2022. június 16., 08:28

Hosszabbításban a Colorado nyerte a döntő első felvonását

A trónkövetelő Colorado Avalanche hosszabbítás után 4-3-ra diadalmaskodott az elmúlt két idényben Stanley Kupa-győztes vendég Tampa Bay Lightning ellen az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) döntőjének első mérkőzésén.

NHL Colorado Avalanche
Fotó: A Colorado Avalanche Facebook-oldala

A magyar idő szerint csütörtök hajnalban rendezett összecsapáson nem érződött, hogy a hazaiak már kilenc napja továbbjutottak az Edmonton Oilersen, míg a címvédő négy napja ejtette ki a New York Rangerst, és még utaznia is kellett. A denveriek kapuját Darcy Kuemper védte, aki az elmúlt két hétben sérüléssel bajlódott. A vendégekhez visszatérhetett a ponterős Brayden Point, aki tíz meccset hagyott ki lábsérülés miatt.

A Tampa előtt az Edmonton volt képes megszakítás nélkül háromszor fináléba jutni (1983-85), míg a New York Islanders egyvégtében négyszer volt bajnok 1980 és 1983 között.

Nagy elánnal kezdett az Avalanche, és a 8. percben Mikko Rantanen takarásból leadott lövésébe Andrej Vaszilevszkij csak beleérni tudott, az orosz kapusról lecsorgó korongot a berobbanó Gabriel Landeskog a gólvonal közeléből kotorta be. Bő másfél perc múlva sikeres letámadással pakkot szerzett a Colorado, Valerij Nyicsuskin lövését pedig honfitársa bevédte. Azonban a 13. percben elaludt a hazaiak védelme, ezt Nich Paul használta ki közelről. A szünet előtt kettős emberelőnyben visszaállt a kétgólos különbség, miután Rantanen lőtt passzába Artturi Lehkonen tette bele az ütőjét. A Lightning sztárkapusa - akit jelenleg posztján a világ legjobbjának tartanak - a 99. playoff-mérkőzésén először kapott két gólnál többet a nyitó harmadban.

A fordulást követően már jobban játszott a Tampa, és a játékrész derekán 48 másodperc alatt egyenlített. Előbb Nyikita Kucserov és Ondrej Palat látványos keresztmozgások és passzok révén oldott meg egy 2-2 elleni helyzetet, majd - miután a védők nem tudtak felszabadítani - Mihail Szergacsjov távolról, takarásból úgy lőtt a kapuba, hogy a korong a bal kapuvasról pattant be.

A harmadik harmadban Vaszilevszkij védéseivel maradt meccsben a Tampa. A hajrában a sorozatban negyedik Stanley Kupájára hajtó Pat Maroont állították ki, mert a nézőtérre lőtte ki a korongot, de végül ezt még nem használta ki a Colorado. A hosszabbítás így is a hazaiak emberelőnyével kezdődött, majd amikor kiegészült a Lightning, 61:23-nál Nyicsuskin tálalta a Victor Hedman blokkjáról leperdülő korongot Andre Burakovsky elé, aki kapásból bombázott a hálóba, eldöntve így az első csatát.

Kuemper 20, Vaszilevszkij pedig 34 védéssel zárt.

Az egyik csapat negyedik sikeréig tartó párharc magyar idő szerint vasárnap hajnalban folytatódik, ugyancsak Denverben.

Gary Bettman, az NHL vezetője bejelentette: az ukrajnai háború miatt nem engedélyezik, hogy a Stanley Kupát a nyáron bármelyik orosz bajnok játékos - a Coloradóból Nyicsuskin vagy a Tampából Vaszilevszkij, Kucserov és Szergacsjov - hazájába vihesse. Eddig hagyomány volt, hogy a győztesek hazavihették a trófeát egy napra. Az is elhangzott, hogy a liga sikeresen átvészelte a koronavírus-járvány miatti veszteségeket, a bevétel - főleg az egyesült államokbeli médiajogok értékesítésének köszönhetően - elérte a rekordnak számító 5,2 milliárd dollárt, ez az összeg a pandémia előtti utolsó nyugodt szezonban még 4,6 milliárd volt.

Az elnök megjegyezte azt is, hogy a látványosabb játék érdekében bevezetett szabályok is beváltak, mérkőzésenként átlagban 6,28 gól esett az alapszakaszban, ilyen magas utoljára az 1992/93-as szezonban volt. Ezen túl az NHL azt tervezi, hogy a következő világkupát - amely független a nemzetközi szövetségtől (IIHF) - 2024 februárjában rendezné meg.

Eredmény:

Stanley Kupa, döntő, 1. mérkőzés:

Colorado Avalanche-Tampa Bay Lightning 4-3 (3-1, 0-2, 0-0, 1-0), hosszabbítás után

gól: Landeskog (8.), Nyicsuskin (10.), Lehkonen (18.), Burakovsky (62.), illetve Paul (13.), Palat (33.), Szergacsjov (34.)