereséggel köszöntek el a tornától, ezzel a tizenkettedik helyen rangsorolták őket a végső tabellán, ami sikernek tekinthető.

A magyarok közben négy napot pihenhettek a negyeddöntőre, és várták az ellenfelüket, vajon a csehek vagy a görögök lesznek-e a kihívóik. Csehország végül 79–76-ra legyőzte Görögországot, vagyis a csehek felszállhattak a Tel-Avivból Ljubljanába tartó repülőgépre, hogy találkozhassanak a magyarokkal. A tét az elődöntő volt, valamint az olimpiai selejtezőn való részvétel kiharcolása.

A magyarok gyengén kezdtek a csehek ellen, az első negyedben mindössze 7 pontot dobtak, az ellenfél néggyel többet. A második bizonyult döntőnek, 22–11-re hozták Goree-ék, a harmadik játékrészben plusz kettővel megtoldották, ennek ellenére az utolsóban ismét szoros volt az állás, és a végén néhány másodpercen múlt a továbbjutás, illetve a játékvezetők ténykedése is számított. Utólag persze könnyebb ítélkezni, a tény ettől még tény marad: a magyarok támadhattak, Dubei Debóra csapatkapitány beleállt a tempóba, és 62–61 volt az állás, a csehek még támadhattak, de kimaradt a lehetőség, Magyarország pedig az 1997-es hazai rendezésű Eb óta először bejutott a legjobb négybe.

A 24-i elődöntők első párharcát a spanyolok és a magyarok vívták. A találkozó után a spanyol szövetségi kapitány, Miguel Mendez a jó védekezést emelte ki, a második félidőben akadozott a játékuk, de Alba Torrens 27 pontot jegyzett, Casas pedig a védekezésben volt meghatározó. A magyarok nem játszottak rosszul, de a vége 69–60 lett, vagyis a négyszeres Európa-bajnok játszhatott a 2023-as fináléban.

A másik elődöntőben a belgák 67–63-ra felülmúlták azokat a franciákat, akik az utolsó öt Eb-n mindannyiszor ezüstérmet szereztek, most a bronzért harcolhattak a magyar lányok ellen. Az olimpiai selejtezőtornára az ötödik és a hatodik helyezett is kijutott. A csehek a németektől hosszabbításban szenvedtek vereséget, a szerbek pedig a montenegróiakat győzték le, a két vesztes gárda ezzel lemaradt a selejtezőről, a 25-én, az ötödik helyért lejátszott mérkőzésen Németország–Szerbia 62–78.

kosár
Fotó:  MTI
Belgium felért a csúcsra
A vasárnapi bronzmeccset, az elődöntőhöz hasonlóan, pocsékul kezdték a lányok, 8–26 volt az állás egy negyedet követően, lényegében ekkor eldőlt, hogy a franciák nemcsak elméletben erősebbek és jobbak, hanem a valóságban, a pályán is. A harmadik negyedet sikerült 12–19-re megnyerni, de a vége ezzel együtt is 82–68 lett, Franciaország szerezte meg a bronzérmet.

Székely Norbert szövetségi kapitány úgy fogalmazott a mérkőzés után, hogy nagyon jó tornát zártak, kicsit túlléptek a határaikon a lányok, és sikerült valóra váltani egy óriási álmot, ott lesznek az olimpiai selejtezőn, ahonnan szeretnének kijutni a párizsi játékokra. A magyar női kosárlabda-válogatott utoljára az 1991-es izraeli Eb-n szerzett bronzérmet, korábbról van két ezüstje (ötvenes évek), valamint öt bronzérme (három a nyolcvanas évekből). Olimpián egyszer, 1980-ban volt a csapat, világbajnokságon ötször, utoljára 1998-ban.

A döntőben a spanyolok a harminc-hetedik percig vezettek, ekkor beérték őket a belgák, majd izgalmas pillanatok következtek. A végeredmény 58–64, Belgium első Európa-bajnoki címét szerezte Ljubljanában, miközben összesen négy játékos dobta össze a belgák 64 pontját, Emma Meesseman 24-et vállalt magára. Egyedüli csapatként az Eb-n veretlenül (6–0) zárta a tornát. Belgium néhány év alatt felért a csúcsra.

Amit meg kell jegyezni az Európa-bajnoksággal – tágabb értelemben a női kosárlabdával – kapcsolatban, az a nézők száma. A döntőre 1691-en voltak kíváncsiak, a legtöbb nézőt az első játéknapon lejátszott Szlovénia–Nagy-Britannia mérkőzés jegyezte, 2150 érdeklődővel. A női kosárlabda még Amerikában is eladhatatlan, az egész világon, így Európában is érdektelenség övezi.