Hol vannak európai legjobb csapatai?
Mi a közös Berlinben, Zürichben, Kuopióban és Luleåban? Idén mind a négy város jégkorongklubja bajnoki címet szerzett. Az Eisbären a német, a ZSC Lions a svájci, a KalPa a finn, a Luleå HF a svéd élvonalban diadalmaskodott, de bajnokot avattak Csehországban, Oroszországban, ahogy egész Európában is.

Mely csapatok szereztek bajnoki címet az európai jégkorongbajnokságokban a 2024-2025-ös szezonban? Kezdjük azzal az országgal, amelyet legalább három éve minden „becsületes, tisztességes és igazszívű” hokirajongónak mélyen gyűlölnie kell: Oroszországgal. Az oroszok nem vehetnek részt a jégkorong-világbajnokságokon, de Alekszandr Ovecskint úgy ünneplik az Amerikai Egyesült Államokban, mint egy amerikai származású csodát, miközben a KHL sem állt le pár bolond fontoskodása miatt.
A 2022-es Gagarin-kupát a CSZKA Moszkva nyerte meg, a következő idényben ismét a fővárosi alakulat lett orosz bajnok – valójában nemzetközi ligáról beszélhetünk, a 23 klubból 20 orosz, 1 belarusz, 1 kazah, 1 kínai –, tavaly pedig a Metallurg Magnyitogorszk.
A 2008-as létrehozás óta három csapat nyerte meg háromszor a Gagarin-kupát: a CSZKA Moszkva, az Ak Barsz Kazany, valamint a 2024-es győztes Metallurg Magnyitogorszk.
A 2024-2025-ös idény még tart, mivel a világbajnokság nem játszik szerepet. A 68 fordulós alapszakaszt, vagyis a Kontinentális Kupát a Lokomotyiv Jaroszlavl nyerte meg, és ugyan megizzadtak a playoff második körében az Avangard Omszk ellen, a hetedik mérkőzést ők húzták be. Az elődöntőben a Szalavat Julajev Ufával (az alapszakasz harmadik legjobb alakulata) csatáznak, a negyedik meccs után 3-1 az állás a Jaroszlavl javára. A másik elődöntőben a Keleti főcsoport győztesét, a Traktor Cseljabinszkot és a Nyugati főcsoport második helyezettjét, a Dinamo Moszkvát találjuk. A tegnapi negyedik találkozó után, amelyet a Dinamo nyert meg 3-1-re, a Cseljabinszk vezet 3-1-re. A Lokomotyiv és az Ufa ma csap össze ötödször, ha a hazaiak győznek, bejutottak a KHL idei döntőjébe. A Jaroszlavl eddig két elveszített finálét játszott, 2009-ben és 2024-ben.
A svéd SHL idei győztese az a Luleå HF lett, amely 1996 után második alkalommal hódította el a bajnoknak járó Le Mat-trófeát. A döntőben az alapszakaszgyőztes Brynäs és a rájátszásba a második helyen bejutó Luleå találkozott. A gävlei alakulat 13 svéd bajnoki címmel bír, az utolsót 2012-ben szerezte meg.
A döntő hatodik mérkőzésén, május 1-jén 5-2-es vereséget szenvedett a Brynäs Luleåban, ezzel az észak-svédországi klub 4-2-re megnyerte a párharcot. A svájci NL-ben szintén az alapszakasz első és második helyezettje játszott a rájátszás döntőjében. A Lausanne és a ZSC Lions csatáját Svédországhoz hasonlóan a második helyen továbbjutó gárda nyerte meg 4-1-re. A zürichiek ezzel megvédték a címüket, és tizenegyedik alkalommal lettek svájci bajnokok. A német DEL döntőjében az alapszakaszt második helyen záró Eisbären Berlin és a hatodik helyezett Kölner Haie találkozott. A korábban Dynamo Berlinként ismert gárda a ZSC Lionshoz hasonlóan tizenegyedik alkalommal zsebelte be a német bajnoki aranyat, megvédve ezzel a tavalyi címét. A kölni csapatot az utolsó három mérkőzésen 7-0-kra verte meg az Eisbären, ebből az első kettőn a szlovák Július Hudáček állt a Köln kapujában. A Berlin 4-1-re nyerte a párharcot, és ha összeadjuk a 15 keletnémet és a 11 össznémet bajnoki trófeákat, akkor már 26-nál tart a klub.
A finn Liiga alapszakaszát a Lukko nyerte meg az Ilves előtt, viszont mindkét klub 4-2-re elbukta az elődöntőt, és csak az egy mérkőzésből álló bronzcsatában szerepelhettek.
Ebben az Ilves kerekedett felül 4-5-re hosszabbításban, tehát a tamperei alakulat szerezte meg a bronzérmet. A másik tamperei csapat, a Tappara az utolsó három szezonban triplázott, idén azonban a városi rivális búcsúztatta a negyeddöntőben. A fináléba a KalPa és a SaiPa jutott be, az alapszakasz harmadik és ötödik helyezett csapatai. A KalPa (Kalevan Pallo) a május 3-i hatodik mérkőzésen szerezte meg a finn bajnoki címet, 4-2-re megnyerve a párharcot. A kuopiói gárda története során először ért fel a csúcsra, de ha a lappeenrantai SaiPa (Saimaan Pallo) diadalmaskodott volna a sorozatban, ugyanezt elmondhattuk volna. A cseh Extraligában az alapszakasz harmadik és negyedik helyezettje játszotta a döntőt, vagyis a Dynamo Pardubice és a Kometa Brno. A párharc a hetedik, pardubicei ütközetben dőlt el, amelyet 0-3-ra megnyert a Kometa, ezzel a harmadik cseh, a csehszlovák címeket is tekintve a tizennegyedik bajnoki trófeát zsebelte be a brünni alakulat, ezzel a legsikeresebb klub Csehországban.