Első nemzetközi trófeáját nyerheti magyar vezetőedzővel a Győr
Első nemzetközi trófeáját nyerheti magyar vezetőedző irányításával a címvédő Győri Audi ETO KC, amely esélyesként várja a női kézilabda Bajnokok Ligája hétvégi, budapesti négyes döntőjét.
A győriek 1999 és 2012 között a KEK-ben egyszer, az EHF Kupában négyszer, a BL-ben pedig kétszer voltak döntősök Vura József, Róth Kálmán, Konkoly Csaba, illetve a norvég Karl Erik Böhn vezetésével, de mindegyiket elveszítették. A legsikeresebb időszakuk 2012-ben, a spanyol Ambros Martín kinevezésével kezdődött, hiszen azóta egy második helyezés mellett négyszer nyertek Bajnokok Ligáját. A játékosok közül csak Görbicz Anita és a brazil Eduarda Amorim volt részese mind a négy elsőségnek.
Martín az előző idény után az orosz Rosztov-Donhoz távozott, a helyét pedig Danyi Gábor vette át, aki 2011-től tavaly nyárig másodedzőként tevékenykedett. A magyar tréner irányításával még veretlen az ETO, április 27-én biztosította be újabb címvédését az NB I-ben, és a BL-ben is csak a Ferencváros elleni két meccsen játszott döntetlent, a többi találkozóját megnyerte. Remek sorozata tavaly januárban kezdődött, azóta a BL-ben klubrekordot jelentő 23 veretlen meccse volt.
Az idei lesz a hatodik budapesti négyes döntő, és az ötödik, amelyen az ETO részt vesz. A Danyi által elképzelt és meghonosított játékstílus a jelek szerint és az eredmények alapján jól működik: a győriek gyorsabban kézilabdáznak, ami több kapott, de több lőtt gólt is jelent.
A négyes döntő szombat délutáni első meccsén a győriek ellenfele az idény meglepetéscsapata, a norvég bajnok Vipers Kristiansand lesz, amely tavaly szerepelt először a BL-ben, és már a csoportkörben búcsúzott. Idén októberben úgy tűnt, ezúttal sem jut túl az első fázison, ugyanis két vereséggel és egy döntetlennel kezdett. Mivel azonban a szereplését három sikerrel folytatta, továbbjutott a középdöntőbe, ahol négyszer nyert, és csak a Győrtől kapott ki, idegenben 33-29-re, hazai pályán pedig 33-26-ra. A negyeddöntőben a montenegrói Buducnost Podgoricát búcsúztatta kettős győzelemmel, ahogyan az ETO a dán Odense együttesét.
A norvég csapat legismertebb játékosa a kétszeres olimpiai, egyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok kapus, Katrine Lunde, aki négyszer nyert BL-t, kétszer győri színekben. Csapattársai közül Linn Jörum Sulland - aki egy idényt szintén eltöltött az ETO-ban - a BL góllövőlistájának második helyén áll, a még versenyben lévő klubok játékosai közül pedig ő a legeredményesebb 76 találattal. Henny Ella Reistad 63 gólt dobott, a győriek közül Cornelia Nycke Groot 71, Stine Oftedal pedig 60 alkalommal volt eredményes.
Grootnak, Nora Mörknek, Crina Pinteának és Tomori Zsuzsannának ezek lesznek az utolsó BL-mérkőzései a címvédő színeiben, hiszen nyáron távoznak a klubtól. Az ETO norvég balátlövője, Veronica Kristiansen számára nem csak azért ígérkezik pikánsnak az elődöntő, mert honfitársai ellen lép pályára, hanem azért is, mert az ellenfelet erősíti húga, a szintén balátlövőként szereplő Jeanett Kristiansen is.
A norvég válogatott szövetségi kapitánya, Thorir Hergeirsson úgy fogalmazott: irreális lett volna elvárni a Kristiansandtól a szezon elején, hogy a négy közé jusson, de ha jó napot fog ki, és tudása maximumát nyújtja, komoly nehézséget okozhat a budapesti torna esélyesének, a Győrnek. Hozzátette, a Vipers tapasztalt kézilabdázói közül Katrine Lunde jobb formában van, mint valaha, és továbbra is rendkívül motivált, jövőre például játszani akar a tokiói olimpián.
Rutinos klubtársai közül Emilie Hegh Arntzen, Marta Tomac és Silje Waade képességeit emelte ki a kapitány, aki szerint Ole Gustav Gjekstad vezetőedző remekül készíti fel és irányítja a norvég bajnokcsapatot.
A másik ágon az orosz Rosztov-Don és a francia Metz HB találkozik. Az oroszok tavaly után második alkalommal jutottak a négy közé a BL-ben, a Metz viszont azzal büszkélkedhet, hogy a legrangosabb európai kupasorozat 1961 óta íródó történetében első francia csapatként került az elődöntőbe.
A Rosztov vezetőedzője, Ambros Martín számára a rendkívül sikeres győri időszak miatt bizonyára különleges lesz visszatérni a Papp László Arénába. Játékosai közül a 2016-os olimpia és a decemberi Európa-bajnokság legjobbjának is megválasztott Anna Vjahirjeva felépült a könyökműtétjét követően. Vele együtt hét olimpiai bajnok orosz kézilabdázó tagja a keretnek, amelynek szintén erőssége a holland Lois Abbingh és a brazil Mayssa Pessoa. Bár a kiváló jobbátlövő, Vjahirjeva visszatért, a beálló Majja Petrova biztosan, a brazil irányító Ana Paula Rodrigues pedig valószínűleg nem szerepelhet sérülés miatt.
A spanyol tréner irányításával az orosz csapat védekezése sokat javult, mérlege a mostani BL-szezonban eddig 11 győzelem, egy döntetlen és két vereség. Az elődöntő előtt nem jó előjel a Rosztov számára, hogy a középdöntőben mindkétszer a Metztől kapott ki, idegenben 29-25-re, otthon pedig 26-18-ra.
A négyes döntő résztvevői közül eddig a Győr szerezte a legtöbb gólt (465), a legkevesebbet viszont a Metz kapta (331). A francia együttes már az előző szezonban is nagy reményekkel vágott neki a BL-nek, de a negyeddöntőben a későbbi győztes ETO-t kapta, amely ellen nem volt esélye továbbjutni. Idén a Metz kerete még erősebb, a teljesítménye pedig Beatrice Edwige vezérletével még kiegyensúlyozottabb. A nyáron Győrbe igazoló beálló mellett Laura Glauser, Grace Zaadi, Orlane Kanor, Gnonsiane Niombla, Laura Flippes és Manon Houette is nyert már legalább egy aranyérmet világversenyen a francia válogatottal.
Danyi Gábor kijelentette, a Metz csapatát tartja esélyesnek a fináléba jutásra, de hozzátette, általában nem szokott bejönni, amit tippel.