Először lesz bajnok a Vegas vagy a Washington
Biztos, hogy új bajnoka lesz az észak-amerikai profi jégkorongligának, miután az újonc Vegas Golden Knights, valamint az eddig egyszer finalista, de akkor vesztes Washington Capitals vívja a Stanley Kupa döntőjét közép-európai idő szerint kedd hajnaltól.
A Vegas tavaly csatlakozott a ligához, és már az első szezonjában minden létező újoncrekordot megdöntött. Tekintettel arra, hogy a csapatot olyan hokisokból kellett kiállítani, akiket előző klubjuk nem tudott „levédeni” - azaz kevés kivételtől eltekintve egyikük sem tekinthető sztárnak -, ez a teljesítmény nagy bravúr. Még a szezon előtt 200-szoros pénzért lehetett fogadni az Arany Lovagok bajnoki címére, így aztán most több bukméker iroda vezetője ideges, hiszen ha a csapat valóban megnyerné a Stanley Kupát, az csődközeli állapotot idézhet elő sok szerencsejátékkal foglalkozó cégnél.
Az újonc minden kétséget kizáróan legnagyobb egyénisége a kapus Marc-Andre Fleury, aki a Pittsburgh Penguinsszel már háromszor nyert bajnokságot (2009, 2016, 2017), az utóbbi két évben is Stanley Kupa-győztes volt, ám a létszámbővítés miatt tavaly nyáron összehívott választáson (expansion draft) a Pingvinek nem őt, hanem a nála tíz esztendővel fiatalabb Matt Murrayt védették le. Fleury ebben a szezonban zseniálisan véd. Az alapszakasz elején ugyan agyrázkódás miatt közel két hónapot kihagyott, azóta viszont szárnyal. Ráadásul sikerült hozzá olyan védőket megszerezni a drafton, akik nagyon jól alkalmazkodnak agresszív stílusához, ahhoz, hogy sokszor elhagyja a kapu előtti szűk területet. A támadásban William Karlsson, Jonathan Marchessault, Reilly Smith és James Neal gondoskodnak a pontokról, gólokról, a többiek pedig remekül rombolják a riválisok próbálkozásait.
A Golden Knights eddig magabiztos a playoffban. Az első körben úgy nyert 4-0-ra a rutinos Los Angeles Kings ellen, hogy mindegyik mérkőzés egyetlen gól különbséggel dőlt el. A San Jose Sharks sem okozott gondot, míg a Winnipeg Jets megnyerte az első felvonást, ám utána sorozatban négy vegasi siker és továbbjutás következett. Ezzel az is eldőlt, hogy változatlanul az 1993-as Montreal Canadiens az utolsó kanadai bajnokcsapat. Azóta csak egyesült államokbeli klub diadalmaskodott.
A Washington Capitals azóta várja a „nagy dobást”, amióta Alekszandr Ovecskint leigazolta. Az orosz sztár 2005-től szerepel az NHL-ben, és temérdek egyéni díjat söpört be, volt pontkirály, hétszer gólkirály, kilencszer szerepelt All Star-gálán, és háromszor választották a legértékesebb hokisnak. A csapat vele az alapszakaszokban rendre remekelt, ám a playoffban elmaradt az áttörés, ezt megelőzően soha nem sikerült túljutni a második fordulón. Kor- és pályatársa, a pittsburgh-i Sidney Crosby már három Stanley Kupát is besöpört, míg Ovecskin a rájátszásokban, májusban többnyire az orosz válogatottat erősítette világbajnokságokon - három arany a termése -, mivel a fővárosiak hamar kiestek. Idén viszont a második körben sikerült legyőzni a mumusnak számító Pittsburghot, majd a Tampa Bay Lightning ellen megmenteni a párharcot 2-3-ról úgy, hogy a döntő, hetedik összecsapáson, idegenben Ovecskin ütötte a győztes gólt. Honfitársa, Jevgenyij Kuznyecov is brillírozik, míg a gólpasszokért felelős svéd Nicklas Bäckström felépült kézsérüléséből. A kapus Braden Holtby ugyan csak csere volt a playoff elején, de amikor a Columbus Blue Jackets már 2-0-ra vezetett összesítésben, Barry Trotz vezetőedzőtől újra bizalmat kapott, és élt vele. A Tampa elleni utolsó két mérkőzésen - a kiesés rémétől fenyegetve - még gólt sem kapott.
A Capitals ezt megelőzően csak egyszer, 1998-ban, azaz kereken húsz éve játszhatott döntőt, akkor 4-0-s összesítéssel kikapott a Detroit Red Wingstől. Az egyik fél negyedik sikeréig tartó finálé közép-európai idő szerint leghamarabb június 5-én, legkésőbb 14-én dől el.
1. mérkőzés: Vegas-Washington, május 29., kedd 2.00
2. mérkőzés: Vegas-Washington, május 31., csütörtök 2.00
3. mérkőzés: Washington-Vegas, június 3., vasárnap 2.00
4. mérkőzés: Washington-Vegas, június 5., kedd 2.00
ha szükséges:
5. mérkőzés: Vegas-Washington, június 8., péntek 2.00
6. mérkőzés: Washington-Vegas, június 11., hétfő 2.00
7. mérkőzés: Vegas-Washington, június 14., csütörtök 2.00
1. forduló (főcsoport negyeddöntők):
Vegas-Los Angeles Kings 4-0
Washington-Columbus Blue Jackets 4-2
2. forduló (főcsoport elődöntő):
Vegas-San Jose Sharks 4-2
Washington-Pittsburgh Penguins 4-2
3. forduló (főcsoport döntő):
Vegas-Winnipeg Jets 4-1
Washington-Tampa Bay Lightning 4-3
2008: Detroit Red Wings-Pittsburgh Penguins 4-2
2009: Pittsburgh-Detroit 4-3
2010: Chicago Blackhawks-Philadelphia Flyers 4-2
2011: Boston Bruins-Vancouver Canucks 4-3
2012: Los Angeles Kings-New Jersey Devils 4-2
2013: Chicago-Boston 4-2
2014: Los Angleles-New York Rangers 4-1
2015: Chicago-Tampa Bay Lightning 4-2
2016: Pittsburgh-San Jose Sharks 4-2
2017: Pittsburgh-Nashville Predators 4-2