2022. április 30., 15:37

Fel lehet jutni a legjobbak közé

A magyar jégkorong-válogatott a divízió I/A világbajnokságra készül. A május 3-a és 8-a között sorra kerülő ljubljanai torna egyik favoritja Sean Simpson szövetségi kapitány csapata, a feljutás nagyon is reálisnak tűnik. Egy dolog persze az előzetes esélylatolgatás, és megint más megfelelni az elvárásoknak. Megismételhető a 2008-as és a 2015-ös siker?

 

Hoki - jégkorong

Sokat kellett várni erre a világbajnokságra. Három év hosszú idő, volt közben egy világjárvány, jelenleg pedig zajlik egy háború az európai kontinensen. Kiesett két szezon a válogatottak számára, ami két elmaradt vb-t is jelent. A 2022-es tornákat valószínűleg sikerül egymás után, vagy egymást fedve, de viszonylag nyugodt körülmények között lebonyolítani.

A divízió/II-es világbajnokság alsó ágán már befejeződtek a küzdelmek, a felsőn most zajlanak. A III-as és IV-es divízióban szintén lejátszották a meccseket, maradt tehát az I-es és az elit. A divízió I/B ötöse a lengyelországi Tychyben találkozik április 26-a és május 1-je között. Az I/A, ugyancsak öt gárdából álló mezőnye május első napjaiban randevúzik Szlovéniában, a hétezer néző befogadására alkalmas Hala Tivoliban.

Magyar esélyek

Itt álljunk meg egy pillanatra, hogy átláthassuk ezt a furcsa mezőnyt, a körülményeket, és máris megértjük, hogyan lépett elő feljutásra esélyes csapattá  Sean Simpson alakulata. Utoljára 2019-ben rendeztek divízió I/A világbajnokságot. Nur-Szultanban a magyarok csupán egyetlen győzelmet arattak, igaz, fontosat, 4-1-re megverték a litvánokat. Az ötödik forduló után mindkét válogatott három ponttal állt, és az egymás elleni összecsapás döntött arról, ki marad benn, illetve ki esik vissza az I/B-be. (A magyarok gólkülönbsége is jobb volt egyébként.) A házigazda kazahok lettek a tornagyőztesek, és a második helyezett fehéroroszokkal együtt feljutottak az elit mezőnybe.

Hoki - jégkorong

A következő évi vb-t Ljubljana rendezte volna, de a Covid eltörölte, ahogy a tavalyit is, amelyet ismét a szlovénoknak ítéltek oda. Az elit 2021-es rigai tornáját azonban lejátszották, azzal a kitétellel, hogy senki sem esett ki, vagyis kicsit súlytalannak bizonyult az egész.

Kanada diadalmaskodott a döntőben Finnország felett, Amerika összehozott egy harmadik helyet, Németország végzett a negyedik, érem nélküli pozícióban.

Eltelt tehát három év egy olyan sportágban, amelyben évente rendeznek világbajnokságot, és amely látványosan a gazdag nyugati népek szórakozása elsősorban. Az ukrajnai háború csavart egyet a történeten, mert az orosz és a fehérorosz válogatottat február 28-án az IIHF (Nemzetközi Jégkorongszövetség) kizárta a jégkorong-világbajnokságról, ami kettővel kevesebb csapatot jelentett a tizenhat fős elitben. Az IIHF nem akart tizennégy csapat részvételével lebonyolított vb-t, ezért a 2019-es szlovákiai torna alapján, az akkori két kiesővel, Franciaországgal és Ausztriával feltöltötte az idei finnországi létszámot tizenhatra. Ebből az követketett, hogy a divízió I/A-ban összesen négy válogatott maradt, mire az IIHF a három évvel ezelőtti kiesővel, Litvániával egészítette ki a mezőnyt. Öt csapat, vagyis tizenöt helyett tíz mérkőzést rendeznek majd Ljubljanában.

A világranglista alapján Szlovénia, Dél-Korea és Magyarország szorosan követik egymást a 19-21. helyeken, de két hellyel lejjebb találjuk a divízió I/B 2019-es bajnokát, Romániát, valamint Litvániát.

Magyarország négy találkozóval készül(t) a tornára

Április 14-én, Miskolcon 3-1-es hazai siker született a divízió I/B-s Ukrajna felett, majd 19-én, Székesfehérváron 0-3-as vereséget szenvedett Szlovéniától. Április 22-én a budapesti Vasas Jégcentrumban ismét Ukrajna volt az ellenfél, 28-án pedig ugyanott Dél-Koreával csap össze a válogatott. Lehet-e bármire következtetni ezekből a mérkőzésekből? A szlovénok jobbak, ez sajnos igaz. És a koreaiak? A magyar csapat legnagyobb hiányzója a sérült Bartalis István, aki a Hydro Fehérvár AV19-cel idén bajnoki döntőt játszott az osztrák bázisú ICEHL-ben, de a finálé mind a négy összecsapását elbukták a Red Bull Salzburggal szemben. A Fehérvár sikere is jókora lökést adhat a válogatottnak, erről többen is nyilatkoztak, hiszen korábban a negyeddöntőből sem sikerült továbbjutni. A világbajnokságra utazó keretet az utolsó felkészülési találkozó után hirdeti ki a kanadai szövetségi kapitány, Sean Simpson.

Hoki - jégkorong

Az oroszok és a fehéroroszok kizárásával alaposan megnőttek a magyar válogatott feljutási esélyei az elitbe.

Ha a franciák és az osztrákok maradtak volna a divízió I/A-ban, a szlovénokkal együtt legalább három olyan ellenféllel találta volna szembe magát a csapat, amelyek közül kettőt felülmúlni jókora erőkifejtést igényelt volna, de valószínűleg az is kevés lett volna. Dél-Korea sokak szerint nem képvisel olyan játékerőt, mint négy-öt évvel ezelőtt, amikor az elitet is megjárta. A világbajnokság első két helyezettje feljut az elit mezőnybe, és részt vehet a jövő évi vb-n, amelyet Szentpéterváron rendeznének meg. Kérdés, ha az oroszok és a fehéroroszok ismét visszakerülnek a körforgásba, tizennyolcra bővül az élvonal létszáma? Az ötödik helyezett viszont kiesik a divízió I/B-be.

A magyar válogatott utazó keretében valószínűleg ott lesznek a fehérváriak, Erdély Csanád, Hári János, Magosi Bálint, a magyar bajnoki címet szerző Csíkszeredából Sofron István, ahogy szinte elképzelhetetlen a csapat a Prešovban játszó Vas János nélkül is. A magyarok négy világbajnoki mérkőzésére bérletek még korlátozott számban kaphatók voltak néhány napja, ötven euróért. Az egyes találkozókra április 26-tól kezdik értékesíteni a belépőket.

A magyar válogatott világbajnoki programja:

Május 3., kedd, 15.30: 

Magyarország–Dél-Korea

Május 4., szerda, 15.30: 

Litvánia–Magyarország

Május 6., péntek, 19.00: 

Szlovénia–Magyarország

Május 8., vasárnap, 15.30: 

Magyarország–Románia

Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.