2021. január 1., 08:12

Előttünk az utánunk

Milyen volt 2020 a sport szempontjából? Ha jelzőkkel szeretnénk jellemezni: furcsa, zavaros, kaotikus. Könnyebb lenne azokat a nagy sporteseményeket felsorolni, amelyeket nem rendeztek meg, elhalasztottak vagy végleg töröltek a naptárból. A másik oldalon rövidebb a lista.

Az év legnagyobb sporteseménye egyértelműen az olimpia lett volna. A harminckettedik nyári olimpiai játékoknak Tokió adott volna otthont július 24. és augusztus 9. között, de már márciusban bejelentették, hogy legalább egy évvel elhalasztják, és azt is hozzáfűzték, az esemény elnevezése nem változik. A hónap végén azt is nyilvánosságra hozták, hogy 2021. július 23. és augusztus 8. között kerül megrendezésre.

A koronavírus-járvány nemcsak az olimpiát söpörte el, hanem az olimpiai kvalifikációs tornákat is. Ha csak a labdajátékokat vesszük, alig akad teljes mezőny.

Olyan sportágak, mint a futball, a baseball, a kosárlabda, továbbá a magyarok számára különösen fontos kézilabda és vízilabda is hiányos mezőnnyel rendelkezik, a kvalifikációs tornákra csak jövőre kerül sor. Mert a japánok meg akarják rendezni az olimpiát.

Elhalasztott foci-Eb

A 2020-as esztendő másik nagy sportünnepe a labdarúgó-Európa-bajnokság lett volna június 12. és július 12. között. A kontinenstorna is éves halasztást kapott, 2021. június 11. és július 11. között bonyolítják le. A márciusi pótselejtezőket végül ősszel játszották le, két fázisban.

A magyar és a szlovák válogatott is továbbjutott az októberi elődöntőből, majd a novemberi döntők négy győztese közt szerepelt Skócia és Észak-Macedónia mellett.

Magyarország az F csoportban Portugáliával, Franciaországgal és Németországgal csap össze az Eb-n. Az első kettővel a Puskás Arénában, a németekkel Münchenben. Szlovákia az E csoportban először Dublinban Lengyelországgal és Svédországgal játszik, majd Bilbaóban Spanyolországgal.

A kézisek jól jártak

Térjünk át azokra a sporteseményekre, amelyekre sor került. Januárban Svédország, Ausztria és Norvégia rendezte meg a férfi kézilabda-Európa-bajnokságot, amelyről az olimpiai kvalifikációs tornára is el lehetett jutni. Az Eb-k történetében először vett részt a tornán 24 válogatott, köztük a magyar is.

Magyarország a csoportkörben egy góllal legyőzte Oroszországot, ezután döntetlenezett az olimpiai és világbajnoki címvédő Dániával, majd hattal verte Izlandot, és meglepetésre a csoport élén végzett.

A középdöntőben viszont csak Szlovéniát sikerült felülmúlni, Norvégia, Svédország és Portugália is 6-8 góllal jobbnak bizonyult. Spanyolország megvédte a címét, Horvátországot verte a döntőben, Norvégia lett a bronzérmes, a magyarok pedig a kilencedik helyen zártak, ami az olimpiai álmok végét jelentette.

Az idei női Európa-bajnokság lebonyolítása sokáig a levegőben lógott. Norvégia kevéssel a kontinenstorna előtt lemondott a rendezés jogáról, Dánia egyedül is vállalta. Herning és Kolding december 3. és 20. között zárt kapuk mögött megrendezte az Eb-t, amelyen Magyarország is részt vett. A selejtezőket félbeszakították, és a két évvel ezelőtti torna végeredménye alapján hívták meg a válogatottakat.

A Danyi Gábor és Elek Gábor szövetségi kapitányok által irányított magyarok elvárások nélkül vettek részt a 16 csapatos Európa-bajnokságon, de nagyjából a hatodik-hetedik hely tűnt reálisnak az erőviszonyok alapján. A csoportkörben kizárólag a szerbeket győzték le Kovacsicsék, de őket nagyon (38:26), a komáromi Szöllősi-Zácsik Szandra a meccs legjobbjaként, 10 góllal járult hozzá a sikerhez. A horvátoktól és a hollandoktól kikaptak a lányok, ennek ellenére a körbeveréseknek köszönhetően a második helyről léptek tovább. A középdöntőben Klujber Katrin nyolc gólja is kevés volt a németek ellen, a románokat viszont sikerült megverni kettővel, Schatzl Nadine hetet dobott.

A norvégok tizeneggyel jobbak voltak, a többre hivatott magyar válogatott hat meccsből csak kettőt nyert meg, és a tizedik helyen végzett.

Az elmaradt hokitorna

A svájci jégkorong-világbajnokság a töröltek kategóriájába esett. A májusi eseményt nem pótolják, ahogy Zürich és Lausanne sem reménykedhet kárpótlásképpen egy jövőbeli tornában. Az IIHF (Nemzetközi Jégkorongszövetség) minden világbajnokságot törölt a 2020/2021-es idényben, kivéve az elit divíziók tornáit.

A magyar futball öröme2

A téli sportok a 2019/2020-as szezonjukat szinte teljes egészében letudták. Az alpesi sízők utolsó világkupafutamait törölték, ettől függetlenül győzteseket hirdettek a szakági és az összetett vk-sorozatban is. A férfiaknál a norvég Aleksander Aamodt Kilde nyert, míg a nőknél az olasz Federica Brignone.

A szlovák Petra Vlhová a harmadik helyen zárt, de műlesiklásban ő diadalmaskodott, ahogy a kevésbé jegyzett, mivel csupán két versenyből áll az összetett, parallel, vagyis párhuzamos számokban is. Óriás-műlesiklásban pedig második lett.

A 2020/2021-es évad már elkezdődött, Európán kívüli világkupahelyszínek nem szerepelnek a programban. Vlhová eddig három futamot nyert meg – két műlesiklást és egy párhuzamos óriást –, és a világkupát is vezeti. A sífutók, síugrók, északi összetettben versenyzők, a hódeszkások, biatlonosok, bobosok, szkeletonosok, szánkósok világkupaversenyei a helyzethez igazodva zajlanak.

Túl az óperencián

Amerikában a négy majorbajnokság, vagyis a világ legnagyobb bevételeit produkáló ligái közül az NFL járt a legjobban.

Az amerikai focisok idénye eleve a legrövidebb, és szeptembertől (az előszezonnal együtt augusztustól) február elejéig tart. Az NBA-t és az NHL-t félbeszakították, nyáron újraindították, és az ősz elején befejeződtek. Természetesen zárt kapuk mögött.

Előbbiben a Los Angeles Lakers nyerte a döntőt a Miami Heat ellen, utóbbiban a Tampa Bay Lightning hódította el a Stanley-kupát a Dallas Stars elől. Az NBA új idénye december 22-én rajtol, és 72 meccsből áll majd az alapszakasz a megszokott 82 helyett. Az NHL januárban kezdődhet, míg az MLB idei rövidített szezonja júliustól október végéig tartott, és a Los Angeles Dodgers sikerét hozta. Az NFL idei Super Bowlját a Kansas City Chiefs nyerte, a San Francisco 49ers-t verve. A 2020-as kiírás alapszakasza jelenleg is tart, néhány stadionba már korlátozott számban nézőket is beengednek.

Az egyes szervezők és szövetségek olyan nagy, többhetes sporteseményeket is képesek voltak lebonyolítani, mint az országúti kerékpárosok csúcsversenyeinek számító Tour de France, a Giro d’Italia és a Vuelta a España.

Az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség) a félbehagyott Bajnokok Ligáját és az Európa-ligát lényegében torna keretében fejezte be, miközben a 2020/2021-es idényt párhuzamosan futtatta, és az oda-visszavágós rendszert felváltotta az egymeccses odavágós rendszerrel. A csoportkörök ezzel később kezdődtek, és sűrített programban játszották le a mérkőzéseket.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2020/52. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.